Dronů poletujících po obloze každým rokem přibývá. Ne každý pilot je ale dostatečně obeznámen s pravidly vzdušného provozu, a může jej tak ohrozit. Proto v loňském roce (2021) vydala Evropská unie novou legislativu upravující podmínky používání dronů. Čeho se nová pravidla týkají a co nařizují majitelům a pilotům, se dozvíte v článku.
Základním nařízením je, že většina bezpilotních letounů vyžaduje speciální licenci.
Toto nařízení se nevztahuje pouze na drony, které buď spadají do třídy C0 a zároveň nemají kameru, nebo splňují všechny níže uvedené podmínky:
- jsou lehčí než 250 g,
- při dopadu nevyvinou vyšší kinetickou energii než 80 joulů,
- nejsou vybavené kamerou.
Registrujte provozovatele i pilota
Na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví je nutné registrovat jak provozovatele, tak i pilota letounu. Provozovatel je osoba, která dron vlastní nebo ho má v pronájmu, zatímco pilot je osoba, která dron ovládá. Pokud jste majitel, který s dronem zároveň létá, registraci provedete dvakrát.
Pozor: Provozovatel musí být starší 18 let. Minimální věk pilota je pak 16 let. Mladší pilot může dron řídit pouze pod dozorem jiného pilota s průkazem. Věkové omezení však platí pouze u dronů, které vyžadují licenci (viz výše).
Získejte licenci
Abyste získali oprávnění k provozu dronu, musíte absolvovat on-line zkoušku o 40 otázkách. Pro její úspěšné složení je nutné zodpovědět alespoň 30 otázek správně. Množství pokusů je však neomezené. Oficiální studijní materiály rovněž najdete na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví.
Označte dron
Po úspěšné registraci a získání licence obdržíte 12místné identifikační číslo, kterým označíte svůj dron. Až poté se můžete rozletět do oblak.