V pražském Centru současného umění DOX odstartovala 16. září výstava Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948–78, která návštěvníkům ukazuje budoucnost, která nenastala.
Každá doba zobrazuje budoucnost jako svou vlastní reflexi a odraz tužeb. V 50. letech, kdy se stranická propaganda snažila probudit a upevnit v lidech a především v mladé generaci víru v budovatelský svět zářných zítřků, jí sovětský kosmický výzkum poskytl mocnou zbraň – lety do vesmíru.
Díky tomu dnes můžeme sledovat komunistickou utopii a obdivovat téměř euforickou představivost umělců. Nikdo tehdy nepochyboval, že v roce 2000 bude běžně létat na měsíc, což vedlo mimojiné k rozvoji československé sci-fi.
Výstava je rozdělená do několika částí. Patří mezi ně Film, kde mohou návštěvníci zhlédnout nejen filmové plakáty, ale i kostýmy, a pozastavit se nad myšlenkou, jaké by bylo vypravit se do obchoďáku ve stříbrné bundě expedice Adam ze seriálu Návštěvníci. V části nazvané Svět zítřků je zase možné obdivovat futuristické představy měst a ve Slunečním městě se podívat, jak se mladá generace učila základní rozdělení světa na kapitalismus a komunismus z četby populárních knih o Neználkovi.
Výstava potrvá do 29. listopadu 2010.