Ve středu 13. března došlo k slavnostnímu zprovoznění sítě radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile. Síť ALMA je se svými 66 radioteleskopy největší na světě.
Panoramatický snímek observatoře ALMA. Zdroj: ESO.org
Tento okamžik očekávalo mnoho vědců, protože systém antén dokáže nahlédnout do vesmíru dále než samotný Hubbleův vesmírný teleskop. Je to velice výkonný nástroj s nejmodernější zobrazovací technikou. Teleskopy zachycují elektromagnetické záření o vlnových délkách mezi mikrovlnným zářením a infračerveným zářením. Poté signály převádí na obraz.
Výstavba celého komplexu byla náročná a trvala přes 10 let. Stála v přepočtu více jak 25 miliard českých korun. Je to obrovský projekt, na kterém se podílela jak ESA, tak i NASA a státy východní Asie. Svůj podíl na něm měli i čeští vědci. Komplex se nachází v poušti Atacama v nadmořské výšce pěti kilometrů, což zlepšuje zobrazovací schopnosti, ale řídký vzduch komplikuje život astronomům.
Rozsah zkoumaných objektů bude velice široký – počínaje protoplanetárními disky, kde se rodí nové planetární systémy, konče černými děrami a galaktickými jádry. Astronomové se pokusí nahlédnout nejdále do historie a objasnit tak i počátky našeho vesmíru. To není vůbec snadný úkol, ale naše technika se stále zlepšuje a ALMA nabízí jen to nejlepší. Projekt zajisté přinese velice zajímavé objevy. Snad se o nich brzy dozvíme.