Když fanoušci amerického autora Orsona Scotta Carda uviděli na jaře na pultech knihkupectví reedici prvních dvou dílů Ságy o Alvinu Tvůrci, svitla v nich malá naděje, že se po necelých deseti letech od původního vydání obou románů dočkají třetí knihy s originálním názvem Pretince Alvin. Tady je.
Třetí díl sedmisvazkové ságy o Alvinovi Tvůrci nás opět zavádí do Ameriky devatenáctého století. Není to ale kontinent, jak jej známe my, někteří jeho obyvatelé využívají jako svá přirozená nadání schopnosti, které bychom označili za magické. (anotace)
Již v předchozích dvou dílech Sedmý syn a Rudý prorok už jsme zjistili, že příběh o Alvinu Tvůrci se odehrává v trochu jiné Americe, než v té, kterou známe. Autor se vrátil do doby anglické buržoazní revoluce a nechal Olivera Cromwella u protektorského křesla o něco déle, než ve skutečnosti. Výsledkem tak byla paralelní historická linie, která dala vzniknout mnoha paralelám s tou naší, ale zároveň i mnoha odlišnostem.
Aby dostál otcovu slibu, vydává se Alvin ve svých jedenácti letech do městečka Vidlice, kde se za dramatických okolností narodil a kde se má nyní vyučit na kováře. Doufá, že kromě ovládnutí práce se železem se od místní světlice, jež kdysi předpověděla jeho osud, dozví, jak má naložit s talentem Tvůrce, jaký prý po světě nechodil tisíce let. Ve stejném okamžiku se na otrokářském Jihu začíná odvíjet příběh mladé černošky, která hodlá svému právě narozenému synovi zajistit za jakoukoli cenu vytouženou svobodu. (anotace)
V minulém dílu jsme si Alvina moc neužili. Zatímco v Sedmém synovi s námi byl na každém kroku, v Rudém prorokovi hrál jen vedlejší roli po boku vůdců indiánů, Američanů a Francouzů. Tentokrát to vypadá, že se malý hrdina zase vrátí do popředí, ačkoliv i zmínka o příběhu mladé černošky dostává v rukách takového spisovatele, jakým je Orson Scott Card, zajímavý nádech. Navíc už bychom za sebou mohli mít expozici prostředí a posunout se k dalším částem vyprávění.
Příběhy všech se splétají místy dílem náhody, místy přičiněním toho, kdo se mladého Alvina už nesčetněkrát pokusil zabít, temného Ničitele. Přesto jsou to nakonec lidé, kdo Alvina donutí, aby učinil nejtěžší rozhodnutí a obrátil své umění proti životu. (anotace)
Třetí díl Ságy o Alvinu Tvůrci slibuje mnohé – už jen proto, že je o sto stran delší než jeho předchůdci, nebo proto, že jsme na něj museli čekat deset let. V neposlední řadě láká i fakt, že stejně jako Sedmý syn, Rudý prorok a čtvrtý díl Alvin Journeyman, získal Učedník Alvin ocenění Locus v kategorii pro nejlepší fantasy roku. Pojďme doufat, že kniha vzbudí tak nadšené čtenářské ovace, že se dočkéme od nakladatelství Laser-books vydání celé série v češtině.
Sedmý syn Orsnona Scotta Carda: Pověsti, legendy, mýty a pověry
Francouzi vs. Američané vs. indiáni a jeden malý chlapec uprostřed. Orson Scott Card: Rudý prorok