Během sezóny mistrovství světa ve famfrpálu zveřejnila J. K. Rowlingová na Pottermore jeho historii. Článek obsahuje nejrůznější zajímavosti o tomto oblíbeném kouzelnickém sportu. Pojďte si i vy přečíst o všem, co někteří Harryho fanoušci už vědí!
Famfrpálový stadion tak, jak byl navržen pro Pottermore. Zdroj: Pottermore
Rowlingová se vrátila k tématu mistrovství světa ve famfrpálu a to v článku, který se objevuje v jedné z kapitol čtvrté knihy na Pottermore. V úvodu se čtenář dočte o složitosti datování v kouzelnickém světě a také něco málo o 19 svazcích pravidel mistrovství.
Devatenáct je opravdu vysoké číslo, ale dá se snadno vysvětlit faktem, že do pravidel bylo nutno zařadit i takové zákazy jako např.: „na stadion nesmí být přiváděni draci za žádným účelem, nevyjímaje účel maskota týmu, kouče nebo „zahřívače poháru“.
Famfrpál jako sport ve světě Harryho Pottera. Zdroj: distributor filmu
V úvodu se čtenáři dozvědí zajímavé informace o některých turnajích, které se zapsaly do dějin jako nechvalně známé. Každý si o „Turnaji, na který si nikdo nevzpomíná“ může najít vysvětlení záhady s datováním. MKKFK (Konfederace Kouzelnické Famfrpálové komise) prohlašuje, že bezpečně zajistila mistrovství světa ve famfrpálu každé čtyři roky, již od roku 1473. Všichni si však lehce spočítají, že s oním tvrzením je něco v nepořádku.
Rowlingové totiž inspirace jen tak nedojde
Mimo jiné autorka vysvětluje, jak mistrovství vlastně funguje. Počet účastnících se týmů se liší rok od roku. Všechny kvalifikované týmy jsou rozdělené do šestnácti skupin, v rámci kterých hrají mezi sebou každý s každým a získávají body za vítězství. To se odehrává během dvou let a výsledkem je 16 týmů, které vyšly v rámci své skupiny jako vítězové.
Takto například vypadal irský národní tým při mistrovství světa, kterého se zúčastnil Harry v Ohnivém poháru. Zdroj: film Harry Potter a ohnivý pohár
Ty jsou pak seřazené podle počtu nasbíraných bodů (od nejvyššího počtu vítězných turnajů až po počet nejmenší). Tým s největším nejvyšším hraje jako první proti týmu s nejnižším počtem bodů. Druhý nejlepší hraje s druhým nejhorším atd. Teoreticky by se postupným vyřazováním měly na konci utkat dva nejlepší týmy. Rozhodčí jsou vybírání MKKFK.
Druhou část pojednání představuje seznam všech mistrovství od roku 1990 až do 2014. Čtenář se dozví, které týmy se utkaly ve finále a s jakým výsledkem turnaj skončil. Samozřejmě nesmí chybět sem tam nějaké to vzrušení např. zápas mezi Čínou a Moldovou, který trval tři dny v kuse.
Každý zkrátka uzná, že Rowlingová dokáže čtenáře polapit a už ho nepustit. Kdyby se tak jen světu svěřila s další knihou…