Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Pomoc, vši!

Komerční sdělení

Komerční sdělení

11. 12. 2021

Začalo se vaše dítě drbat ve vlasech, stěžuje si na svědění, je neklidné, podrážděné? Zdá se, že vás stihla černá můra všech rodičů: vši (pedikulóza). Toto parazitární onemocnění nejčastěji potrápí děti ve školním věku (mezi 6–10 lety), ideálně holčičky s dlouhými vlasy. Dobrá zpráva je, že není třeba stříhat, jen vás čeká úmorné vyčesávání 😊.

Veš dětská parazituje výhradně na člověku a odhalíte ji poměrně snadno. Ve vlasové části hlavy (v týle a kolem uší) klade samička vajíčka (hnidy), malé bělavé a lesklé váčky, které jsou bílkovinným lepidlem pevně připevněny na vlasu níž než 1 centimetr nad pokožkou. Z nich se v průběhu týdne vylíhnou larvy, které začnou okamžitě sát krev svého hostitele. Po dalším týdnu se z larvy stane dospělá veš, která žije 30 dní a za tu dobu klade desítky vajíček.

Izolace a vyčesávání

V situaci, kdy objevíte u svého potomka hnidy nebo už dospělé vši, musíte nahlásit situaci ve škole a dítě izolovat z kolektivu. Pak začíná intenzivní boj s parazity. V lékárně je dostatečné spektrum volně prodejných přípravků na jejich hubení. Máte na výběr ze dvou typů: s insekticidem, který parazitům ochromí nervovou činnost a přípravky na olejové bázi, které ucpávají dýchací cesty a vši udusí. Vhodnější je druhý typ šetrnější k pokožce a vlasům. Postupujte přesně podle návodu. Pak pečlivě vyčesávejte mrtvé parazity a hnidy hustým hřebenem všiváčkem.
Proceduru opakujte po 8–10 dnech, abyste odstranili i vši, které se vylíhly z nepoškozených hnid. Vajíčka, která se nacházejí dál než 1 centimetr od pokožky, jsou mrtvá a můžete je nechat odrůst spolu s vlasy nebo opatrně odstřihnout s vlasem.

Úklid, úklid a úklid

Úspěšný boj s parazity zakončete důkladným úklidem celé domácnosti: ložní prádlo, oblečení, čepice, ručníky – vše vyperte na vyšší teplotu. Postele, matrace, koberce i sedací soupravy vyluxujte, vydezinfikujte pinzety, hřebeny, sponky do vlasů, pomůže i jejich vložení do mrazáku.

ty

K přenosu je třeba přímý kontakt vlasů, nejčastěji se přenesou při delší blízkosti holčiček s dlouhými vlasy, letmý kontakt není příliš pravděpodobný. Přenos vzduchem není možný, stejně tak se neověřil přenos na předmětech. Není ověřené, že by se vši neudržely na barvených vlasech. Rozhodně neodstraňujte parazity petrolejem, hrozí silná alergická reakce!

Prevence

Pokud se ve vašem okolí objevují nechtění hosté, zkuste kápnout tea tree olej nebo olej z eukalyptu do běžného šamponu nebo ho dětem namažte přímo do vlasů, za uši, do pěšinky. Vlasy můžete oplachovat octem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pomoc, vši!

Hide picture