PragoFFest 2012 se uskutečnil tento víkend na pražských Hájích. Dokázal, že Hra o trůny je dobrá i jako deskovka, že staré videohry pořád stojí za hřích, že seriálový Sherlock Holmes je epický. Také kolik toho filmaři ukryli do druhých Relikvií smrti a že John Barrowman je pořád ten nejlepší omnisexuál v naší galaxii. A mnohem víc.
Po cukrátky napěchovaném podzimním festivalu Fan City se zkušený organizátorský tým pořádající ta největší setkání fanoušků všech druhů her, stejně jako pokleslých žánrů sci-fi a fantasy nebo japonského anime se ctí zhostil třetího ročníku svého PragoFFestu. Ten se ve srovnání s prvním zmiňovaným nacházel v mnohem méně prestižní, ale zato pro con českého typu útulnější Modré škole na pražských Hájích a nabízel o řád méně hvězdného programu (zahraniční host David Weber se účastnil jen skrz videochat). Přesto byla akce prvního únorového víkendu zase o něco větší než vloni a stála za to.
Nelze přestat hrát
PragoFFest 2012 mohlo vidět mnoho lidí různýma očima. Pokud člověk pomine nováčky, kteří jsou na jakémkoli conu poprvé a nevyhnutelně kulí oči na každém kroku, nejpřekvapenější byli zřejmě ti, kteří přišli prozkoumat velkou hernu vnořeného festivalu GameFFest, která vyhřezla z k nepoznání proměněné obyčejné tělocvičny až prakticky ke vchodu do objektu. Evergreen už představují osvědčené hudební hry, díky nimž si účastníci ztuhlí ze sezení mohli zaskákat na šipkách, zadrnkat na herní kytaru, zabušit do bubnů i bez zábran falešně zazpívat, ale podstata tkví v něčem jiném.
Množství zábavy přinesl i festival GameFFest Foto: Radek Lang, FANZINE.cz
Hlavním hřebem odpočinkových radovánek se totiž staly počítačové a konzolové hry, jež tentokrát opanovaly skutečně úctyhodný prostor. Není divu, čtyřicet komputerů a čtyřicet konzolí různých značek a s různými hrami, to něco zabere. Návštěvníci, které virtuální světy nezajímají, zase měli šanci vyzkoušet širokou řadu deskovek, jejichž plejádou organizátoři příjemně překvapili. Od krátkých a nenáročných, jako Mlsný kocour, přes osvědčené Activity a Time’s Up! až po několikahodinové partie Civilizace, Battlestar Galactiky nebo Hry o trůny. To vše od devíti ráno do dvou v noci.
Je logické, že s takovým množstvím her se muselo něco udělat – kromě obyčejného hraní přijdou na mysl turnaje. Ty se konaly kromě deskovek nebo konzolové hýbačky Just Dance také v karetních hrách a wargamingu. Došlo i na RPG, které zajišťovala dvojitá programová linie (jedna pro fanoušky, druhá pro veřejnost). A další přednášky na téma elektronických žroutů volného času zase přinesla GameLinie. Jako třešničku na dortu umístili organizátoři do vestibulu řadu velmi návykových muzejních videoher a arkád.
Poslední Potter i výbušný Jiří W. Procházka
Fanouška, který se na PragoFFest přišel podívat hlavně kvůli filmům, seriálům a knihám, by ale velká herna mohla tak maximálně potěšit jako výplň času mezi dvěma přednáškami nebo soutěžemi. Program sice byl formálně rozdělený do několika linií, ale pořady do nich svým zařazením někdy příliš nezapadaly. To ale nevadilo, protože důležitý je přece obsah a ne místnost (tedy pokud si tam účastníci nesedí na hlavě, což se ale nestalo). Většina přednášejících se na své pořady svědomitě připravila a pokulhával proto jen teskně chudý výběr cen, které se nabízely jako výhry v soutěžích.
Ať už člověk preferoval jakýkoli druh fantastiky nebo patřil do jejích přilehlých fandomů, na PragoFFestu si přišel na své a ještě nádavkem získal plnou náruč nových informací. Linie o Harrym Pottterovi pečlivě probrala závěrečný snímek okem zkušeného studenta filmové kultury, Fantasy & History představila dílo mistra Tolkiena, připravovaný film Hobit nebo kultury starých Inků a Mayů. Literární program zase přinesl besedy a přednášky hvězd české fantastiky v čele s Františkou Vrbenskou a Jiřím W. Procházkou.
Někteří vytáhli své kostýmy i jinam než na soutěž Cosplay Foto: Radek Lang, FANZINE.cz
Na své si ale přišli i netradiční fanoušci, kteří raději přebývají (alespoň mentálně) v zeměpisných šířkách a délkách japonských ostrovů. Kultura východní Asie, manga a anime i prazvláštní způsoby odívání, na to všechno došlo. Ale objevily se i pořady zaměřené ryze na pohyb – takový workshop tance s mečem vypadal docela dobře. A k tomu promítání fotek z prosluněné španělské Andalusie a reálně kouzelného Skotska.
Zcela specifický způsob zábavy již tradičně představila nejzvrhlejší linie Seriescon, kde se sice řešily nové i staré seriály, ale pokud by si sem přišel sednout nějaký homofob, asi by dlouho nevydržel. Aneb kapitán Jack zase vyhrál ve volbě o nejlepší gay/lesbickou scénu historie. A vůbec, co je to slash?
Obětujme ananas
PragoFFest 2012 proběhl v přátelské atmosféře, která je pro festivaly her a fantastiky v České republice typická. Mnoho pravidelných účastníků ji tradičně popisuje jako málo vídanou věc, kde se člověk může zabavit na sto způsobů a díky novým i starým známým bez obav uvolnit. Vyskytovala se samozřejmě i individua, která už se společnosti vzdálila příliš daleko na to, aby se s nimi dalo rozumně bavit, vcelku ale chodbami festivalu korzovala příjemná masa stovek lidí, kteří jsou jen mírně švihlí a rádi pokecají a zajdou na panáka něčeho normálního nebo na pangalaktický megacloumák. Či na rituální obětování ananasu.
Stánky prodejců nabídly lákavé zboží Foto: Radek Lang
Z hlediska organizace se jednalo o perfektně zvládnutou akci, která sice tentokrát nepřivezla hvězdné hosty, ale zato potěšila mnoha drobnostmi. Třeba řadou obchůdků zásobených zbožím pro fanoušky, perfektně zařízeným ubytováním, možností strávit necelých 72 hodin v pantoflích bez nutnosti vystrčit nos z tepla do závratných mrazů, dvěma okénky u občerstvení místo jednoho nebo programem až do časných ranních hodin.
Modrá škola na Hájích se proto o víkendu rozzářila stovkami návštěvníků, z nichž někteří se nebojí na sebe navléknout kostýmy svých oblíbených hrdinů. Jiní vyjadřovali svou nelibost k ACTA maskami hnutí Anonymous. Další vylepovali prostory zprávičkami I Believe in Sherlock Holmes, protože toužebně očekávají pokračování oceňovaného seriálového zpracování nejslavnějšího detektiva na světě. Nyní už nezbývá než se těšit na největší český con, sedmnáctý Festival fantazie v Chotěboři. Ten se uskuteční letos v červenci a věříme, že bude alespoň stejně dobrý jako únorový PragoFFest.