Objevitelé Homo floresiensis museli přejmenovat svou přednášku. Nesla v názvu slovo hobit, jak se člověku floreskému přezdívá. Na toto označení se však vztahují autorská práva.
Člověk floreský byl objeven v roce 2003. Přezdívá se mu hobit. Zdroj: reprofoto youtube.com
Tři stopy vysoký primitivní člověk nápadně se podobající malým stvořením z Pána prstenů byl roku 2003 objeven na indonéském ostrově Flores.
Velká diskuze se strhla poté, co se vědci rozhodli tohoto tvora neoficiálně nazývat slovem hobit. Celkovým výsledkem byl zákaz jakéhokoliv spojování Homo floresiensis s tímto pojmem, protože společnost, která vlastní filmová práva, si to nepřeje.
Profesor Victorijské univerzity Brent Alloway, který naplánoval uspořádat volně přístupnou událost, musel své plány nakonec mírně pozměnit. Přednášky o Homo floresiensis se chopili dva lidé, kteří se převratného objevu v roce 2003 sami zúčastnili. A to profesor Mike Morwood a Thomas Sutikna. Diskuze byla naplánována na 28. listopad. Tedy den, kdy se uskutečnila i novozélandská premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta.
Všechny problémy způsobil název akce, která se měla jmenovat „Další Hobit“. Společnost Saul Zaentz/Middle-earth Enterprises, která vlastní práva k novému filmu Hobit, však odmítla možnost všeobecného využívání tohoto pojmu, na který se váže statut ochranné známky.
„Jsem velmi zklamaný, že máme zakázáno používat slovo ‚hobit’ v názvu naší volně dostupné události. Zvláštně když si toto slovo může každý volně nalistovat v oxfordském anglickém slovníku, tudíž je toto slovo součástí naší gramatiky a rovněž lze toto označení najít zmíněné na Wikipedii. I tak jsem si ale musel vybrat nejjednodušší možnost, která se mi naskýtala, a tou je jednoduše změnit název přednášky. Samozřejmě, tento fakt nezmění nic na zvědavosti novozélandské veřejnosti a fanoušků děl J. R. R. Tolkiena,“ uzavřel celou věc profesor Alloway.