Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Příběh Geekův: Místo abychom historky vyprávěli, hrajeme divadlo

Jan Nohovec

Jan Nohovec

16. 7. 2013

Na Festivalu fantazie v Chotěboři představili už druhé divadlo, které získalo masivní ohlas jak u skalních fanoušků, tak nováčků. 

„Chtěli jsme poděkovat lidem i festivalu,“ říká jeden z herců Dan Hanták. V rozhovoru pro FANZINE.cz prozradil, jak jejich divadla vznikají, co plánují dál a že se chtějí prezentovat i mimo Festival.

O čem je vaše divadlo Příběh geekův?

Je to soubor skečů, které se odkazují na různé známé, především fantastické, filmy, světy a romány. Radši po mě nechtějte je všechny vyjmenovávat, stejně bych něco zapomněl. Nikdy nám v něm nešlo o nějaké hlubší poselství, spíš jenom o poděkování fandomu, což se doufám povedlo.

Hlavní hrdina, Ivan Lakitu, který má jméno podle jednoho z protivníků z Maria, stejně jako ostatní hlavní postavy, je přihlouplý mladík, který se během celého svého mládí snaží najít sám sebe. To se mu nakonec povede právě prostřednictvím světa geeků, kam díky svým podivným koníčkům zapadne.

Jak vlastně vznikl nápad stvořit něco jako Příběh geekův?

Naprosto jednoduše, prostě jsme chtěli udělat divadlo na FFko (Festival fantazie – poznámka redakce). V době, kdy Pavel s tím nápadem přišel, jsme měli ještě jiný dramaťák, ten už dnes funguje jen díky občasným srazům v hospodě. Prostě jsme chtěli udělat divadlo s lidmi, kteří do Chotěboře jezdí, dnes už i s těmi, kteří by byli ochotní do Chotěboře přijet. Například Mira v Planetě Chotěboř.

Navíc nám šlo o to použít co nejmenší počet rekvizit a vypořádat se s technickou náročností. To je možná i to, co si na Příběhu cením nejvíc. Hrajeme divadlo s několika desítkami postav ve třech, respektive čtyřech, lidech.

To znamená, že vám očividně nevadí nedostatek herců a rekvizit. Je něco, co vám jako fanovskému divadlu s nulovým rozpočtem opravdu chybí?

Teda, teď jste mě docela dostal. Tak jistě jsou faktory, které nám spoustu věcí stěžují. Například fakt, že v Chotěboři nikde není takový prostor, aby se dalo procházet za jevištěm bez toho, aby to diváci viděli. Ale myslím, že my jsme takoví blázni, že nám nic z toho nepřekáží, naopak si těchto výzev užíváme a snažíme se je využít v náš prospěch. Toho je myslím Příběh výbornou ukázkou, my chyby netajíme, naopak na ně ještě s radostí upozorňujeme.

Zmínil jsi Planetu Chotěboř, kterou jste předvedli poprvé na letošním festivalu. O čem je? A čím se liší od předcházejícího kusu?

První hra byla poděkováním fandomu jako takovému, Planeta je poděkováním přímo Festivalu fantazie, který z nás všech jakous takous část fandomu udělal. Nikdo z nás není takový ten klasický fan, co bojuje jenom za Star Wars, Star Trek či Pána prstenů, ale všichni jsme do něj nějak zapadli. Já hlavně do Seriesconu, Pavel na deskovky, Médea hlavně do Moveconu, Fishbone je pořád někde pryč, ale opravdu se baví s lidmi z Maelströmu, Balú sjíždí steampunkové vlny a Mira…

Mira byl opravdu nováček, dokonce jsme si dělali srandu, že bychom ho příště měli nahradit. Všichni tedy hrajeme nějakou verzi sebe sama (kromě holek) a je to tedy náš vlastní pohled na FFko. Většina těch historek se opravdu v nějaké míře stala, ale my místo toho, abychom vyprávěli historky, tak jsme z toho udělali divadlo.

Rozhodně je to z toho cítit. Takže Planetu Chotěboř nebudete prezentovat nikde mimo FF, jako jste to udělali s Příběhem?

Naopak, Planeta byla plánovaná hlavně na hraní venku. Rozhodně to chce ověřit na normálních lidech, což by se mělo stát na podzim na Kladně. Ale tohle divadlo bylo psáno především jako představovací. Takže jsou tam ukázané i chyby, ale především je to vysvětlení toho, proč tam rádi jezdíme, a některých pojmů, které by měl člověk znát jako základní. Jako Smeska.

Jak to vlastně ve vaší tvůrčí skupině probíhá? Kdo přichází s nápady, kdo píše scénář, kdo shání různě barevné čepice a mikiny?

Hlavní postavou je nepochybně Pavel, jeho takovým sekundatem, hlavně co se týče námětu a některých vtipů, je Fishbone. Pro Příběh geekův dali kluci společně dohromady vtipy, Pavel to pak sepsal, při zkoušení už se s tím příliš nehýbalo.

Planetu sice opět sepsal Pavel na Fishbonův námět, ale už se, i díky většímu počtu zúčastněných, více pracovalo s textem přímo na zkouškách. Co se týče režie a shánění rekvizit, ty jsou čistě kolektivní záležitostí.

Plánujete už nějaké další divadlo?

Rozhodně plánujeme, tentokrát už ne čistě geekovské a hlavně to bude muzikál. Popravdě nevím, jak moc můžu prozradit, protože všechno je zatím ve fázi námětu a všechno se ještě může změnit. Ale žánr je jasný. Muzikál.

A co že jste se rozhodli jít zrovna do muzikálu?

Jak už to tak u nás bývá, přišel Pavel a řekl: „Budeme dělat muzikál!“ Tak děláme muzikál. Jedním z jeho zájmů je skládat hudbu, tak chtěl dát dohromady něco většího. A když už máme fungující soubor, tak přece nezůstaneme na místě. Je pravda, že tentokrát to bude všechno náročnější, ale jak už jsem říkal, my máme výzvy rádi.

Díky za rozhovor, hodně štěstí a na viděnou v Chotěboři!

Kdo je Dan Hanták?

„Občanským jménem Daniel Hanták, ale na conech mě pravděpodobně zaznamenáte jako Pana Dana. Začínal jsem na klasické knižní science fiction (P. K. Dick), na kterou kvůli čtení do školy (pedagogická fakulta – čeština, dějepis) teď není moc času. Proto nyní nejvíc propadám seriálům, a to všemu, co má podle mě aspoň trochu smysl  – od Doctora Who přes všelijaké webseriály až po Phinease a Ferba. Právě proto se na FFku točím hlavně kolem Seriesconu, ale bude to i tím, že mám rád Gleeky. Kromě toho dělám titulky, hraju divadlo a občas se snažím psát.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příběh Geekův: Místo abychom historky vyprávěli, hrajeme divadlo

Hide picture