Menu
FANZINE.cz
Literatura

Přichází apokalypsa! Kterých deset knih na ni nejlépe připraví?

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 9. 2012

Richard Matheson: Já, legenda (ilustrační)Že v prosinci 2012 vypukne velká apokalypsa, to už víme dávno. Teď se na ni ještě dobře připravit, aby ji člověk přežil. Vybrali jsme deset nejlepších sci-fi knih o apokalypse.

Richard Matheson: Já, legenda (ilustrační)

Jen ti nejtvrdší přežívají apokalypsu. Jako hrdina Mathesonovy knihy Já, legenda. Autor: Lubomír Kupčík

Richard Matheson:Já, legenda (obálka)Richard Matheson: Já, legenda

Svět shořel v plamenech nákazy, která se prohnala ulicemi, a ze všech lidí udělala věci velmi podobné upírům. Zdá se, že přežil jen jediný člověk, hlavní hrdina této téměř šedesát let staré, ale přesto nadčasové knihy, která se navzdory svým kvalitám neblaze proslavila kvůli nepříliš povedeným filmovým adaptacím.

Walter J. Miller, jr.: Chvalozpěv na Leibowitze (obálka)Walter M. Miller, Jr.: Chvalozpěv na Leibowitze

Ačkoli se Chvalozpěvu na Leibowitze nedostalo ve své době příliš čtenářské pozornosti, jeho význam je nezanedbatelný. Svět tu kdysi dávno zničila nukleární válka a zbytky lidstva ztratily vědomosti pečlivě nasbírané ve stoletích před nimi. Ačkoli jim ani zdaleka nerozumí, přechovávají mniši z řádu svatého Leibowitze staré plány a nákresy, které by budoucím generacím možná mohly opět k něčemu být. Celá kniha v několika částech sleduje skrz oči právě těchto mnichů, jak se v průběhu následujících staletí dává dohromady nová civilizace, která ale není o mnoho lepší než ta původní.

John Christopher: Smrt trávy (obálka)John Christopher: Smrt trávy

Syrový a krutě brutální příběh, který se ve své době snažil změnit pojetí postkatastrofických příběhů a vnést do něj mnohem více chaosu než například ve Dnu trifidů. Celým světem se tu přežene nákaza, která napadá veškerou trávu a obiloviny. Hospodářská zvířata hynou, housky a rohlíky se nemají z čeho vyrábět, přichází hladomor. Británie stojí na počátku kolapsu a hlavní hrdina se musí z centra Londýna dostat na farmu svého bratra přes lány a lány chátrajícího státu.

Cormac McCarthy: Cesta (obálkia)

Cormac McCarthy: Cesta

Americký spisovatel Cormac McCarthy píše většinou romány o kovbojích a jiných hrdinech z předcházejících století. Ve své snad nejoceňovanější knize, podle níž byl v roce 2009 natočen i film s Viggem Mortensenem, zabrousil do žánru postapokalyptické sci-fi. Svět tu postihla jakási neznámá katastrofa a celá kniha se smrskává na komorní drama dvou hrdinů, otce a syna, kteří se ve zdevastovaných Spojených státech snaží přežít a potkávají přitom zbytky předchozí civilizace. Některé scény tu přímo dýchají syrovou hororovou atmosférou.

Ondřej Neff: Tma (obálka)Ondřej Neff: Tma

I českým autorům sedí motiv velké katastrofy. Za přečtení stojí například Tma otce české sci-fi Ondřeje Neffa, který se zamýšlí nad tím, jaký by byl svět, kdyby najednou zhasly všechny žárovky, přestaly fungovat baterky a zastavily se počítače. Kdyby nenávratně zmizela elektřina. Ve svých nápadech šel Neff tak daleko, že vydal i dvě verze svého románu, první v roce 1998 a druhou, podstatně temnější, pod názvem Tma 2.0 o pět let později.

Brian W Aldiss: Skleník (obálka)Brian W. Aldiss: Skleník

Na planetě Zemi se kdysi, před miliardami let, asi stala nějaká katastrofa. To už ale dávno odvál čas. Nyní tu všude rostou obrovské rostliny jako v tropických pralesech a lidé (pokud se jim tak po miliardách let dá stále ještě říkat) žijí v malých kmenových uspořádáních a bojují s přírodou každý den o přežití. Ačkoli nemusí být klasik světové sci-fi Aldiss pro někoho čtivý, Skleník je plný fascinujících nápadů, které dokážou překvapit i po tolika letech, jež od vydání knihy uplynuly.

Stephen King: Svědectví (obálka)Stephen King: Svědectví

I americký Král hororu si jako jeden ze svých prvních počinů střihnul postapokalyptickou knihu, která čítá více než tisíc stran. Nejedná se ale o čistou sci-fi, nýbrž o mix několika různých žánrů, které se v průběhu vyprávění prostřídají. Celý svět včetně Ameriky, kde žijí hlavní hrdinové románu, postihne chřipková pandemie, kvůli níž vymře takřka celé lidstvo. Ti, kteří přežijí, však cítí utkvělé nutkání odejít kamsi do Colorada a tam… co? Příběhový mix sci-fi a hororu, který končí tak trochu pohádkově a nadpřirozeně, se i přes drobné chyby řadí k  autorovým nejlepším.

bratři Strugačtí: Stalker (obálka)bratři Strugačtí: Piknik u cesty (Stalker)

Slavní sovětští spisovatelé sci-fi napsali kdysi román, který vypráví o stalkerech, kteří se ve vzdálené budoucnosti kdesi v severní Americe snaží najít předměty, jež na Zemi zanechala možná návštěva z vesmíru. V artefaktech se ale skrývá nebezpečí. Že se Strugackým jejich román, který mísí prvky westernu, pohádky i detektivky, povedl, značí i známá počítačová hra, která byla na motivy knihy vytvořena.

Miroslav Žamboch: Drsný spasitel (obálka)Miroslav Žamboch: Drsný spasitel

Svět utrpěl staletími válek mezi lidmi a bytostmi odjinud a nyní již nemá naději na přežití. Jako osamělý pistolník kráčí zemí, která kdysi byla Českem, a kraji dále na východ Drsný spasitel, zvláštní muž bez paměti, jenž hledá odpověď na otázku, kdo vlastně je. Podobně jako Jiří Kulhánek v Cestě krve nebo Vladimír Šlechta v cyklu o Oggerdovi se tu Miroslav Žamboch snažil vytvořit čtivé akční post-apokalyptické sci-fi s českou náturou. A povedlo se mu to.

John Wyndham: Den trifidů (obálka)John Wyndham: Den trifidů

Dvě katastrofy v jednom dni – kolem Země proletí roj meteoritů, jejichž nádherná záře většinu obyvatelstva trvale oslepí, a z výzkumného zařízení uniknou trifidi, vypěstované masožravé organismy, které vypadají jako přerostlé květiny, ale umí chodit a do jisté míry i myslet. Jak přežije ve Velké Británii civilizace? Na to dává odpověď nejslavnější kniha Johna Wyndhama a dozajista i nejslavnější kniha postapokalyptického žánru.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Přichází apokalypsa! Kterých deset knih na ni nejlépe připraví?

Hide picture