Neexistuje snad žádný spisovatel, který by nesnil o tom, že se jeho prvotina vyškrábe na vrcholy prodejních příček a podmaní si svými příběhy celý svět. Naštěstí pro všechny spisovatelské snílky se nalezne několik debutů, kterým se to podařilo.
Slávě Harryho Pottera lord Voldemort zabránit nedokázal, Zdroj: distributor filmu
Harry Potter a Kámen mudrců od J. K. Rowlingové
Žilo bylo dítě jménem Harry Potter, které bydlelo se svými nechutnými náhradními rodiči a jejich obtloustlým synem. Až se jednoho dne chlapec dozvěděl, že je čaroděj s velikou budoucností. Nastoupil do školy čar a kouzel v Bradavicích, kde prožíval neobyčejná dobrodružství, která naplnila sedm knih a osm filmů.
J. K. Rowlingová začala na knize pracovat v roce 1991, po smrti své matky. Dokončila ji v roce 1996, celý další rok jí však trvalo nalézt vydavatele. Nakonec se k tomuto kroku rozhodlo nakladatelství Bloomsbury a rozhodně neprohloupilo.
Příběh chudé matky, která v kavárně popíjela levný čaj a sepisovala při tom příběhy obrýleného chlapce, obletěl celý svět. Občas je život J. K. Rowlingová označován jako britský americký sen. V dnešní době tato autorka patří mezi 50 nejbohatších žen světa.
První kniha o Harrym Potterovi získala cenu za Dětskou knihu ve Velké Británii stejně jako americkou cenu za pozoruhodnou knihu pod názvem American Library Association notable book. V roce 1998 byla kniha oceněna jako nejlepší kniha roku podle nakladatelství Publishers Weekly and the New York Public Library. Za celou sérii pak autorka získala i Řád britského impéria.
Frankenstein neboli moderní Prométheus od Mary Shelleyové
Victor Frankenstein objeví způsob, jak přivést neživé věci k životu. Ve svém vědeckém zápalu vytvoří přes dva metry vysoké monstrum s ohyzdnou tváří a nadlidskou silou. To ho začne pronásledovat a zničí vše, co Frankenstein kdy miloval. Nakonec ho následuje až za polární kruh.
Mary Shelleyová, manželka slavnějšího manžela Percy Bysshe Shelleyho, vytvořila toto dílo v pouhých osmnácti letech. Napsala dalších několik děl, mezi nimi i nejspíš první post-apokalyptické sci-fi se jménem Poslední muž.
Román Frankenstein sice nezískal žádná ocenění, místo toho si jej zamilovaly miliony lidí po celém světě. Během téměř dvou set let si kniha vysloužila několik převedení na divadelní prkna, stejně jako desítky filmových zpracování.
Mnoho ze slavných debutů se dočkalo filmových zpracování, Zdroj: distributor filmu
Stopařův průvodce po Galaxii od Douglase Adamse
Arthur Dent má za sebou hodně špatný den. Nejprve jeho dům odsoudí ke zničení a poté se dozví, že jeho domovskou planetu čeká zcela stejný osud. O štěstí v neštěstí se dá mluvit poté, když zjistí, že jeho kamarád Ford Prefect je ve skutečnosti mimozemšťan a jediná osoba, která ho může zachránit před smrtí. Společně s Fordem Arthur opouští planetu Zemi a vydává se na malou dovolenou po Galaxii. Stopařův průvodce po Galaxii je sérií pěti knih, sám autor ji však nazval jako pětidílnou trilogii.
Douglas Adams byl znám především jako autor humoristických scének pro rozhlas a hudebník. Podílel se i na tvorbě scénáře k seriálu Doctor Who. Jeho život však skončil předčasně na infarkt v roce 2001. Bylo mu 49 let.
Ani ne za třicet let se Stopařův průvodce po Galaxii stal předlohou pro divadelní hru, radiovou show, televizní seriál, film i několik počítačových her.
Neuromancer od Williama Gibsona
Henry Dorsett Case je bývalý počítačový hacker, který však ztratil schopnost se napojit na počítače. Odpykává si tím trest za svoje předchozí porušování zákonů. Záhadný Armitage Casovi nabídne, že mu napojení zpět do sítě zařídí výměnou za malou službičku. Velmi brzy se však ukáže, že práce pro Armitage bude nejen tak trošku nelegální, ale také dosti nebezpečná. A možná změní i celý svět.
Williama Gibson bývá označován jako zakladatel tzv. kyberpunku. V jeho dílech se prvně objevily pojmy jako kyberprostor, virtuální realita, matrix či internet.
Kniha Neuromancer získala hned několik literárních cen za sci-fi a fantasy literaturu. Za zmínku jistě stojí cena Hugo (udílená nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy) cena Nebula (cena udílená profesní organizací amerických spisovatelů science fiction SFWA) a cenu Philipa K. Dicka. Neuromancer byl také adaptován v mnoha roztodivných formách a filmech.
Jonathan Strange a Pan Norrell od Susanny Clarkové
Anglie žije už dvě století bez přispění magie. Magickou sílu začíná nahrazovat průmyslová revoluce a zcela nové, nemagické tradice. Až dokud se neobjeví dva muži, Gilbert Norrell a jeho student Jonathan Strange. Ti navracejí Anglii starou kouzelnou sílu. Jak to však bývá, učedník často přeroste svého mistra a mezi dávnými přáteli vzniká nesmiřitelné nepřátelství.
Susanna Clarková dlouhá léta psala fantasy povídky, zatímco tvořila román Jonathan Strange a Pan Norrell. Jeho tvorbou strávila dlouhých jedenáct let.
Britský novinář a spisovatel Lev Grossman o tomto příběhu napsal: „Troufám si tvrdit, že tento román je první fantasy veledílo 21. století“. Kniha získala ocenění Hugo za nejlepší román a byla zapsána i na seznam Man Booker Prize.
U nás vyšel Bacigalupiho debut loni
Dívka na klíček od Paola Bacigalupiho
23. století, Thajsko. Ne však Thajsko jaké známe dnes, ale Thajsko zničené klimatickými změnami. Dívka na klíček zde sleduje příběhy několika lidí, kteří žijí své životy v pochybné době plné uměle vytvořených a upravených bytostí. I hlavní Dívka na klíček, Emiko, je geneticky upravená a musí tak svou zemi opustit. Její země totiž modifikování lidí považuje za ilegální. Přesto k němu však dochází. Stejně často jako jsou přidávány konzervanty do ovoce, jsou přimíchávány i geny do nových lidských bytostí.
Dívka na klíček je pátým dílem Paola Bacigalupiho. Čtyři předchozí knihy však nikdy nespatřily světlo světa. Bacigalupiho sám prohlásil, že už se téměř vzdal naděje, že se některé z jeho děl dočká vydání.
Příběh získal ocenění Hugo a Nebula za nejlepší novelu, stejně jako cenu John W. Campbella. Magazín Times knihu zařadil na seznam 10 nejlepších titulů roku 2009.