Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo vytvořit si svá vlastní pravidla, podle kterých by se řídili ostatní? Nebo se vám nelíbí dnešní nastavený systém a chtěli byste žít jinak? Potom si nenechte ujít knihu Není cesty zpět od slavného britského autora Michaela Marshalla Smitha, za kterou získal Cenu Augusta Derletha a po vydání ve Spojených státech ještě Cenu P. K. Dicka.
Ilustrace na obálce knihy Není cesty zpět Autor: Jiří Grus
Město rozdělené do jedinečných Čtvrtí, zaměřených podle vkusu a zálib obyvatel, kteří v daných zónách žijí. Nesplnitelný sen? Ne, s pomocí umělé inteligence je možné všechno. V jedné Čtvrti převládá zločinecký život, ve druhé žijí vynálezci, v další lidé přežívají v přesvědčení, že jsou jediní pozůstalí obyvatelé po jaderné válce. Zenda Rennová z Akčního centra musí jednoho dne řešit problém se zmizením osoby, a tak si najme soukromého detektiva Starka. Je to totiž jediný člověk, který může vnést světlo do případu, v němž nic není snadné, minulost se mísí s budoucností, technologie s realitou. Času není nazbyt a nezbývá nic jiného, než jít vpřed.
Dětství známého spisovatele Michaela Marshalla Smitha provázelo cestování, navštívil Floridu, Jižní Afriku, Austrálii. Debutoval s povídkou Muž, který kreslil kočky, se kterou získal ocenění British Fantasy Award za nejlepší krátký příběh.
Lehkost, s kterou britský autor proplouvá mezi jednotlivými žánry, ať už jde o horor, fantasy, nebo detektivku, se ukazuje také v jeho tvorbě. Druhý román o boji klonů proti nespravedlnosti a těžkému osudu Náhradníci upoutal i Stephena Kinga nebo Stevena Spielberga, který na něj zakoupil filmová práva. Smith je také autorem sériového vraha v detektivní knize Slamáci, nebo románu Jeden z nás.
Není cesty zpět vyšlo v polovině listopadu v nakladatelství Epocha jako první kniha nové edice Fantastická Epocha.