Christopher Nolan je režisérem, který se pomalu vypracoval mezi špičky ve svém oboru. Každý jeho nový film se ocitá pod tlakem z očekávání fanoušků a ani vesmírný Interstellar nebyl výjimkou.
Pokud se podíváme na Nolanovu dosavadní tvorbu, lze u Interstellaru nalézt několik shodných rysů s jeho dřívějším snímkem Inception. Ovšem kde se Inception vydává do lidského nitra a tematiky lidských snů, tam Interstellar vystřeluje svou premisu do vesmíru a daleko za hranice naší galaxie.
Příběh Interstellaru se odehrává v nedaleké budoucnosti, kde lidská rasa doplácí na svou neukojitelnou touhu po přírodním bohatství a podřezává si tak větev pod nohama. Matička Země už není schopna naše pokolení dále živit a zdá se, že rodu Homo Sapiens hrozí zánik. Do hry však vstupuje tým vesmírných výzkumníků vedený Matthew McConaugheym a Anne Hathaway. Ti mají za úkol zachránit generaci, jejíž vyhlídky do budoucna nejsou příliš pozitivní. A jak samotný film dopadl?
Verdikt:
Na Interstellar se nešlo netěšit. Hvězdně nabité sci-fi režírované filmovým mágem Christopherem Nolanem si o pozornost říkalo od samého začátku. Interstellar ale očekávání beze zbytku naplnil. Většina zápletky moc nepřekvapí, to se ovšem dalo dopředu očekávat. Ostatně v tomto žánru toho bylo zfilmováno už mnoho.
To, co činí film výjimečným, je ovšem jeho zpracování. Zejména precizní a pohledu líbivá kamera, sugestivní efekty a dunivá symfonická hudba. Film se navíc natáčel na 35mm a 70mm filmový pás, a tak se při projekci ze staré dobré promítačky tvoří nostalgické zrno. Nevšední zážitek si ale bohužel užijete jenom v IMAXu, kde se navíc po dobrou třetinu filmu obraz vypne na obří 1:1,43.
Existuje jen málo filmů, u nichž má skutečně smysl připlatit za velkolepé plátno, a Interstellar je rozhodně jedním z nich. A to nejen kvůli dechberoucím záběrům na modrou planetu a nekonečně hluboký vesmír.
Hodnocení 90 %