V České republice v podstatě neznámé autorce G. Willow Wilsonové vychází první kniha. V Alifovi, neviditelném se snoubí staré arabské mýty s moderním počítačovým světem. Vyplatí se sledovat cesty muslimského hackera bojujícího proti středovýchodní diktatuře?
Rozhodně nešlo o špatný krok, vydat Alifa, neviditelného, každopádně to byl ale krok odvážný. G. Willow Wilsonová totiž proslula především jako komiksová autorka, s romány si začala až předloni právě prostřednictvím Alifa.
Klasický přístup nejdřív vydáme to nejznámější a až pak podle prodejnosti to, co se nám líbí nejvíce tak dostal nakládačku. Doufejme, že se to nepodepíše na prodejích a Wilsonová bude moci vycházet i nadále. Alif za to stojí.
Vždyť náboženství je vlastně takové fantasy
Kniha zavede čtenáře do arabského hackerského světa. A, řekne si čtenář, to s sebou často táhne maléry. Naštěstí si autorka vybrala témata, v nichž se zdá velice erudovaná (k islámu dokonce konvertovala) a v knize tak nečekají žádné faktické kiksy. Naopak, knihu plní zajímavě podané vhledy do této látky.
Náhodného kupujícího jistě zaujme pochvalný komentář Neila Gaimana na obálce knihy. Přestože většinou takové hlášky fungují opravdu jen jako lákadlo, tentokrát to má mnohem větší souvislost s knihou.
Styl autorky opravdu silně připomíná Gaimanovo psaní. Mix mezi pohádkou a fantasy pro dospělé. Mýty fungují v reálném světě.
Četli jste Nikdykde? I tady najdete podobné schéma urban fantasy, vchody ve zdech, fantasy svět neviditelný pro ty, kteří nechtějí vidět. A co Sandman? Vzpomínáte si na hru, kterou hrál v knize Preludia a nokturna? Ano, tu tu také najdete.
Ale to není s tou esencí jiných spisovatelů vše. Jistě, diktatura tvoří náplň tolika děl, že tvrdit, že Wilsonová nasála kus Orwella, by bylo pošetilé. Ale v jedné části knihy (no spoil) už jde opravdu o vývar 1984. Velice podobné, až podezřele. Tentokrát není jisté, jestli jako s Gaimanem k dobrému, nebo nikoli.
Konverze mezi žánry a vyznáními
Pěkné jsou viditelně autobiografické prvky v osobě konvertitky, patří mezi zajímavé a opravdové postřehy. A nepěkné? Občasná snaha o drsnou mluvu. V polodětském vyprávění působí nepatřičně, hlavně se to ale zkrátka nedaří.
Po literární stránce nejde o nic nového, o nic objevného, Wilsonová píše obvyklým jazykem, experimenty nebo avantgardu nehledejte, ty sem nepatří. Bohužel ale kniha i přes běžný přístup a zajímavé reálie občas působí zdlouhavě a nudně.
Kniha se dá doporučit snad každému, kdo chce dobrý příběh, kdo se zajímá a digitální tematiku, kdo by rád něco zjistil o životě na středním východě. Nic převratného, ale pěkná kniha vzniklá z velice dobrých důvodů. Mezi fantasy je takových knih spojených s nějakým názorem potřeba víc.
Název originálu: Alif the Unseen. Český název: Alif, neviditelný. Autor: G. Willow Wolsonová. Nakladatel: Paseka, 2014. Počet stran: 376. Doporučená cena: 299 (Paseka 239) Kč.
Moje hodnocení: 80 %