Přestože bývá román Jacka Whyta občas řazen mezi fantasy, tato škatulka rozhodně není namístě. Spisovatel si sice pohrává se známou legendou, zbavuje ji však veškerého nadpřirozena.
Na Excalibur tentokrát také dojde. Zdroj: sxc.hu
Úvodní díl série Kamelot, jejímž autorem je kanadský spisovatel se skotským původem Jack Whyte, nese název Nebeský kámen. Autor v něm představil hlavní postavy – bývalé římské legionáře Caia Britanika a Publia Varra – a také dějiště celého příběhu. Velkou Británii po stažení římských jednotek. V románu Zpívající meč jsou osudy někdejších vojáků rozvedeny dále.
Kdo se trochu orientuje v dějepisu, již tuší, že tato nejistá doba posloužila jako živná půda pro vznik jedné z nejtradovanějších bájí o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Ideální inspirace pro historickou fantasy, dalo by se říci. Jack Whyte ale čtenáře rychle vyvede z omylu.
Jack Whyte
Ač žije v Kanadě, narodil se ve Skotsku roku 1940. Na americký kontinent se přestěhoval až po ukončení studií. Chvíli se živil jako středoškolský profesor a divadelní herec. Svůj zájem o historii využil coby spisovatel. Kromě série Kamelot, jež v originále čítá šest dílů, napsal také Templářskou trilogii. Ta vypráví o Hugovi z Payns, který stál u založení mýty opředeného rytířského řádu.
Zatímco v prvním díle se ještě dalo spekulovat o tom, že se magie objeví později, pokračování nenechá na pochybách nikoho. Fantasy se nekoná. Na čaroděje, draky, elfy a skřítky zapomeňte. Zato se však čtenáři do rukou dostává báječný historický román.
Pod rouškou příběhu se ukrývá důležitá událost – postupný přerod antické společnosti ve feudální. Lid ztratil jistotu, kterou mu dávaly legie. Hadrianův val na severu překonávají stále větší hordy barbarů, a tak zbývá jediné. Upnout se k malému kousku půdy a vytvořit kolonii. Někteří orají a sklízejí, druzí se chopí kopí a mečů, aby chránili pracující. A základní stavební kámen budoucího lenního systému je na světě.
Milovníci historie mohou tedy jásat. Méně nadšení ale nejspíš projeví ti, kteří knihu zakoupili jako fantastickou. Pokud ovšem nepřekousnou absenci mytologických nestvůr a kouzel. Příběh totiž může zaujmout kohokoli, na žánr nehledě.
Tenkrát v Británii
Děj románu by se dal rozdělit na tři části, jakoby epizody spojené jedním leitmotivem. Publia Varra začíná pronásledovat vlastní minulost. Ukazuje se, že o odchodu na věčnost svých nepřátel by se člověk měl vždy ujistit. Kromě toho Publia čeká zkouška věrnosti, při níž čtenář zjistí, že zahýbat vlastní ženě lze nejrůznějšími způsoby.
Kniha o čtyři sta osmdesáti stranách nikam nespěchá. Ačkoli Jack Whyte nasadil výletní tempo, přesto nehrozí, že by se člověk při čtení nudil. Vyprávění je koncipováno jako deník, nebo lépe řečeno kronika jednoho rodu. Spisovatel popisuje snahy obyvatel nejsevernější římské provincie o přizpůsobování se novým podmínkám. Od problémů s nájezdníky po vytváření lepší vojenské taktiky.
Akce chtivý čtenář by však měl sáhnout po jiném titulu. Přestože kniha pojednává o výcviku válečných ořů či kování dlouhých mečů, na epické bitvy ani zapamatování hodné šermířské souboje nedojde.
Zpívající meč tedy ocení především ti, kteří mají v oblibě historické romány. Až na pár méně pravděpodobných a za vlasy přitažených událostí – jako překombinovaný způsob, jak získat alibi – nelze knize moc co vytýkat.
Během čtení má člověk navíc pocit, že artušovská legenda, jak ji podává Jack Whyte, se tímto způsobem mohla skutečně odehrát.
Název originálu: The Singing Sword
Český název: Zpívající meč
Autor: Jack Whyte
Překlad: Tereza Horáková
Obálka: Radek Urbiš
Počet stran: 480
Vazba: pevná s přebalem
Rozměry: 135 x 210 mm
Vydal: Domino, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč
Hodnocení: *** (60 %)