Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Atlas mraků. Kniha, která čtenáře zvláštním způsobem dostane

Marek Hofman

Marek Hofman

8. 1. 2013

Román Atlas mraků spisovatele Davida Mitchella u nás vyšel podruhé. Co se knize nepovedlo na první pokus, nastává nyní. Příběhy čtenáře zaujmou, okouzlí, podmaní si jej tak, jako málokterý jiný literární počin.

Přebal knihy zkrášlují herci, kteří se objevili ve stejnojmenné filmové adaptaci. Zdroj: EEAP Film Distribution

Přebal knihy zkrášlují herci, kteří se objevili ve stejnojmenné filmové adaptaci. Zdroj: EEAP Film Distribution

Postmodernismus. Neexistuje snad jiné slovo, které by jednoduše, stručně a zároveň výstižně popsalo román Atlas mraků, co se literárního žánru týče. Autor knihy David Mitchell v ní zkomponoval šest příběhů, prostřídal nejrůznější styly i formy. A výsledek? Možná nezaujme na první pohled, možná ani po několika soustech. Vezme-li jej ale do rukou čtenář-gurmán, nabídne mu kniha hostinu s přemírou barev, chutí a vůní.

David Mitchell

Spisovatel, jenž v současnosti patří k nejvýznamnějším anglicky píšícím autorům. Narodil se roku 1969. Momentálně žije v Irsku se svou dcerou a manželkou japonského původu. David Mitchell napsal úspěšně přijímané romány Hybatelé, Sencislo 9, Třináct měsíců a Atlas mraků. Ten se v loňském roce dočkal zdařilé filmové adaptace.

Na počátku čekají odstup a chlad. Takto by šly popsat čtenářovy pocity po několika úvodních stránkách Atlasu mraků. Kniha se může zdát nedobytná, tvoří bariéry. Možná právě z těchto důvodů se první vydání románu Davida Mitchella v Česku neuchytilo. Na konci roku 2012 však přišla resuscitace v podobě stejnojmenného filmu od tvůrců Matrixu. A Atlas mraků se stal vyhledávaným titulem.

Ti, kteří již zhlédli snímek, tuší, co mohou od románu očekávat. Příběh je zapeklitý, vyžaduje naprosté soustředění. Stejně tak i kniha. Překážky klade záměrně, hledá totiž vytrvalého čtenáře, jenž se nebojí je překonat. Pokud tohle zvládne, čeká na něj úchvatný zážitek s dlouhotrvajícím dozvukem.

Autor nabízí pestrou paletu forem i stylů

Atlas mraků nenabízí jeden celistvý příběh. Skrývá v sobě šestici dílčích vyprávění, vždy z pohledu jiné postavy. Jednotlivé části se odehrávají v minulosti, současnosti i budoucnosti. Příběhy jsou všechny kromě šestého rozděleny na dvě části. Liší se nejen svými ústředními charaktery, ale i způsobem, jakým je Mitchell podává.

Čtenář tím pádem chvíli listuje v deníku z poloviny devatenáctého století, jindy pročítá dopisy psané v meziválečné Evropě, nebo je přítomen výslechu jídlonošky z budoucnosti, formovaného jako rozhovor.

Přečtěte si: Neal Stephenson našel lepší svět. Anatém je náročná sci-fi o mnichovi

Střídají se také styly, jimiž autor příběhy vypráví. K vyjadřování cestovatele, plavícího se Tichomořím v roce 1850, samozřejmě patří zastaralý sloh. U obyvatel budoucnosti zase člověk očekává sem tak nějaký neologismus. A protože David Mitchell nepatří k neumětelům a tohle všechno si uvědomoval, stvořil prostředí, v nichž se aktéři pohybují, naprosto věrohodná a bezchybná.

K postmodernismu také patří prolínání žánrů. I k němu v Atlasu mraků dochází. Zatímco jeden příběh se vyznačuje prvky kriminálky, jiný se otírá o humor a v případě dalších jde zase o dystopii či postapokalyptickou sci-fi.

S postavami si do noty jen tak nepadnete

Různorodost platí také pro románové hrdiny. Spisovatel z nich neučinil bezduché figurky bez tváří. Ne, ony mají svou osobnost, půvab, uvěřitelnost. Duši. Čtenáři se nedostanou pod kůži ihned, na lásku na první pohled Mitchell nevěří a nechává ji pohádkám. Postavy vyžadují dvě až tři schůzky, než na člověka naplno zapůsobí.

obálka David Mitchell: Atlas mraků

Pak už je to ale jízda ve velkém stylu. Překonání prvních několika stran stojí úsilí, ale než se čtenář naděje, zjistí, že jej spisovatel vtáhl do osidel románu. A ta nepustí, ulpívají na člověku ještě nějaký okamžik po zaklapnutí knihy.

Podíl na tom mají hlavně silné postavy uvržené do silných zápletek. Fandit patrně nelze všem, záleží na gustu každého jednotlivce, zda si zamiluje osudem vláčenou jídlonošku Sonmi-451, hořkosladký zážitek starého nakladatele nebo sympaticky nesympatického talentovaného skladatele.

Čtěte také: Experimentální sci-fi kniha Ambasadov. China Miéville jako lingvista

Šest příběhů v románu obsažených stojí jednak samy za sebe. Mají myšlenku, vlastní děj i pointu. Všechny jsou ale navzájem propojeny. Nejedná se o nijak markantní věci, spíše jen drobné náznaky, které si postavy často ani neuvědomují. Dalo by se říci, že jde o teorii motýlích křídel převedenou do praxe. Mitchell v podstatě sděluje, že i nejmenší a nejnevinnější věci dokáží ovlivnit následující dění. A často opačným způsobem, než se původně zamýšlelo.

Kniha Atlas mraků není určena všem. Svého čtenáře si sama vyhledává. A jestliže mu dovolí do sebe proniknout, naprosto jej uchvátí.

Název originálu: Cloud Atlas
Český název: Atlas mraků
Autor: David Mitchell
Překlad: Jana Housarová
Obálka: EEAP Film Distribution
Počet stran: 504
Vazba: pevná s přebalem
Rozměry: 155 x 235 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2012
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Atlas mraků. Kniha, která čtenáře zvláštním způsobem dostane

Hide picture