Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Buď zdráv, Leonardo, ty náš komiksový hifigénie

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 10. 2012

Již čtvrtý díl Leonardových taškařic na vás pokukuje zpoza výloh knihkupectví. V humorných povídkách, směřovaných především na dětské čtenáře, nedochází k obměně, přesto stále dovede zabavit.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/turk-leonardo-4_1/|width=660]

Leonardo vydláždil cestu pro kvalitnější a o trochu dospělejší série jako Gaston, nicméně to neznamená, že by přestal vycházet. Stále si drží náskok a ve svých dobrodružstvích zraje jako sýr. Z kdysi jednostránkových povídek se přeorientoval na průměrně čtyřstránkové (rozhodně jen ku dobru,) a ty krátké tvoří absolutní minimum, které čtenáře jen osvěží a nakopne.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až pomocí Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely i v prestižním časopisu Pif.

De Groot stále sází na stejné karty a neméně tomu bude očividně i u všech dalších alb. Když si pak člověk uvědomí, že cílovou skupinu tvoří děti mladší čtrnácti let, vůbec se nediví a nijak ho to neurazí. Pokud se dospělý člověk s tímto faktem smíří, komiks si užije, i když pravděpodobně ne tolik, jako někdo z cílové skupiny.

De Groot tak čtenáři přináší jednoduché taškařice, někdy parodující opravdové vynálezy a vynálezce, jindy jsou čistě potřeštěné. Obojí jako výpustková nenáročná zábava funguje. Samozřejmě, taškařice přinášejí jen lehké pobavení, které se po pár dnech u většiny čtenářů vypaří a nevědí už, o čem že to bylo. Ale legrační rozptýlení že to přineslo.

Což znamená, že rodiče ušetří, protože po roce se potomci mohou na kratochvíle s Leonardem vrhnout znovu a užijí si je téměř jako nové. Stejně nezaberou ani hodinu.

O sympatický a lehce čitelný vizuál se postaral výtvarník tvořící pod pseudonymem Turk. Vše kreslí přehledně, bez zbytečných detailů a průtahů, jen aby vedl čtenářovo oko. Přesto karikaturistická linka podtrhuje komický nádech. A pokud zaexperimentuje s barvami a dostane na starost celou stránku pro jeden obrázek, dovede zaujmout. V jednoduchosti je síla, minimalismus dovede překvapit.

Na kočku a myš

Jedním z nejpůsobivějších detailů se bezpochyby stávají minipříběhy kočky (tygrované) a myši. Zábavné a zlomyslné gagy, jež mnohdy rozveselí více než hlavní děj, a kterých si navíc všimne jen pozornější čtenář. Sladká odměna. Tyto dvě postavy představuje autor v krátkém úvodníku, takže čtenář odejde nejen pobaven, ale také kulturně vzdělán.

Ačkoli většina lidí, pokud tedy nepatří mezi sběratele či nechtějí jeden díl jako osvětu (což by komiksoví znalci chtít měli), si Leonarda nekoupí, pro rodiče je to však ideální dílko – jejich potomky příběhy potěší, oni sami jim mohou chvilku také věnovat, a snad se nakonec také pobaví.

Název originálu: Léonard 4: Hi-Fi Génie
Český název: Leonardo #4: Buď zdráv, hifigénie!
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Buď zdráv, Leonardo, ty náš komiksový hifigénie

Hide picture