Menu
FANZINE.cz
České komiksy

RECENZE: Česká manga zraje a sílí. Vějíř 4 je toho jasným důkazem

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

5. 7. 2012

OBR: jíř 4 a jeho démonická obálkaNení to katalog japonských vějířů ani průvodce po módním světě. Za názvem Vějíř se skrývá sborník české mangy, která se za uplynulý rok zrodila. Letos si Vějíř 4 odbyl svoji premiéru již na animefestu v Brně, a tak je načase se mu trochu podívat na zoubek.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/vejir/|width=660]

Stejně jako v roce loňském, i letos se do almanachu sešlo 19 českých manga-příběhů. Na objemu stránek Vějíř 4 sice trochu zhubl, na celkové kvalitě příběhů se tento fakt naštěstí nepodepsal.

První Vějíř spatřil světlo světa v roce 2009. Jednalo se spíše o experiment, zda bude v České republice o původní českou mangu zájem. Jedenáct příběhů a pouhých sto dvacet osm stran dokázalo přilákat dostatečný počet čtenářů, aby se vydavatelé rozhodli pro další díly. Vějíř 2 a 3 přišly v následujících letech s téměř dvojnásobným počtem stran a rostoucí základnou autorů i čtenářů. S každým ročníkem se vybíjí určitý počet much a je příjemné vidět, že s pokračováními nemusí klesat kvalita.

I ve čtvrtém díle se ke čtenářům vrací staré známé tváře, přesněji řečeno staří známí kreslíři a scenáristé. Téměř neodmyslitelnými autory Vějířů se již stali bratři Tesaři, Neoworm či Mešitka. Ta se sice v loňském roce nepodílela na žádném příběhu, vytvořila však návrh na přebal. Letos se tohoto úkolu ujala Infera a to skutečně s grácií, její černovlasá démonka s vějířem je předzvěstí temnější noty celého sborníku.

Zavzpomínejte s námi na Vějíř 3 v naší recenzi!

Jak již bylo řečeno, letos se ve Vějíři sešlo 19 příběhů. Většina z nich se drží na přijemné, i když průměrně hladině. Hladině, kdy se člověk pousměje, pokývá hlavou a pokračuje dál. Příběhů, u kterých si řekne, že by se do podobné sbírky neměly dostat, je letos naštěstí minimum. Totéž se bohužel dá říci i o sekci TOP. Výborných příběhů je ve sborníku podobný počet jako loni, nárůst se tedy nekonal.

OBR: Přední strana obalu Vějíře 4

Borec na začátek

Mezi nejlepší kousky patří hned první Samurai Demon Kurotetsu od Jany „Yuffie“ Kilianové. Tento příběh se dá považovat za třešničku celé sbírky. Srší vtipem, akcí i typickými rysy pravé mangy. To se bohužel nedá říci o valné většině dalších příběhů, které mají rysy komiksu, nikoli však japonské mangy.

Za zmínku stojí i Metro od autorské dvojice Janiko&Báry Smutné, stejně jako Aquapark od Jiřího Tesaře. Tyto dva kousky už sice nespadají do škatulky typické mangy, svým příběhem a kresbou si však vyslouží pozornost.

OBR: Přebal sborníku Vějíř 3

Přebal loňského sborníku české mangy Vějíř 3 Autor: Mešitka

Stejně jako si ji vysloužily i příběhy Anémie&Benjamina, které jsou kratičkými stálicemi sborníku. O jejich nových konkurentech, Hanáckých samurajích, se však to samé říci nedá. Dobrá kresba i potenciál, jen na pointě by to chtělo ještě zapracovat. Uvidíme příští rok, třeba budeme překvapeni.

Za rok zas

Vějíř 4 se jako celek zdařil. Kvalitativní postup zde není tak markantní jako mezi druhým a třetím dílem, ale tendence je vzrůstající, což je rozhodně pozitivní zpráva. Zatímco v prvních letech se očividně ještě vychytávaly mouchy, v současnosti už je kvalita sborníku především otázkou osobního vkusu. Záleží na každém čtenáři, jaký typ příběhu a kresby budou pro něj ty pravé. Zda dá přednost převyprávění staré legendy či romantickému příběhu.

Nevíte kam v létě? Co třeba zavítat na největší festival japonské kultury Advik 2012

Počet nadprůměrných a podprůměrných příběhů je vyrovnaný a v tom zbytku si jistě každý najde nějaký ten kousek, který se mu zalíbí. Věc, o které by jistě mnozí mohli – a budou – polemizovat, je označení Vějíře jako „sborníku mangy“. Za mangu jako takovou by se totiž daly považovat tak tři příběhy. Zbytek spadá do běžného komiksového světa. Není to chyba, spíše slovíčkaření, ale zkrátka tomu tak je.

Pokud jste ochotni tento fakt překousnout či ho prostě ignorovat, jistě si ve čtvrtém Vějíři najdete pro sebe nějakého toho favorita. Oproti loňskému roku nedošlo k boomu excelentních autorů, ale zase ubylo těch méně kvalitních. A to je dle mého názoru velké plus.

Název: Vějíř – Sborník české mangy 4
Autor: kolektiv
Obálka: Infera
Vydal:
Kobuta, o.s., 2012
Počet stran: 254
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Česká manga zraje a sílí. Vějíř 4 je toho jasným důkazem

Hide picture