Ono se řekne hrdina a hrdina. Opravdový hrdina je ale vždy ten, kdo zachrání život ohroženému nevinnému člověku. A právě takový teď každý může být ve hře Záchranáři.
Hasič tvrdý chleba má. Je neustále v pohotovosti, každou chvíli nasazuje vlastní život pro jiné, a ani ho za to pořádně neplatí. Velké štěstí, že většina jen pro peníze toto poslání nevykonává. Vždyť právě k hasičům všichni vzpínají ruce, když jde do tuhého a nastává opravdová krize. Kdepak jen požáry. Těžko si lze představit situaci bez jejich pomoci při dopravních nehodách, chemických haváriích, zavalení, zatopení, a ještě by se dalo dlouho pokračovat.
Nicméně tahle široká škála se do deskovky sotva vejde, proto ve hře Záchranáři od společnosti Mindok zůstávají hasiči u původního a zúženého významu jejich profese. Jde zde o to zkusit si nanečisto boj s ohněm, efektivně zvládnout týmovou práci a vyrvat ze spárů nebezpečného živlu co nejvíce lidských bytostí.
Deskovka se řadí mezi kooperativní hry, tudíž v ní neběží o žádné soupeření. Když už, tak jedině se samotným systémem, nikoli se spoluhráči. Však má-li tým dosáhnout kýženého výsledku, nemůže si dělat naschvály. Každý sice táhne sám za sebe, respektive za jednoho nebo více svých hasičů podle zvolených barev, ale sleduje spolu s ostatními totožný cíl. A tím je dostat z hořící budovy alespoň sedm lidí a jejich zvířat.
Každý hasič ve hře Záchranáři využije tyto komponenty., Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz
Oproti realitě zde čas nehraje až takovou roli a nezáleží tolik na tom, jestli záchrana trvá půl hodiny nebo tři čtvrtě. Důležité však je, aby v domě nestihly uhořet čtyři osoby, a aby v důsledku přílišného poškození nespadl všem barák na hlavu.
Hra poměrně věrně napodobuje problémy se zásahem spojené a účastníkům to příliš neulehčuje. Každý má omezený počet akcí, jež může v danou chvíli provést, přičemž oheň se s každým tahem dál šíří. Přesnou polohu a směr požáru, ale stejně tak i umístění osob, nebezpečných látek, nebo fakt, jestli se podaří s vodním dělem uhasit oheň v požadovaném místě, to vše určují dvě kostky. Jedna červená – klasická šestistěnná, a druhá černá, osmistěnná.
I díky přehlednému grafickému znázornění hráč rychle pozná ty správné souřadnice. Oboustranný plán vyplňují tenké čáry, jež plochu člení na stejně velké čtvercové úseky. A ač desku zdobí ještě několik pomocných symbolů, ve výsledku to nenarušuje vydařený motiv půdorysů zařízeného domu.
Na nedostatek variantnosti si zde opravdu nemůže nikdo stěžovat. Leccos sice určuje náhoda za pomoci zmíněných kostek, ale pokaždé jí lze předcházet se značně širokou škálou možných tahů a různých výhod, například v podobě karet specializací.
Specialistka na vyprošťování se jinde jen tak nenajde.
Zbytek, a zároveň většinovou část komponent, tvoří hromada žetonů. Stěžejní část, jež stojí za onou rozmanitou řadou možností a začleňuje do hry nejrůznější detaily, ale také část, z níž vstávají nejednomu hráči vlasy na hlavě při pomyšlení, kolik toho bude muset před samotnou partií nastudovat v pravidlech. Platí zde typická přímá úměra. Mnoho žetonů, mnoho akcí s nimi spojených, mnoho pravidel, mnoho nejasností.
Tedy ne, že by byl návod napsaný vyloženě špatně a obsahoval chyb jak máku. Spíše se i přes přehledové karty nedá takové kvantum informací zapamatovat snadno, zvláště když se k nim přidá několik verzí hry. Častokrát bude jedinec nucen opětovně v pravidlech zalistovat, aby si jisté drobnosti ujasnil, a občas v nich odpověď na položenou otázku vůbec nenajde. U takto složitější hry se tomu však nelze divit a zdá se, že i výrobce s tímto nešvarem od začátku počítal.
Opět tu budou mít výhodu hráči zběhlí a nároční, opět lze předpokládat, že Záchranáři více osloví nadšence do déletrvajících a strategických deskovek. Avšak i ostatní jistě ocení velkou napínavost od začátku až do konce a originalitu tématu. Hře se dobře daří zprostředkovat vážnost situace. Fingovanou prací s požáry nenásilně nutí člověka uvědomit si jejich velkou nebezpečnost a záludnost, čímž efektivně fušuje do účelu přiloženého letáku Hasičského záchranného sboru ČR.
Snad v každé domácnosti se najde nějaká nebezpečná látka.
Uznání zasluhuje přehlednost, využití dřevěných komponent a celkové zpracování hry, moc hezky pak vypadají plastické figurky hasičů. I na grafice je vidět, že si s ní dal někdo práci, avšak opomněl jisté detaily.
Hned na obalu, na úvodním obrázku hasiče v masce, něco skřípe. Tam, kde již měla být pouze maska, nadále přechází až k dýchacímu přístroji pleťová barva kůže, což ve výsledku hasičovu tvář viditelně deformuje. Hasič tak nepůsobí nejpřirozeněji a připomíná mimozemšťana, či též jednu kratičkou scénu z prvního dílu Žhavých výstřelů.
Vnímavější detailista se také bezpochyby zasměje u karty specialisty na vyprošťování. Namalovaná, štíhlá sexy kočka, jež se v hasičském oděvu ohání dvacetikilovými hydraulickými nůžkami, výborný námět na divoké sny nejen pro hasiče. Jako nadsázka budiž, ale pokud tu byla žena coby hasička myšlena vážně, pak autorovi nejspíše vynechal selský rozum. Samozřejmě, že o ženách může být u tohoto povolání také řeč, ale spíše v rámci operačních středisek, kam pro změnu úvodní text pravidel nelogicky dosadil řadového hasiče.
Příliš černých kostiček a dům může spadnout na hlavu
Ale koneckonců jde přece jen o hru. Aby byl člověk spravedlivý, musel by stejně tak tvrdě napadat i film Noc na Karlštejně. Tam Elišku Pomořanskou, proslavenou lámáním mečů a trháním pancířů, ztvárnila křehká Jana Brejchová, a pokud by se měl scénář držet historických faktů, museli by do role dosadit alespoň dvoumetrovou a tělesně úplně jinak koncipovanou ženu.
Tak či tak, ve hře Záchranáři mají obě pohlaví rovnocenné šance, a na rozdíl od reality si mohou zdolávání požáru celkem s klidem užívat.
Název hry: Záchranáři – boj s ohněm
Typ hry: Desková, společenská, strategická, rodinná
Výrobce: Mindok
Doporučená cena: 665 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 45 min
Doporučený věk: 10 +
Hodnocení: **** 80 %
Klady:
Originální a přínosné téma
Velká napínavost
Podporuje týmového ducha
Značná variabilita
Přehlednost hracích plánů
Systém dobře demonstruje obtížnost situace
Celkové zpracování
Zápory:
Nerealističnost některých kreseb
Náročná hra na přípravu, místo a čas
Vzhledem k množství a složitosti pravidel neosloví všechny hráče