Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Divergence. Akční hrdinka Tris si v postapokalyptickém světě vede úspěšně

Nela Christovová

Nela Christovová

2. 5. 2014

Neohrožené hrdinky jsou teď v kurzu. Na plátna přichází Divergence, fantasy inspirované úspěšnou americkou knižní sérií. Dokáže ale ustát srovnání s nákladnějšími Hunger Games?

Film s pozoruhodným názvem Divergence potkal zvláštní osud. Zatímco v Americe za prvních deset dní vydělal přes sto milionů dolarů (což je mimochodem víc než jeho rozpočet), v Česku si fanoušci museli trochu vydupat, aby se vůbec objevil v kinech.

Zachránila ho tedy knižní předloha americké spisovatelky Veroniky Roth, jejíž zápletka se v některých bodech nápadně podobá konceptu Hunger Games. Divergence ale knižně vyšla v roce 2011, tedy o tři roky později a klidně můžeme spekulovat, zda mladá autorka od své kolegyně neopisovala.

Hunger Games podruhé?

Zavařil si i režisér Neil Burger, který do role hlavní hrdinky Tris vybral dvaadvacetiletou Shailene Woodley. Té bychom totiž klidně věřili, že její starší ségrou je Jennifer Lawrence, představitelka Katniss z Hunger Games. Teď už se zkrátka srovnání nevyhneme.

Děj odehrává v budoucnosti, ve které obyvatelé žijí rozděleni do různých skupin a vzájemně se prakticky nestýkají. Každá z pěti frakcí je pojmenována podle charakteristické vlastnosti jejích příslušníků, jako je odevzdanost, sečtělost nebo neohroženost. Tris náhodou spadá rovnou do několika kategorií a jako všestranný divergent představuje pro vládu hrozbu.

video
play-sharp-fill

Do cesty se jí tak postaví hned několik záporáků včetně Jeanine Matthews (Kate Winslet), vůdkyně Sečtělých. V akčních scénách proto Tris musí projevit všestrannost, ať už jde o boj zblízka, střelbu nebo vyskakování z jedoucího vlaku. Takže, co se týče akční stránky snímku, je se na co dívat.

Slibná podívaná

Akční scény se naštěstí vyvedly víc než repliky nesoucí se v duchu „Oni mi ublíží.“ – „Ne, to já nedopustím!“. Ale ani originálním animacím, simulujícím průlet skrz mrakodrapy postapokalyptického Chicaga by neuškodila investice nějakého toho milionu navíc.

Stejně jako kniha, i film vsází na vždy fungující romantický vztah, a proto se na scéně objeví pohledný Čtyřka (Theo James), jeden z lídrů Trisiny frakce.

V tomto případě nejde o žádné nečekané padnutí do náruče, ale o řízené sblížení. Menší lámání přes koleno je sice cítit z každé druhé společné scény, ale jen těžko si lze představit, že by tohle nějaký divák mohl brát vážně – koneckonců je to film.

FOTO: Divergence

Katniss, pardon, Tris pracuje na svých domlouvacích schopnostech. Zdroj: Bontofilm

Problémem však je, že jako spousta prvních dílů i Divergence pouze nastiňuje hlavní obrysy zápletky a při hlubším zamyšlení zjistíte, že toho o pozadí příběhu moc nevíte. Na otázku, kdy se příběh odehrává, nedokáže odpovědět ani sama autorka. Co to bylo za destruktivní válku, jakým způsobem spolupracují jednotlivé frakce a podobně, odpověď zoufale chybí.

Uvidíme tedy, co nám přinesou následující filmové díly, které můžou být dva nebo i tří v závislosti na předchozím úspěchu.

Verdikt Nely Christovové:

nela-christovovaNeohrožená hrdinka, která nemá problém nakopat dvoumetrového drsňáka tak, že bude volat maminku, je teď v kurzu. Svoji polívčičku si chce přihřát i sličná divergentka Tris, která nápadně připomíná Katniss z Hunger Games. Obě se vymkly kontrole, bojují proti systému… Podobností bychom našli víc, včetně toho, že oba filmy vznikly na motivy knižní série, která boduje hlavně u současných mladých.

Zásadním rozdílem je ale způsob, jakým je vyobrazeno z prostředí, ve kterém se pohybují. Hunger Games jsou propracovanější, barevnější a nablýskanější, oproti tomu Divergence vsází na jednoduchost a syrovost (tedy v rámci možností filmu zaměřeného na náctileté divačky).

Sice to v kombinaci s přeslazenými dialogy hlavních hrdinů působí docela úsměvně, ale svůj účel to splnilo. Pokud tedy fandíte žánru pubertální fantasy, akcí i romantikou nabitá Divergence vás chytne a nepustí až do závěrečných titulků.

Hodnocení: 75 %

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováDivergence spadá do kategorie klasických pohádek pro teenagery, které se své cílovce budou líbit a ostatní zaujmou něčím jiným než romantickou linkou. Nejde o žádný nekoukatelný brak, snímek nabízí téma sociální stratifikace, které pojímá futuristicky a atraktivně. Akční scény jsou také vydařené a díky nim vše ubíhá rychleji, než by se od dvou a půl hodinového filmu dalo očekávat (vše pouze narušují možná až zbytečné scény se zaláskovanými pohledy).

Horší je to snad jen s výběrem herců do hlavních rolí. Nemají herecký um Jennifer Lawrence a Joshe Hutchersona, ale ani charisma a až magnetickou vizáž, kterou by přitahovali mladší diváky podobně jako Robert Pattinson a Kristen Stewart. Když si ale odmyslíte jen neustále mračení (on) a zbytečně mladý a neuvěřitelný vzhled vzhledem k emancipované postavě (ona), pak si tohle sci-fi o polo-fašistické budoucnosti užijete.

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divergence. Akční hrdinka Tris si v postapokalyptickém světě vede úspěšně

Hide picture