My o duchu a duchová v koupelně. Přesně tak, vyšel druhý díl postřehové hry s mystickým názvem Duch! Proč by také zůstával sám, i Adam z ráje měl svou Evu. A jak je známo, ve dvou se to lépe táhne.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/deskova-hra-duchova-v-koupelne/|width=660]
Jen pro to, aby Duchovi nebylo smutno, by jeho pokračování nejspíše nevzniklo. Tato postřehová hra však zaznamenala velký úspěch a další díl se tudíž nejeví jako příliš riziková investice. Teoreticky mohlo jít opět o ducha, ale takto je alespoň spravedlnosti a rovnoprávnosti učiněno za dost. Nově zde nastupuje Duchová v koupelně, a stejně jako Ducha ji u nás vydává společnost Mindok.
Duchová se dá opět svou povahou zařadit mezi hry karetní, ovšem s bonusem v podobě pěti dřevěných předmětů. Tentokrát vlastně jen čtyř, protože dřevěná imitace ručníku by nepůsobila nejpřirozeněji. Proto tuto věc jako jedinou tvoří kus látky a zbytek zůstává při starém.
Duch tráví čas ve sklepě s láhví, křeslem, knížkou a myší. A Duchová v koupelně se též obklopuje předměty nijak překvapivými pro tuto místnost. Snad až na žábu, jež obvykle lidem společnost při koupání nedělá. Vedle ručníku však nechybí ještě vana a kartáč na vlasy. Pravda, že ke kompletní očistné výbavě by se hodilo i nějaké mýdlo, ale to by se mohlo v rámci hry snadno splést s vanou, do níž se ve své dřevěné podobě nevejde ani žába.
Správný zásah, když barvy souhlasí. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz
Hráč si tedy sám duchovou nevykoupe ani neučeše, ale zato si s ní pořádně procvičí svou bystrost a postřeh. Všech pět trojrozměrných věcí znázorňují i karty. Vždy různě po dvojicích a pokaždé v jiných barvách. Během partie se karty po jedné vykládají, přičemž jedinec se snaží vždy co nejrychleji sáhnout po tom správném dřevěném předmětu. Tedy po tom, jehož faktická barva se shoduje s tou na kartě, v opačném případě po věci, již na obrázku zrovna necharakterizuje nic, ani ona barva.
Na první pohled zamotaný, ale jinak velice jednoduchý princip Duchové se zcela shoduje s tím Duchovým. I zde si mohou hráči zvolit obtížnější variantu, kdy v některých případech nemají po předmětu sahat, ale zvolat jeho název.
Opět se může někomu zdát daná varianta nelogická, až chybně napsaná. Ovšem vzhledem k nové nabídce dalších verzí se lze přiklánět k názoru, že zde nejde o chybu, ale účel. Vypsané příklady tentokrát jasně demonstrují, že pokud se někomu nelíbí verze s žabákem v hlavní roli, může se rozhodnout pro jinou, ať již nabídnutou, nebo svou vlastní.
Správná volba, pokud jsou barvy na obrázku přeházené.
Daná škála je skutečně pestrá. Výrobci si dali dokonce práci s překladem všech předmětů do angličtiny, němčiny a francouzštiny, takže si mohou hráči vyzkoušet i verzi, jež nutí kombinovat mateřštinu s cizím jazykem.
Už takto si při bitvě o největší počet karet potrápí soupeři hlavičku dostatečně. Ovšem pokud vlastní i první díl hry, mohou podstoupit ještě mnohem větší výzvu a Duchovou s Duchem zkombinovat. Jistě nejednomu majiteli Ducha už tato otázka vrtala od začátku hlavou. Odpověď tudíž pro jistotu uvádí i pravidla hned na první stránce. Žádný strach, rubová část karet zůstala shodná, takže se na první pohled rozdíl nepozná. Rázem se tedy nehraje s pěti, ale rovnou s deseti předměty.
A i zde si to mohou účastníci ještě víc okořenit a takzvaně skákat do druhé místnosti. Prakticky to znamená, že pokud například karta zobrazuje správně šedivou myš, nebere si k sobě hráč hlodavce, ale šedivou vanu. Celkově se tedy násobí možnosti, náročnost, ale i čas, pokud soupeři využijí veškerou zásobu karet. To si však mohou sami regulovat a podle potřeby si namíchat třeba jen od každého dílu půlku.
Duch a Duchová to spolu můžou dát dohromady i co do partičky.
Velká variabilita hře rozhodně nechybí, nelze však od ní očekávat multifunkčnost. Jde tu ryze o bystrost, rychlost, postřeh a zábavu, nikoli o taktiku, strategii, vědomosti či náhodu. Zbrklost však Duchová také nepodporuje, protože za špatnou volbu se i zde platí daň v podobě ztráty další karty ve prospěch soupeře.
Vedle jejího smyslu či rychlého a jednoduchého systému spočívá výhoda Duchové v její skladnosti. Malou krabičku si lze snadno přibalit na cesty a ani doma nezabere příliš místa. Dřevěný materiál a látkový ručník potěší nejednoho hráče, jestli však zaujme i jednoduché, až symbolické provedení věcí, těžko říct. U duchové se toho moc namítat nedá, reálná předloha jaksi chybí. Avšak pokud by se v rámci deskovek měl volit nejošklivější modýlek žáby, tento by suverénně aspiroval na vítězství.
I škála potencionálních hráčů je široká, ale volba soupeřů by se měla odvíjet od srovnatelné úrovně schopností. Výrazné rozdíly v postřehu opět dokáží mařit požitek ze hry. Jinak si však Duchová v ničem velké nároky neklade a zábavu jen tak nezkazí.
Název hry: Duchová v koupelně
Typ hry: Karetní, společenská, rodinná, postřehová
Výrobce: Mindok
Doporučená cena: 285 Kč
Počet hráčů: 2 – 8
Hrací doba: 15 – 30 min
Doporučený věk: 8 +
Hodnocení: **** (90 %)
Klady:
Procvičuje postřeh
Rychlý spád a průběh
Zábavnost, skladnost
Snadné pochopení systému hry
Rychlá příprava
Mnoho nových variant a možností
Lze kombinovat s předchozí hrou Duch!
Zápory:
Jednotvárnost
Potřeba srovnatelné rychlosti orientace
Spíše symbolické ztvárnění předmětů