Po roce se studio Codemasters vrací s dalším dílem formuláckého simulátoru a opět posouvá zážitek ze závodění o kus dál.
Rok uplynul a oproti předchozímu, celkem revolučnímu dílu toho F1 2012 tolik nepřináší. Vývojáři ale ladili, pilovali a odstraňovali neduhy, na které si hráči stěžovali. A je to znát.
Grafika a realističnost potěší každého milovníka formulí
Codemsaters závodní hry umí, příkladem nechť je nepřekonatelný RaceDriver GRID. Tentokrát si designéři vyhráli i s postavami mechaniků a dalšími drobnostmi, při hře vás nepohorší nic (možná až na animace diváků, ale ty nebudete stíhat sledovat).
Samotné monoposty nejenže neurazí, ale přímo vyrazí dech, detaily jsou překrásné. Velmi přirozeně také vypadají změny počasí, od první nesmělých kapek až po silné průtrže, kdy při sebemenší chybě vyletíte z trati.
Nepřehlédněte VIDEO: Světelné meče konečně existují. Nemusíte už kupovat hračky
Prostředí Velkých cen i okolních aktivit je vyvedeno velmi pěkně. Do kůže závodníka se celkem snadno vcítíte, a pokud sledujete formule i v reálu, určitě se ve hře neztratíte. Realistická jsou i pravidla, od penalizací za nevhodnou jízdu až po možnosti přizpůsobení vozu. Tady bych si dovolil malý návrh, za který mě milovníci formulí ukřižují, ale nemůžu si pomoct.
Simulátory jsou skvělé a vývojáři to zmákli na jedničku, ale jeden bláznivý mód, kde nejsou pravidla a můžete bourat, jezdit v protisměru a dělat podobné vylomeniny, to by hráčům nabídlo příjemné odreagování.
Obtížnost a ovládání pro lenochy i profíky
Velmi žádoucí možnost nastavení obtížnosti, která se v posledních letech stává standardem, je součástí i nejnovější F1.
Na nastavení Easy ani nemusíte brzdit, stačí sledovat ideální stopu a auto samo přidává plyn, vy musíte jen zatáčet. Přehršel voleb si buď můžete individuálně nastavit, nebo rovnou skočit na nejvyšší obtížnost a zjistit, že ovládat formuli není vůbec jednoduché.
Ono je ovládání vůbec trochu nezvyklé. Pokud přecházíte z běžné závodní hry, musíte si chvilku zvykat, že tady se volant (nebo šipka) otáčí na doraz a zatáčky projíždíte velkým obloukem. Za krátkou dobu recenzování jsem se ani nedonutil přejít na manuální řazení, obvykle jsem po dvou stech metrech skončil ve štěrku nebo způsobil nehodu a byl diskvalifikován.
Na zmiňovanou nejnižší obtížnost je úplně jedno, jestli hrajete s klávesnicí nebo volantem, u vyšších už volant oceníte, i když nutností rozhodně není.
Nový začátečnický mód není velký zázrak, ale jinak si vyberete
Young Driver Mode vás naučí základy ovládání a něco o technologiích KERS a DRS. Nepatří k částem hry, na které byste po dvaceti letech s láskou vzpomínali, ale hlavně nezkušenějším hráčům se bude hodit.
Ostatní módy potěší mnohem víc. Klasická kariéra docela šokuje, pokud jste ještě formule nehráli, protože na vás čeká trénink, tříkolová kvalifikace a závod, ve kterém si okruh projedete třeba 15× (a jedno objetí se blíží dvěma minutám).
Nepřehlédněte: Poskládejte si papírového Yodu. Hvězdné války ožívají formou Origami
Navíc při vyšších obtížnostech nemáte šanci chybovat a podobně jako v reálu vás jedna cesta mimo asfalt pošle z prvního místa rovnou do boxů a na konec pořadí.
Season Challenge tohle všechno výrazně zkrátí, čekat na vás bude jen deset závodů, v Champions budete soutěžit v plnění miniúkolů s nejlepšími jezdci. Kromě toho máte k dispozici rychlý závod, volné jízdy a multiplayer se splitscreenem, který si zaslouží vlastní odstavec.
Splitscreen je naprosto úžasný
Pokud k počítači připojíte volant i klávesnici najednou (resp. asi i dva volanty, ale to jsem nezkoušel), můžou ke hře zasednout dva hráči. Klasický splitscreen, se kterým se závodníci kdysi dávno vyblbli už třeba u Need for Speed 2, se vrátil.
[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/f1-2012/]U moderních počítačových her se tahle vychytávka zas tak často neobjevuje, takže F1 2012 si za bezchybnou implementaci zaslouží velkou pochvalu.
Celkové dojmy jsou kladné
Pokud jste hráli předchozí díl, novinka vám moc revoluční nepřijde. Pokud ale o formulích teprve uvažujete, lepší volbu na trhu nenajdete.
Simulátor Velkých cen je žánr sám o sobě. Jestli nejste zvyklí sednout si na desítky minut k jednomu závodu (počítám i tréninky a kvalifikace), F1 2012 vás asi trochu zaskočí.
Nepřehlédněte VIDEO: Turret z Portalu 2 vám posvítí na stůl. Hračka dokonce mluví
Pokud ale sledujete formule v televizi nebo na internetu, licencované názvy týmů a jména pilotů vám nejsou cizí a chcete opravdový a velmi realistický zážitek, můžeme hru s klidným svědomím doporučit.
Verdikt
Nic moc nového, ale o to vyladěnější stávající koncept. F1 2012 je hra netradičního žánru, která vás ale zaujme a v mnoha směrech ohromí. Vývojáři vydali demo, tak si hru můžete vyzkoušet a rozhodnout se sami, my nároční testeři jsme byli spokojení a rádi udělujeme devítku.
Hodnocení: 90 %
- Klady: realističnost, krásná grafika, přehršel módů, dobrý soundtrack, volby obtížnosti, úchvatný splitscreen
- Zápory: velmi dlouhé závody, občas zazlobí nesrozumitelná penalizace, malinko jednotvárné hlášky mechaniků, kolísavá obtížnost
- Co by se nám líbilo: mód bez striktních pravidel, zahřívací kolo, možnost řídit safety car a hlavně chci dostat pohár, když po té půlhodině vyhraju, emotivní video mi nestačí