No dobrá, zabývají se spíše československými, ale když člověk uvidí tak dlouhý titulek, od čtení odradí více než ten kratší. Ale to je fuk. Že československými? Ano, francouzský tvůrčí tým osudy vojáků Československých legií zaujaly natolik, aby je ztvárnily. A kvalitně?
Jaroslav Švejk a Pepa Černý jsou legionáři. Ale zdá se, že za té velké války jim ani matička Rus nepřeje nic hezkého. Šikana a zdržování. Nikam se nedostanete. Proč? Jste Češi, chátra lidstva, zbastardělí nechtění parchanti. Ale naši dva hrdinové (samozřejmě nejen oni) se na pozadí skutečného dějepisu vydávají na dobrodružnou cestu transsibiřskou magistrálou.
Jean-Denis Pendanx
Jean-Denis Pandanx je komiksový výtvarník, narodil se roku 1966 ve francouzském Daxu. Byť se v našich končinách jedná o autora zcela neznámého, má na svém kontě už mnoho komiksů a tvoří již od úplných počátků devadesátých let. Vedle komiksů se věnuje také ilustracím.
Krok okovaných bot, soudců bez porot, to se dneska cení, jen dál, sotva se to změní, žijeme v okouzlení z okovaných bot. Z autorů čpí nadšení nad historií a především nad tou válečnou. A nejiná grácie se zračí i v práci ohledně Čechoslováků. A to nám může sakra lichotit.
Svoboda! představuje pro české čtenáře ohromné lákadlo. Jak často se stane, aby kniha (natož komiks!) pojednávala především a hlavně o Češích? Málokdy. O to více si takových pokusů člověk musí cenit. Jenže nějakou tu soudnost by stejně opomínat neměl.
Hlavní problém tkví ve scénáři. Přestože Kris nepostrádá potřebné zanícení, jaksi nefunguje. Děj sice vypadá nadějně, ale nijak člověka nestrhne, jen ho nechá s lakonickým výrazem ve tváři sledovat ubíhající stránky.
A zavařil si sám právě jednou z hlavních postav. Pepa Černý nijak sice neučaruje, ale člověk by rád sledoval jeho cesty. Zato Švejk? Jeho neustále rádoby vtipné pindání čtenáře jen otravuje a po chvíli se k němu vytvoří až nevídaná zášť.
Autor mu viditelně straní a snaží se ho vykreslit jako největší úkaz, tím pádem se vyskytuje v obrázcích ještě častěji s těmi nejchytřejšími a nejhumornějšími kecy. A také samozřejmě nejpoetičtějšími. Nutno podotknout, že velice nevyvedenými a opět nad nimi musí přihlížející jen zavrtět hlavou, proč se to proboha zase točí kolem toho namyšleného oprsklého spratka, co touží být středem světa.
Strana druhá. Proti Krisově nesnesitelné postavě (a jiným snesitelným) stojí kresba Jeana-Denise Pendanxe. Postavy vystihnuty sice zjednodušeně, ale na míru anatomicky přesně a uvěřitelně, s grimasami i vším, co k nim patří. A nad výjevy krajin bude každý vzdychat krásou, nic jiného si už nebude přát v tomto komiksu vídat (hlavně ne Švejka).
Ona nie je
A jako celek vydání od Meanderu. Krásné provedení. Obří formát, který Pendanxově vizuálu jen prospívá a ačkoli jde o odvážný krok, je to krok správný. Jen kdyby byl ten font psacího písma čitelnější, dost často ta nečitelnost (především podivné písmeno r) ruší.
Komiks nutný spíše z hlediska české hrdosti. Ovšem nepropadněte hrdosti natolik jako Pavel Kořínek, jehož doslov je naprosto zbytečný. Člověk by na tomto místě čekal třeba objasnění, kdy jde o skutečnou historii a kdy o fabulaci, případně alespoň informativní povídání o autorech, ne Kořínkovu osobní slovní onanii. Heč heč, napíšu o tom, jak to je super, naházím tam na to spoustu nepříliš používaných výrazů nalezených na internetu, sice vznikne zbytečná stránka, ale už zase budu působit intelektuálně chytře.
Název originálu: Svoboda! #1-2
Český název: Svoboda! #1-2
Scénář: Kris
Kresba: Jean-Denis Pendanx
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Jean-Denis Pendanx
Počet stran: 96
Vazba: Vázaná
Rozměry: 235 x 330 mm
Vydal: Meander, Praha 2013
Doporučená cena: 320 Kč
Hodnocení: *** (50 %)