Autor proslulé ságy o životě (a hlavně smrti) v drsném Sin City, Frank Miller, napsal v polovině osmdesátých let přelomového Batmana. V Návratu temného rytíře ho vykreslil jako staříka. A o rok později se v Roce jedna pokusil vystihnout jeho začátky. A když nyní Crew vydala dotisk, co se na něho nepodívat zblízka?
Kapky kyselého deště dopadají na jizvy popraskaného betonu jako slzy dítěte, jemuž před zakalenýma očima zavraždíte rodiče. A svatozáří zabijáka s pistolí budou jen neonové vývěsky botelů a hodinových hotelů, z nichž se line zápach levných voňavek a žluklého spermatu. V tomto světě se zrodil Batman a čeští čtenáři mají novou šanci sledovat jeho Rok jedna.
Frank Miller
Americký scenárista a kreslíř komiksů tvrdého zrna se narodil 27. ledna roku 1957. Ale nejde jen o tvůrce legend Sin City a 300, vyšly u nás i jeho komiksy Batman: Návrat temného rytíře, Batman: Rok jedna, Daredevil: Rok jedna, Drsná škola, Wolverine nebo Darebák. Ano, vše to vyšlo dříve, než se sám zakopal propagandistickým Holy Terror.
Noirový tvrďák Frank Miller sice tvoří i superhrdinské komiksy se spoustou nereálného nadpřirozena, létajících strojů a superúžasných bitev, ale v Roce jedna předvedl to, co má nejradši. Civilní a opravdový příběh. Vše funguje a zapadá do skutečného světa, postavy se perou mezi sebou jako opravdoví lidé a musí se vypořádat s vlastními démony. Vzorový případ? Batman.
Dobře, Rok jedna neoplývá promyšleným příběhem. Ani silným sporákem. Ani nějakou gradací. Sakra, vždyť ten komiks vlastně ani nemá pořádný konec. Tak proč si ho vlastně lidé cení? Vždyť reálných příběhů jsou spousty.
Pro atmosféru. Pro duši přirovnatelnou k myšlenkám člověka, který sleduje, jak hladový pes trhá pohozené potracené dítě. A zatraceně si to užívá.
Veškeré příběhové nedostatky, jimiž komiks jen oplývá, se zdají nepodstatné. Člověk na ně zapomene a ignoruje je, protože chápe, že nejsou prioritou. Hlavní sytidlo tvoří všudypřítomná beznaděj a temné myšlenky neméně beznadějné (a přesto nadějné) a temné hlavní postavy. Násilí je můj bratr a smrt má sestra, bejby. Jmenuju se Gotham.
Co se týče kresby, David Mazzucchelli vás uvede překrásnou obálkou. Pak přijde trochu rána: V komiksu se vytrácí ta surovost okrajů, jíž vidí čtenář na obálce a ještě lépe na první stránce, kde kresbu nalezne zvětšenou. Trhající se linka tuše jako by drásala papír. A na stránkách? Ne.
A Batman v Mazzucchelliho provedení? Jeden z nejstaromódnějších, opravdu předpotopní. Ale to není zápor, protože jde o komiks z Batmanových začátků, naopak jde zřejmě o promyšlený tah a nutno uznat, že když se na to člověk dívá takto, byl to i tah chytrý. Co chytrý, geniální.
Postupujeme po vykousaných zubech zrezlé břitvy
Ostatně celý vizuál komiksu vlastně pracuje s nostalgií a s nádechem zapomenutých a zastaralých komiksů. Člověk pak zapomene na detail v podobě uklidněných hran a kochá se tím, jak do sebe vše dobově a s jakousi vnitřní esencí zapadá.
Ocenění si zaslouží i mnoho stránek bonusů. Člověk se podívá do Millerova scénáře, na obálky sešitů a na skici. Ale největším bonusem je možnost porovnat původní a nynější coloring. Co dříve vypadalo jako zastaralá kresba, to s novými barvami vyvolává dojem pocty zastaralé kresbě. A nejen to, celkově vypadá komiks mnohem lépe v novějším coloringu. (i když se mohli vyvarovat těch pár přetahů, to je zase fakt)
A na závěr? Vypadá to, že u nás už máme snad všechny nejzásadnější a nejlepší Batmanovy komiksy. Sláva, hip hip hurá! A díky novému dotisku mají možnost sehnat si výborný Rok jedna i ti, kterým první vydání uniklo (nebo znovu ti, kterým se už rozpadlo, meh).
Originální název: Batman: Year One
Český název: Batman: Rok jedna
Scénář: Frank Miller
Kresba: David Mazzucchelli
Překlad: Jiří Pavlovský
Obálka: David Mazzucchelli
Počet stran: 136
Vazba: Paperback
Rozměry: 165 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2007 (dotisk 2013)
Doporučená cena: 349 Kč
Hodnocení: ***** (90 %)