Málokdy se stane, že spisovatelova prvotina vzbudí velký rozruch. Oslovit značné množství čtenářů se loni podařilo knize Ready Player One, z pera Američana Ernesta Clinea. A ani na český překlad se nemuselo čekat nijak dlouho.
Komíny vytvořené z karavanů jak je vidí umělec. Autor: Gordon Jordan
Román Ready Player One zavádí čtenáře do relativně blízké budoucnosti roku 2045. Zemi zasáhla krize a stalo se z ní bezútěšné místo. Veškeré snahy o nápravu však pohasly. Lidé před každodenními chmurami utíkají do virtuální reality, která jim nabízí vše, po čem prahnou. Volnost, nekonečné radovánky či sbližování se s ostatními uživateli uměle vytvořeného systému.
Ernest Cline
Americký spisovatel narozený roku 1972. Živí se jako scenárista a spisovatel. I u nás je známý jeho film Fanoušci o příznivcích Hvězdných válek. Ernest Cline je mimo jiné velkým nadšencem klasických videoher, což se promítlo i v jeho knižním debutu z roku 2011, románu Ready Player One.
Ač se román Ernesta Clinea odehrává v časech budoucích, obrovskou roli v něm hraje doba minulá, konkrétně osmdesátá léta dvacátého století.
Nostalgickými odkazy se román jen hemží. Je doslova napěchovaný narážkami na literaturu, komiksy, hudbu, filmy a hlavně videohry. To vše samozřejmě datováno mezi léta 1980 až 1989. Čtenář, který tyto časy zažil, tím pádem bude nad textem skákat nadšením.
Avšak ani později narozeným nehrozí, že by se během četby ztráceli. Dnes už existují emulátory a současné verze starých her (i když autentický zážitek při svírání joysticku u originálu s předpotopní grafikou nelze srovnávat). Ani v knize zmiňované filmy nepatří mezi vykopávky, řada z nich se naopak řadí k nestárnoucím kultovním hitům.
Futuristické retro
Ačkoli se tato na první pohled zdánlivě nemožná kombinace nedá ani vytvořit, není tomu tak. Spisovatel vše pospojoval dokonale a naprosto logicky.
Celá zápletka se točí kolem závěti Jamese Hallidaye, který vytvořil virtuální svět zvaný OASIS. Své jmění, čítající miliardy dolarů, se před smrtí rozhodl dát tomu, kdo rozluští sérii hádanek a objeví cestu k pokladu ukrytému právě v OASIS. A protože Halliday trpěl jistou poruchou osobnosti, jeho psychika ustrnula v osmdesátkách, kdy prožíval pubertu. Tím pádem i rozšifrování indicií vedoucích k horentní sumě spočívá ve znalosti popkultury dané doby.
Mezi lovce Hallidayova pokladu patří i ústřední postava knihy, student střední školy Wade, v OASIS známý pod nickem Parzival. Jeho očima čtenář poznává neveselou budoucnost, kdy lidstvo vytěžilo téměř všechna fosilní paliva a propadlo se do bezedné ekonomické krize.
Výletů do každodennosti se ale mnoho nekoná. Stejně jako absolutní většina Clineovy antiutopické společnosti roku 2045 i Wade tráví naprostou většinu času v OASIS. Tam navštěvuje virtuální střední, chatuje s kamarády, a dokonce hraje počítačové hry. Kdo by tedy čekal temné dobrodružství v kulisách umírající planety, může být zklamán. Těžko říct, zda šlo o spisovatelův záměr, avšak ony pasáže odehrávající se mimo virtuální realitu baví o dost méně. Ostatně i v současnosti je to leckdy stejné.
Geekové všech zemí, zbystřete
Náctiletý hlavní hrdina však vyvolává otázku, kdo je tedy cílovou skupinou románu. Dnešní zhruba čtyřicátníci, kteří si mají u knihy zavzpomínat na své mládí? Nebo aktuální teenageři, u nichž se ale předpokládá, že mají potřebné znalosti, a nebudou tak na řádky hledět jako na mezopotamské klínové písmo?
Lakonická odpověď zní: oni všichni. Clineův vypravěčský um vtáhne do děje téměř jakéhokoli jedince. Co víc, spoutá jej a propustí až s poslední tečkou na konci příběhu. U románu Ready Player One na věku rozhodně nezáleží. Kdo si říká geek, zkrátka ví, o čem se vede debata. Těm ostatním pomůže Google.
Čtivosti neubírá ani dobře odvedená redakční práce a český překlad. Tedy s jednou výjimkou. Přestože jde o hnidopišství nejvyššího kalibru, tuzemskému čtenáři je přece jen bližší Zeměplocha, nikoli Discworld.
Fanoušek fantastiky v jakékoli podobě by knihu neměl v žádném případě míjet. Dočká se parádní zábavy, jež s sebou přináší i něco navíc. Ať už jde o varování před přílišnými útěky do světa jedniček a nul, devastováním Země či dalšími aktuálními problémy, které se vážou především na charaktery jednotlivých postav.
Název originálu: Ready Player One
Český název: Ready Player One – Hra začíná
Autor: Ernest Cline
Překlad: Naďa Funioková
Obálka: Jiří Mičkal
Počet stran: 512
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Nakladatelství JOTA, Brno, 2012
Doporučená cena: 348 Kč
Hodnocení: **** (80 %)