Na stole nám přistál HAWX 2 z dílny Ubisoftu. Adept na nejlepší arkádové polítáníčko je konečně tady! Nasadit kyslíkové masky, obléct pampersky a hlavně připojit joystick, jde se do akce!
Zapnout forsáž
Jak je uvedeno v záhlaví, HAWX 2 se drží arkádovějšího stylu létání, takže si hned škrtněme kolonku fyzikální zákony na 100%. Po prudkém klesání vám žádná krev proudící do mozku nezatemní oči, letadlo zvládne i ty nejnepředstavitelnější úhybné manévry v jakékoli výšce i rychlosti a k obsluze letounů budete potřebovat jen pár tlačítek. A hlavně joystick.
Autoři zlehka vykouzlili také příběh, takže pokud jste někdy četli Tomáše Clancyho, víte, co vás čeká, a máte se tak na co těšit! Prvky amerického hrdinství tu sice jsou, ale (jak říká Mel Gibson) trocha patriotismu ještě nikdy nikoho nezabila. Příběh se točí kolem teroristů z Blízkého východu, kteří ukradli tři nukleární hlavice. Hráč prostřídá několik pilotů různé národnosti, aby si příběh prožil z více úhlů. Za teroristu ale v Clancyho hře určitě hrát nebudete…
Cíl zaměřen, pozdravuj Alláha
K pilotáži máte na výběr ze slušné hromádky 32 letounů: A-10 Thunderbolt, F-22 Raptor, Falcon i velryba nebes AC-130U (znáte z Call Of Duty: MW). Mezi letadly, které jsou vám nabídnuty v misích, je sice vizuální rozdíl, jinak se ale ovládají prakticky identicky a mají téměř totožný arsenál. Hra nabízí ale výjimky a vychytávky, které potvrzují pravidlo. V jedné misi ničení pozemních cílů například střílíte rakety, které pak z jejich pohledu navádíte na cíl.
Hratelnost je takové Jednoduše a Zběsile (bez Diesla, většina je na benzin). Střílíte vše, co na vás nemluví anglicky, kličkujete, aby vás nezasáhli nepřátelé, a ignorujete zákony fyziky tak, ako sa vám páčí. Tohle prostě není simulátor. Protivníci nejsou lemry za kniplem, takže budou používat klamné cíle, budou kličkovat a sem tam i sestřelovat vaše kolegy (kteří naopak lemry za kniplem opravdu jsou). Prolétnutí růžovým sadem rozhodně nečekejte.
Celou kampaň nedohrajete za večer a několik misí bude vyžadovat plné soustředění vašich smyslů. Malinko zlobí systém checkpointů, kdy se hra v průběhu mise ukládá. Pakliže pak přilétne paní Zubatá a vy v průběhu mise zkápnete, objevíte se u posledního checkpointu s plným zdravím i vybavením. Taktéž pohled při vypnutých pomocných systémech není zrovna praktický, letadlo vidíte z jakési hodně-boční kamery a moc to na atmosféře nepřidá.
Mission completed
Graficky jde o velmi příjemné pokoukáníčko. Stíhačky, vrtulníky, lodě i pozemní budovy vypadají víc než dobře. Elektrárna vypadá jako elektrárna, ze střílející lodi je vidět, jak pálí kanóny, a když se pár metrů před vámi mihne nepřátelský stíhač, vzpomenete si na slavný Top Gun. Výbuchy jsou parádní, trosky vás však nezraní, podobně jako průlet stromy na vrcholcích kopců.
HAWX 2 je momentálně nejlepší arkádovým létáním na PC. Chybky staršího brášky eliminoval stejně jako některé prvky realismu. Nám to ale nevadí, protože pocit sestřeleného protivníka je stejně parádní, jako kdekoli jinde… Oprava: jako nikde jinde.
Název: Tom Clancy´s H.A.W.X. 2
Výrobce: Ubisoft
Vydavatel: Playman
Multiplayer: Ano
Platforma: PC/Playstation/ Xbox 360/Wii
Herní doba: 50 hodin
Doporučená cena: 999 korun /1299 korun (cena se liší od konzole)
Klady – Grafika, dobrá akce, dostatek letadel, jednoduchost ovládání, příběh
Zápory – Pohled bez pomocných systémů, AI spolubojovníků, není to ani trochu silmulátor