Po dvou povídkových knihách, Dutozemi a Duši Benátek, se Hellboyova bokovka Ú.P.V.O. (Úřad paranormálního výzkumu a obrany) konečně vydává na cestu celoepických booků. Jak Žabí mor obstojí bez Mignolovy kresby?
V laboratoři je pěstována spora, jež roste neuvěřitelně rychle. Jednoho dne dojde k poruše skla a spora se dostane ven, k lidem, k potenciální potravě. Ale jak už to s plísněmi bývá, jejich potrava nezemře, ale ožívá. Novým způsobem. A právě tak začíná lovecraftovský Hellboy bez Hellboye s cool podtitulem Žabí mor.
Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.
V Žabím moru se k Ú.P.V.O. vrací Hellboyův otec Mike Mignola. Jestli zaválí, na to se snad ani nemusíte ptát. Po předchozích dvou knihách, které v některých svých částech klesaly i pod průměr (a v některých ho zase dost převyšovaly), se opět vrací klasická hellboyovská atmosféra.
Atmosféra se dá v podstatě popsat jako superhrdinská temnota. Jsou tu hlášky, tvrďáci, nadpřirozený (paranormální) příběh s lidmi se superschopnostmi. Cílem je porážka záporáka. Ale Mignola k tomu umně přidává osobitou a působivou tmavou, nevlídnou atmosféru.
Příběhově si třetí kniha čtenáře podmaní. Jediným vroubkem, který na ní najdete, je její umístění v kontextu celé série. Protože jde pouze o jakýsi úvod a tím pádem trpí všemi klasickými neduhy. Příběh tak není nijak moc napínavý, nenutí vás hltat stránky nebo kulit oči. Ale rochnění se v atmosféře je krásná věc.
Infekce temnotou
Infekční proces zahajují jednojaderní sporozoidi vytvoření množením, které následuje po redukčních děleních zygoty. A tak Mignola vytvořil silné podhoubí, na němž může postavit opravdu velkolepý a intenzivní příběh.
Co se týče kresby, na Guyi Davisovi je opravdu příjemné, že kašle na to, aby se snažil co nejvíce kreslit jako Mignola a tak se dopouštěl přešlapů, což se mnohým po takové akrobacii stává.
Guy Davis kreslí příjemným stylem, který nikoho neuzemní, ale většinou vede dobře příběh. Občasnou lehkou změnu postav by člověk překousl, ale jedna se moc nepovedla. Roger. Homunkulus ztratil homunkulovskou vizáž a celkově se hodně proměnil k věchýtku, želbohu.
Comics Centrum knihu, jak už je u nakladatelství zvykem, zpracovalo velmi pěkně. Překlad nikde neskřípe a plynně se sype, barvy syté, zamrzí snad jen chyba v letteringu (překročení panelu) ve výstřižku o zázračném chlapci.
Žabí mor příjemně navyšuje kvalitu série a hlavně dává vědět, že to nejlepší teprve přijde. Že se máme na co těšit, že se před námi rozehrává velkolepé temné divadlo. Ostatně posuďte už dokonalou poslední kapitolu Žabího moru, která o několik úrovní převyšuje cokoli, co v sérii dosud vyšlo.
Název originálu: B.P.R.D.: Plague of Frogs
Český název: Ú.P.V.O.: Žabí mor
Scénář: Mike Mignola
Kresba: Guy Davis
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 128
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 499 Kč