RECENZE: Hon na lišku. Neomillnerová a čarodějka Moire jsou zpátky lepší než kdy předtím
Jan Nohovec
13. 12. 2011
Po čtyřech letech odmlky se drsná rusovlasá čarodějka Moire vrací na stránkách nové knihy domácí spisovatelky Petry Neomillnerové. A slibuje kvalitní příběh.
Od konce Nakažených už nějaká ta voda uběhla, ale nebylo jí zase tolik a Moire stále sedí v křesle představené Bratrstva nepohodlně. Vůdčí role jí sedla jako ulitá, některé věci ale Lišku nikdy netáhly – třeba pořád dokola opakovat čarodějům, že kasa je prázdná, oni musejí pracovat a ne, ona si do vlastní kapsy nic nehrabe. Taky vztah s Desmondem je na ostří nože. A tak Moire zvedne kotvy, v čele řádu dočasně nechá bratříčka Viera a vyjede s Layelánci za hory za doly do království, které chce svrhnout svého vládce.
Podívejte se také na další články o Petře Neomillnerové
A děj Honu na lišku na nic nečeká. Autorka se nezdržuje s opakováním dobře známých faktů, a tak má čtenář v prvních chvílích slušný hokej v postavách, na druhou stranu nelze nic vytknout rozvíjení zápletky. Obyčejný žoldácký výjezd do cizí války se již vzápětí změní v něco víc, protože spisovatelka si nebere servítky a dává hrdinům co proto. Petra Neomillnerová sice staví základy na závěrečné situaci z Nakažených, ale poměřuje už všechno literárně vyspělejší optikou.
Více intrik, méně pelešení a uvěřitelná deprese
Hon na lišku je proto mnohem drsnější než první díl trilogie Písně čarodějky, hned v prvních kapitolách se začnou odvíjet kruté obrazy války, které jsou čím dál tím horší, jak se zápletka vyvíjí. A vyvíjí se vskutku rychle. Autorka nezapomněla na své jazykové zkratky, klade velký důraz na dialogy a rychlé střídání scén, každé slovo má své přesně dané místo, každá věta vypoví to, co jinde celý odstavec. Pouhých dvě stě sedmdesát stran knihy proto obsahuje mnoho dějových zvratů a snad až příliš materiálu.
Příběh je dobře vystavěný, a přestože má nějaké mouchy (závěr se věnuje jen hlavním postavám, osudy vedlejších pouze naznačuje), Petra Neomillnerová jen zřídkakdy vytvořila lepší. Obzvlášť v porovnání s její poslední tvorbou (Žár krve) působí Hon na lišku jako velmi příjemné čtení – také proto, že by mohlo stát samostatně a ne jako součást série.
Na internetové databázi Legie jeden čtenář knihu pravdivě okomentoval: ubylo pelešení a duševní deprese si utrhla také méně stránek. Ten myšlenkový stav tentokrát člověk hlavní hrdince skutečně věří a nezdráhá se sledovat její vývoj. Za zmínku stojí i důležité vedlejší postavy, které prochází vlastním vývinem, občas si utrhnou osobní dějovou odbočku a jedou na svoje triko. Intrik není zrovna málo, a tak je až s podivem, jak dokázala autorka hlavní příběhové linky dovést do zdárného konce.
Osobitá fantasy jako zrcadlo ožehavých témat
Dnes o sobě Neomillnerová beze studu tvrdí, že je autorkou komerčních sérií – a není divu, když si tím vydělává na chleba. Sérii knih a povídek o Moire a Desmondovi ale začala jako psát jako nezkušená, a tak tihle dva nejsou veselí, ohební a omyvatelní hrdinové jako zaklínačka Lota a upírka Tina Salo. Jsou to vážné postavy, a ačkoli je jejich příběh nadupaný akcí, skrývá pod sebou skutečná morální poselství, která jinde musí čtenář hledat.
Hon na lišku je kvalitní, mimořádně čtivá kniha, která nad ostatní autorčinu tvorbu a ostatně i nad mnohá konkurenční díla stejného kalibru vysoko vyčnívá. Dámy a pánové, rusovlasá sukně v realistickém fantasy světě přeje krásný den plný krve, bolesti a zmaru.
Název originálu: Hon na lišku
Autorka: Petra Neomillnerová
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 280
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydala: Epocha, Praha 2011
Doporučená cena: 259 KčHodnocení: **** (70 %)