Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Hra Vynálezy v kostce, to je hromada vědomostí i zábavy

Petra Vlková

Petra Vlková

16. 5. 2012

Příznivci skladných, rychlých a přitom zábavných her jistě uvítají, že do této kategorie přibývají další přírůstky. Tentokrát si článek posvítí na studnici moudrosti zvanou Vynálezy v kostce.

Snad každý v sobě má (nebo někdy měl) trošku toho vynalézavého ducha. Koho přímo nelákalo něco prospěšného objevit, minimálně jednou jej napadlo, odkud pochází ten a ten předmět či komu za něj vděčíme. Tyto informace se zpravidla obtížně vyhledávají, ale nyní mají zvídavé hlavičky usnadněnou práci. Celkem sedmdesát jedna vynálezů vtěsnala do nevelké kostky společnost Albi.

Spojení v kostce zde není myšleno nijak obrazně, krabice od hry Vynálezy se může pochlubit stylovým tvarem krychle. Že její obsah má svou váhu, poznají hráči již při jejím potěžkání. Prostoru hra sice moc nezabere, ale v jistém smyslu vydá za velkou, což jedinci pocítí zvláště při převozu.

Ne že by se v ní ukrývaly modely vynálezů. Své dělají pouhé kartonové čtvercové desky, jež doplňují ještě plastové přesýpací hodiny a osmistěnná kostka. Více komponent v krabičce hráči nenajdou. Pravidla si mohou přečíst buď přímo na jedné straně obalu, nebo na první z karet. V pořadí druhá deska je zde doslova jen tak pro legraci a blíže popisuje to, na co hráči sami přijdou během několika vteřin. Ale proč ne, karta navíc se vždycky hodí.

Tyto tři věci k hraní Vynálezů postačují. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Jak jsou pravidla stručná, tak jsou i pochopitelná. Na hráče zde nečeká žádný zádrhel, stačí jen pár sekund a mohou se pustit do souboje. Pouze se může stát, že jedinci v té rychlosti zapomenou, že by měli hrát jen pět nebo deset minut. Ono to sice svádí prohlédnout si všechny karty, takto se ovšem hra značně protáhne a soupeři zbytečně rychle vystřílí náboje.

Rychlost a paměť Vynálezy nepokouší jen v tomto ohledu. Na těchto principech celá hra stojí. Přesýpací hodiny jedincům vyměřují pouhých deset vteřin na to, aby si zapamatovali co nejvíce informací z daného obrázku. Osmistěnná kostka pak určuje číslo otázky, jež se nachází vždy na druhé straně karty. Jde zpravidla o datum, název, jméno, důležitost, různý text nebo i barvu a počet nakreslených věcí. Otázky na tyto doplňkové záležitosti může někdo uvítat jako odlehčení, jiní je mohou považovat za zbytečné a odvádějící pozornost od přínosnějších informací.

Vynálezy lze roztřídit do různých kategorií.

Asi nikoho nepřekvapí, že zvítězí ten, jenž získá nejvíce karet s vynálezy, a že k nim přijde jedině tehdy, odpoví-li správně na otázku. Počet hráčů není omezen, ale na druhou stranu si může procvičit krátkodobou paměť i jeden člověk. Malá odlišnost pro něj spočívá v tom, že sám by měl zkusit odpovědět na všechny otázky, a to, co pochytil, si smí zaznamenat na papír.

Dalo by se polemizovat o tom, zdali onen čas deseti vteřin považovat za minus, nebo ne. Jde každopádně o velice krátkou dobu, během níž si člověk zapamatuje sotva polovinu informací, někdy ne ani čtvrtinu. Navíc pokud jedince něco vyloženě nezaujme, pravděpodobně si poznatek do hlavy na dlouho nevštípí, což může být v řadě případů škoda.

Vynálezy jsou kreslené, ale věrohodným způsobem, jenž neurazí. Obrázky provází jednoduchá postavička, jež někomu může připadat také jako zbytečné a nepříliš líbivé oživení, nicméně její smysl pravděpodobně tkví v tom, aby byla hra zajímavější pro děti. Pozadí karet má různou barvu, podle toho, do které oblasti vynález spadá. Převládají kategorie věda a lékařství, komunikace a počítače, doprava a cestování, zábava a životní styl a věci každodenní potřeby. Menšinu z oblastí tvoří hornictví a válčení a průzkum Země a vesmíru.

Těžko vytýkat Vynálezům větší hmotnost, než je u karetních her zvykem, jelikož zde nejde o typickou karetní hru. Navíc lepší tvrdší kartonová deska, nežli muchlající se papír. Ovšem v klasickém karetním podání by hra také neztratila svůj účel a do krabice by se vešlo vynálezů ještě víc.

Praštěné vynálezy – taky vynálezy.

Rozšíření by teoreticky bylo možné, avšak s větší pravděpodobností lze očekávat vydání jiných her na podobném principu. Již nyní Vynálezům předchází Svět v kostce, Moje první obrázky a současně vyšli ještě Dinosauři v kostce. Hráčům se tedy nabízí poměrně široké spektrum výběru.

Na první pohled hra Vynálezy v kostce významnými nedostatky a chybami netrpí, výtky k zpracování a obsahu může někdo mít ryze ze subjektivního hlediska. Za pochvalu určitě stojí jednoduchý a důvtipný způsob otevírání krabice a i z jiných úhlů pohledu lze hru více ocenit, nežli pohanit.

Hra Vynálezy jedincům rozšíří obzory, procvičí paměť a postřeh na detaily. Zároveň hráče pobaví a nezabere tolik času ani místa. V celku tato kombinace záporné argumenty s přehledem zastíní.

Název hry: Vynálezy v kostce
Typ hry: Společenská, rodinná, vědomostní, postřehová
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 370 Kč
Počet hráčů: 1–více hráčů
Hrací doba: 5–10 min
Doporučený věk: 8+

Hodnocení: **** (80 %)

Klady:
Skladnost
Časová nenáročnost
Stručná a jasná pravidla
Cvičí krátkodobou paměť a postřeh
Rozšiřuje znalosti
I pro jednoho hráče
Otevírání krabice

Zápory:
Oproti velikosti relativně těžká
Ne všechny otázky se týkají tématu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hra Vynálezy v kostce, to je hromada vědomostí i zábavy

Hide picture