Nebývá zpravidla příjemné, když se člověk nemůže zorientovat a jen bezradně bloudí. Ale někdy si to lze i pěkně užít, stačí si vybavit zrcadlové bludiště na Petříně. K jiným příkladům zábavného labyrintu se nyní hlásí i hra Word – Slovní labyrint.
Skladný obal hry Word – Slovní labyrint, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz
Ten, kdo se orientuje právě v oblasti slovních her, jistě hned zbystří, nebo spíše jen mávne rukou a pomyslí si: v takovém kvantu se těžko objeví ještě něco nového. A ono to kupodivu stále jde, překvapit s něčím nevšedním a dosud nevyužitým. Důkaz přináší společnost EP Line v podobě hry Word – Slovní labyrint.
Již tu existují slovní hry deskové, karetní i kostkové, přičemž deskovky s oblibou využívají žetony s písmeny. Ani Slovní labyrint žetony nezavrhl, nicméně písmena na nich nikdo nenalezne. Stejně tak chybí i typická rozkládací deska, tu nahrazuje dvacet pět oboustranných tabulek. Vlastně to zde s hracím plánem a žetony funguje zcela obráceně, než v klasických slovních hrách. Kdepak prázdná políčka a volný prostor. Naopak, tabulky již na samém začátku písmeny přímo přetékají.
Pokud některé ze slovních her lákají na sestavení si vlastní křížovky, Slovní labyrint by nejspíš obstál s vlastní osmisměrkou. K tomuto typu luštění se dá systém deskovky výstižně připodobnit. Také se zde hledají na první pohled neviditelná slova v nepřehledné změti písmen, přičemž nestačí jen číst zleva doprava.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/deskova-hra-word/|width=660]
Stále by však nebyl název zcela výstižný, jelikož v tomto případě se hráč nemusí omezit jen na dalších sedm směrů. Uznávají se i viditelně krkolomná či nakupená spojení a prakticky jediným kritériem zůstává nepřerušený had. Jedno slovo tak může klidně vyčnívat třemi směry zároveň, ale v konečném důsledku v něm na sebe musí písmena souvisle navazovat.
Tímto principem role hada ve hře nekončí. Ať již si účastníci vyberou první nebo druhou verzi, tak či tak musí spojit jednu stranu plánu s protilehlou. V tom hadovitějším případě si sestaví desku podlouhleji a začínají striktně od okrajů. V druhém nezáleží na tom, jestli půjdou zprava doleva nebo shora dolů, protože se plán zformuje do čtverce.
Zásadní rozdíly mezi oběmi verzemi nepanují, spíše jde o drobnější úpravy a odlišnou přísnost pravidel. Vítězí vždy ten, kdo dvě strany spojí rychleji. Pro ještě větší podporu soutěživosti a možnost taktizování nebrání hráčům nic v tom, aby se snažili překazit soupeřům plány. Účastník klidně může ve svém tahu vybočit z načaté linie, označkovat si slovo těsně u sousedova hada a zamezit tak jeho možnosti pokračovat v daném směru.
Nutno nejen skládat slova, ale i kazit soupeřům plány.
Jen slovní zásoba tedy nestačí, nicméně ta má společně s představivostí a taktikou nezastupitelnou roli. Jednoznačně spadá Slovní labyrint mezi hry, jež pobaví, ale zároveň potrápí mozkové závity. Obavy z nedostatku slov či nějakých nekorektností jsou prakticky zbytečné, jelikož se na přípravě deskovky podíleli odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd.
Vyzdvihnout toho lze na hře Word – Slovní labyrint ještě více. Tím, že obsahuje namísto jedné univerzální hrací desky hned dvacet pět oboustranných tabulek, zajišťuje miliony kombinací a tudíž velkou variabilitu. De facto nehrozí, že by si měli účastníci rozestavět plán jedinkrát zcela stejně. Ten sice po jeho složení zabírá dost prostoru a zároveň vyžaduje tvrdé podloží, nicméně samostatné tabulky se krásně vejdou do malé krabice.
Praktické řešení a inovace konečně prostupují celou deskovkou. Jedinci mohou být z jiných her zvyklí na žetony v uzavíratelných sáčcích, v horším případě jen rozházené po krabici. Zde však jsou všechny umístěné do uzavíratelných plastových kalíšků, z nichž se velice snadno vyndávají. Tři barvy postačují, jelikož více hráčů se může rozdělit do týmů.
Kalíšky a žetony se povedly.
Na žetonech jistě nejednoho účastníka upoutá průhledné provedení, jež jednak působí pěkně na pohled a jednak opět nepostrádá praktičnost. Na každé sestavené slovo hráč krásně vidí. Jediná věc, jež sice hezky vypadá, ale do dané kategorie praktičnosti nezapadá, je lesklý obal. Víko totiž až příliš lne ke spodní části a velice špatně se sundává.
Word – Slovní labyrint ocení mladší i starší hráči, ať již více či méně nároční. Pokud by se měl Slovní labyrint krátce charakterizovat v inzerátu, hodila by se značka: něco nového a ne špatného. Nějaký ten nešvar do haldy přínosů a kladů jen omylem zabloudí.
Název hry: Word – Slovní labyrint
Typ hry: Slovní, desková, společenská, rodinná
Výrobce: EP line
Doporučená cena: 500 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 20 – min
Doporučený věk: 8 +
Hodnocení: **** (80 %)
Klady:
Originální pojetí slovní hry
Praktické řešení krabice i herního systému
Spád
Pěkné žetony, šikovné kalíšky
Značná variabilita
Nenáročné pro převoz a uskladnění
Podporuje soutěživost, rozvíjí myšlení
Zápory:
Víko krabice se obtížně sundává
Případná absence součásti kazí hru