Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry RISK: Factions. Jak správně (ne)zabavit hráče

Martin Mašek

Martin Mašek

28. 3. 2011

Strategií, a zejména těch tahových, poslední dobou hodně ubývá. Proto je RISK Factions vítaným zpestřením. Bohužel, je to ale jen malinká kompenzace pro milovníky rozvážných her.

Jedna z frakcí hry, comander SixFour

Poněkud zlý robot Zdroj: EA

RISK: Factions je vlastně takovým pokračováním stolní deskové hry RISK, která se stala celosvětovým hitem, a působí tak i ve své počítačové podobě. Jednoduchost a zábava. Na druhou stranu ale také má nějaké kvality.

Při dnešním objemu her se jistě 800 MB instalace rozhodně líbí, a uleví tak plným hardiskům. Také nějak výrazně nezatíží počítač, RISK rozchodíte i na starších a méně výkonných sestavách. Ale není se čemu divit, RISK je prostě hra, ve které si nepřijdete na krásnou grafiku, realistické prostředí nebo fyzikální model.

RISK je hra, která má zabavit. Přesto je grafika líbivá. Co jiného očekávat od ručně kreslené grafiky. Vývojáři a animátoři si dali záležet a kratičkou kampaň obohatili o vtipné kreslené filmečky, a animace soubojů také nutí k úsměvu.

Jedna z map v kampani, ve středu trůní vulkán

Jedna z map v kampani, ve středu trůní vulkán Foto: Martin Mašek, Topzine.cz

Svět RISKu je svět několika různých frakcí: lidské armády, kočičího impéria, robotů, zombie a budhistických yetiů. Ti mezi sebou bojují na mapách rozdělených na sektory a regiony nebo kontinenty. Boj jednoduše probíhá ve třech na sobě závislých fázích.

Ty na tátu, táta na mě

V první fázi se sčítává předchozí tah a rozděluje armáda. Body, nebo lépe řečeno jednotky, dostanete v závislosti na počtu držených sektorů. Další body dostanete za hlavní města, kontinenty nebo regiony a speciální sektory a cíle na určité mapě. Jednotky pak můžete rozdělit libovolně.

Druhá fáze je samotný útok. Prosté a jednoduché. Boj o sektor probíhá náhodným výsledkem – jako hod kostkou. Vlastně doslova jako hod kostkou. Hodíte totiž jednou, dvěma  nebo třemi kostkami a nejvyšší čísla ničí ta nižší.

Kdo z koho? Kočka se samopalem proti vojákovi se samopalem

Kdo z koho? Kočka poblije vojáka a vyhrála

A třetí fáze je jen přesun jednotek ze sektoru, kam se nehodí, do sektoru, kde by se jednotky využily lépe.

Jednoduchý a zábavný systém hry je ještě doplněn o jakési odměny a speciální karty s jednotkami navíc. Ale tím veškerá sranda končí. Nic jiného RISK nabídnout nemůže. Na krátké zabavení je to sice hezké, ale pochybuji, že u toho někdo vydrží sedět celé dny.

Jediným světlým bodem je pak multiplayer, jak online, v klasickém slova smyslu, tak i lokální. Tedy, že na jednom PC si může zahrát i více hráčů proti sobě. Takže vlastně je RISK alternativou, pokud si nutně chcete zahrát nějakou deskovou hru, ale žádnou nemáte po ruce.

Vyhrál sem, ale co? Kde jsou slíbený panny ?

Verdikt

Asi nejsou správná slova, jak vyjádřit, co si o RISK myslet. K ukrácení dlouhé chvíle, než se dostanete k lepší hře, je to dobré. Ale tím se potenciál RISKu vyčerpá a to je docela škoda, protože RISK má na to být dobrou hrou. Stačila by trocha pozornosti a péče.

RISK: Factions

Výrobce: Stainless Games , Hasbro

Vydavatel: EA

Distributor: EA

Žánr: Tahová strategie

Platformy: PC, PS3, Xbox 360

Hodnocení: 15%

Klady:

  • vtipné filmečky
  • nízké hardwarové nároky

Zápory:

  • krátká kampaň

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry RISK: Factions. Jak správně (ne)zabavit hráče

Hide picture