První komiksový Indiana Jones byl propadák. Finančně sice možná ne, nicméně kvalitativně ano. Druhý díl přináší více příběhů a nastoluje novou kvalitativní laťku. Sice nic extra, oproti jedničce ale paráda.
První díly sérií bývají největší bombou. Alespoň se to jeví jako nejlepší ekonomický tah. A když ne nejlepší, tak se jedná alespoň o jedny z lepších dílů. Ovšem Indiana Jones je zvyklý mýty bořit, tudíž na nás vychrstl jako první velice průměrný omnibus. Občas nějaká dobrá hláška, většinou však úmorná nuda.
Avšak druhý díl vše kupodivu napravuje, objevují se kratší, ale údernější příběhy a celkově se kvalitativní úroveň mohutně zvýšila.
Rychlé ptáče dál doskáče
Že by za lepší jakost knihy mohly právě kratší příběhy? Na o dvacet stran větším prostoru se oproti jedničce objevuje o dva příběhy více. Tudíž pět. A právě první dva příběhy, z nichž první (Indiana Jones a zlaté rouno) čítá padesát stran a druhý (Indiana Jones a svatyně mořského ďábla) dvacet šest, jsou na celé knize to nejlepší. Díky krátkému rozsahu totiž působí mnohem silněji.
A takováto údernost je potřeba. Nestane se totiž, že by se člověk začal nudit. I když je pravda, že se jedná pořád v podstatě o ten samý námět (Indy jde pro nějaký artefakt, cestou se setká s nebezpečím a vždy jen díky mrňavému štěstí unikne), takto ho čtenář prolítne jen rychle a zvesela. Má to rychle za sebou, takže nemá čas se nějakým opotřebováním zdržovat.
Příběhem, který působí osvěžujícím dojmem, se z těch delších stal jen jeden. Indiana Jones a piráti Sargasového moře působí jaksi inovátorsky. Alespoň lehce. Nejenže se zde nevyskytují žádné fantazijní prvky, čímž se příběh stává reálnějším a kupodivu i poutavějším, navíc se zde neobjeví nacisti. Nebo alespoň ne jako záporáci.
Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, rozhodně jeho příběhy bez nacistů fungují lépe, než Hellboyovy. Najednou se jedná o méně dobrodružný, nicméně více lidský a sympatický příběh.
Pokud to takhle půjde dál, dotáhneš to na stovku, Indy
Kresebně se vše řadí do těžkého průměru, výjimku tvoří jen dva segmenty. Nejdříve Indiana Jones a železný fénix. Ten totiž není průměrný, ten je spíše podprůměrný. Nebudu zde rozebírat antitalent kreslit mimiku a podobné věci, ošklivost obličejů je však až přehnaná. Za prvé vypadá většina postav jako po vyhlazovací kůře a za druhé je titulní postava snad ještě mladší, než ve filmových dílech, a to se děj odehrává prosím až dva roky po druhé světové.
Přečtěte si, jak obstál první omnibus s Indym
Druhým vyčnívajícím je již jmenovaný Indiana Jones a svatyně mořského ďábla. Tentokrát však v kladném slova smyslu. Alex Wald vše pečlivě vyvedl, nechybí mu talent na detaily. Nechybí mu ale ani smysl pro nadsázku a občasnou lehkou karikaturu. Když k tomu připočteme výbornou mimiku a to, že se výtvarná stránka vymyká normálu, jedná se o skvělý počin.
Pokud jste si koupili první knihu a byli znechuceni, dvojka vás rozhodně potěší. Nejedná se sice o nic světoborného, ale ani o nudnou bichli. Spíše něco, co pobaví a nezabere moc místa v mozku pamatováním si všelijakých detailů. A oproti jedničce je tohle pro fanoušky Indiany Jonese prostě povinnost.
Název originálu: Indiana Jones Omnibus vol. 2
Český název: Indiana Jones Omnibus: Kniha druhá
Scénář: Pat McGreal, Dave Rawson, Gary Gianni, Elaine Leedová, Karl Kesel
Kresba: Leo Duraňona, Ken Hooper, Alex Wald, Will Simpson, Dan Spiegle, Lee Marrsová, Eduardo Barreto
Překlad: Michaela Macková
Obálka: Dave Dorman
Počet stran: 375
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Brno, 2011
Doporučená cena: 890 KčHodnocení: **** (80 %)