Robert Downey Jr. se vrací v roli neohroženého Iron Mana. Tentokrát ho kromě prvotřídního záporáka pronásledují i vlastní noční můry.
Většinou platí, že filmové pokračování jakéhokoliv žánru spíš než cokoliv jiného udělá škraloup na jméně celé série. Iron Man 3 je ale jiný. Nepodobá se žádnému ze svých předchůdců. Nově angažovaný režisér Shane Black se totiž vydal jinou cestou. Sebevědomý miliardář Tony Stark s tváří Roberta Downeyho Jr. tak prodělal těžký charakterový vývoj, ale překvapivě vůbec ne k špatnému.
Po tom, co se Starkovi stalo v nedávné minulosti (ti, kteří viděli Avengers, tuší), zažívá tenhle sympaťák těžké období. Už nikdo nepochybuje, že je to jednoznačný hrdina, na druhou stranu tím vzrůstá jeho paranoia. Ta se podepisuje i na vztahu s Pepper (Gwyneth Paltrow), která bez bodyguarda neudělá ani krok.
Gwyneth Paltrow se umí bít
Neustálé noční můry nutí Starka vyrábět si čím dál tím vymakanější obleky – a poslední model s pořadovým číslem 42 hraje ve filmu přinejmenším stejně velkou roli jako samotný Downey Jr. A právě to je jedna ze slabin nového Iron Mana, ačkoliv vás nové technické vymoženosti budou fascinovat až do samého konce.
Hlavní devízou svérázné postavy Tonyho Starka je totiž jeho vtip, a hlavně důvtip. Kombinace těchto vlastností dovoluje Starkovi i v té nejbledší situaci vyrobit bombu z čehokoliv, co má zrovna po kapsách, a pak jejím prostřednictvím s ironickou narážkou na rtech sprovodit na onen svět pár zloduchů. Nový Stark je ale o něco méně vynalézavý a dokola využívá tu samou technologii, která mu dovoluje přivolat si svůj model 42 i na vzdálenost stovek kilometrů. Harry Potter se svým Accio koště může jenom tiše závidět.
Jako parťáka Tonymu tvůrci na podstatnou část děje přidělili malého kluka, takže by se dalo předpokládat, že bude superhrdina své ego krotit. Ale kdepak, Stark svoje hlášky ostré jak břitva tasí na všechny kolem bez ohledu na věk nebo pohlaví, čímž se přibližuje prvnímu dílu série.
Robert Downey Jr. ale není jediný, kdo předvádí výborný herecký výkon plný vtipu i emocí. Takových hvězd v novém Iron Manovi nalezneme spoustu a proměny se konečně dočkala i Pepper, která dosud působila především jako kráska v nesnázích, již musí pořád někdo zachraňovat. I tahle křehotinka ale umí být zlá a není to vůbec špatné. Poprvé nasadila ironmanovský obleček a také ukázala, že se umí bít.
Parodie na americké blockbustery?
Korunu všemu nasadil Ben Kingsley coby legrační záporák, ohrožující celou planetu. Jako karikatura všech teroristů často vídaných ve vážně míněných blockbusterech tu funguje, jenže to by zbytek příběhu nesměl stát na otřepaných patriotických klišé. A nesmělo by to být myšleno vážně.
Pro ilustraci: americký prezident opět vystupuje jako strůjce všeho zla a všichni ti zlí Amíci zradili z pochopitelných citových pohnutek, protože o peníze přece nikdy nejde. Kolikrát už jsme to viděli?
Naopak na úkor vtipu ubyla akce, která je rozdrobená do pár menších, zato efektních honiček nebo bitek, které eskalují do velkolepého závěrečného souboje. Z vizuální stránky se ale žádného zázraku nedočkáme – ačkoliv animacím nelze nic vytknout, dohromady se zanedbatelným 3D tvoří jenom průměr viděný v mnoha dalších marvelovských filmech. Že jdou letecké záběry i akční scény udělat lépe, jsme se nedávno mohli přesvědčit ve sci-fi Nevědomí, které svými efekty nasadilo laťku opravdu vysoko.
Jak již bylo naznačeno, třetí Iron Man navazuje spíš než na druhý díl na zmiňované Avengers, čímž tak trochu dělá reklamu i pokračování příběhu tohohle superhrdinského dream teamu. Otázkou však zůstává, kdy se dočkáme také Iron Mana 4. A doufejme, že i tentokrát se ho ujme skvělý Shane Black, který dal téhle sérii naději na světlé zítřky.
Verdikt Nely Christovové:
Jako od všech pokračování, ani od třetího Iron Mana 3 jsem toho moc neočekávala. A to bylo dobře, protože kvalit jedničky zdaleka nedosáhl, přesto s přehledem překonal nastavovanou kaši, také známou jako druhý díl. Robert Downey Jr. nasadil krom svých obleků i poněkud depresivnější tón, přesto mix vážnosti, humoru a akce funguje i tentokrát.
Jenom škoda, že Iron Man čím dál tím víc zabředává do patriotických klišé o tom, jak světový terorista chce zabít amerického prezidenta, strůjce všeho zla. Z vizuální stránky jde ale o marvelovský průměr a přítomnost 3D si plně uvědomíte teprve ve chvíli, kdy vás při závěrečných titulcích praští do obličeje jméno režiséra.
Hodnocení: 70 %
Verdikt Martina Pešky:
Nový Iron Man není tak úplně typickým pokračováním. Kromě dvou samostatných filmů věnovaných tomuto superhrdinovi totiž došlo i na jeho účast v partě veleúspěšných Avengers. Nyní dostává opět prostor, a to hned ve více než dvou hodinách filmu.
Filmu se ujal režisér Shane Black, který doposud neměl velké zkušenosti v žánrových filmech. Po Iron Manovi 3 však můžeme jen doufat, že se mu dostanou do rukou další filmy se superhrdiny, protože svůj úkol zvládl na jedničku.
Iron Man 3 není o hluboké myšlence ani drsném superpadouchovi. Na prvním místě jsou gadgety a hlášky, které si může dovolit pronést snad jen Tony Stark. I ty nový snímek dělají snad ještě vtipnější než předchozí díly a nasazuje tak velmi vysokou laťku na začátku letošní sezóny nejočekávanějších trháků.
Hodnocení: 80 %