Završující díl trilogie o Captain America jeho cestu završuje definitivně. Jak si tento epitaf vede? Vypořádali se tvůrci s jednou z nejlegendárnějších postav Marvelovského vesmíru s patřičnou úctou? A co bude pak?
Nejznepokojivějším a nejzáhadnějším jevem v životě člověka je umírání a smrt a s ní související otázka, co bude pak. Co bude pak? Jak se zachová populace, zemře-li jejich národní hrdina? A když se země navíc potýká s krachem a krizí?
Ed Brubaker
Ed Brubaker (1966) měl pro Marvel zanícení již v útlém mládí. Taky neměl na výběr, na místě jeho dětství se nedaly jiné komiksy sehnat. Přesto si k němu vybil cestu skrze drsné detektivky jako u nás připravovaný Criminal či Batmana (z něhož jeden příběh vyšel i u nás).
Už název omnibusu Captain America: Smrt dává vědět, o čem asi komiks pojednává. Škoda tak ohromného spoileru, na druhou stranu alespoň dává titul jasně najevo, že by žádnému fanouškovi rozhodně neměl uniknout. Že jde o něco zásadního.
Počáteční skepsi, která postihne zřejmě každého, překoná čtenář hned po několika stranách. Ed Brubaker si nebere servítky, zahazuje patos a přehnaně hrdinskou smrt, přesto si drží úroveň. S něžností vám vpálí drsnou událost rovnou do obličeje.
Stejně jako v celém komiksu převažuje civilní nálada, i tak důležitý moment dovede vytvořit v osobní rovině. City prýští. Postavy tvoří opravdové osoby, nikoli černobílé charaktery, literární typy.
Po celou dobu komiksu se kupodivu tato událost neřeší, ačkoli její dopady se vypařují z každé další scény. Klasický příběh autor okořenil aktuálními tématy, občas dokonce i myšlenkami.
Vedle demonstrací, protestů, hospodářských krizí, ceny ropy a nadnárodních korporací se autor slovy mrtvého patriota zahloubá, co vlastně Captain America pro občany znamenal. Nešlo o člověka, hlavní složkou byl duch, idea pod maskou, podpora obyvatel. Dost možná si vzal většinu tohoto přístupu z V jako Vendeta, ale to na jeho významu nic nemění. Jen v porovnání neobstojí.
Jakousi osobnost komiksu vystihuje i kresba Steva Eptinga. Vše vykresluje velice realisticky, především díky úžasným barvám, uvěřitelně a nestrojeně.
Přečtěte si recenze předchozích dílů:
Captain America Omnibus #1
Captain America Omnibus #2
Nesnaží se do akčních scén nacpat co nejvíce ukrutně výkonně obratných scén na plné obrátky, připomíná spíše dokumentaristu. Nemá potřebu přehánět, zachytí děj s jakýmsi odstupem, přesto ale zúčastněně.
Přitom dovede vystrčit bradu a zpracovat děj s důstojnou pompou. Jenže na takovou slávu není v komiksu místo, i přes nablýskanost obleků většinu podtrhává šeď a smutek. Nevlídnou atmosféru kolem dokola.
V kontextu celé trilogie osobního vzestupu a pádu osoby Captaina Ameriky stojí tento omnibus na druhém místě. Po neuvěřitelně propracované jedničce, která z vygumovaného vlastence vytvořila opravdového člověka, přišla dvojka, v níž kvalita utrpěla. Závěrečná Smrt se zbavuje roztěkanosti a epizodnosti dvojky a působí náramně soudržně, za jedničkou však stále pokulhává.
Jediné, co by mohlo od tohoto komiksu odlákávat, je jednoznačně počet stránek. Všechny tři díly dohromady mají rozsah daleko přes tisícovku stran. Ale přesto se čtení vyplatí. Takhle má vypadat pravý superhrdinský komiks pro dospělé.
Název originálu: The Death of Captain America
Český název: Captain America #3: Smrt
Scénář: Ed Brubaker
Kresba: Steve Epting, Mike Perkins, Butch Guice, Luke Ross, Roberto de la Torre
Překlad: Richard Klíčník
Obálka: Steve Epting
Počet stran: 452
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 990 Kč
Hodnocení: **** (80 %)