Menu
FANZINE.cz
Literatura

Recenze: Japonští důchodci se mordují navzájem. Důchodová reforma podle knihy Konec stříbrného věku

Redakce

Redakce

29. 8. 2011

Držiteli francouzského řádu krásných umění a literatury Jasutakovi Cucuimu vyšla v češtině teprve druhá kniha – Konec stříbrného věku.Tahle satirická sci-fi by mohla (a měla) být důvodem pro vydání dalších z jeho třiceti pěti románů.

Vraždící se důchodci. je taková situace reálná? Autor: Pavel Hrach

Stárnutí populace se stalo společným problémem pro většinu vyspělých zemí (a Rusko). Důchodové systémy se proto musí reformovat, na čemž se alespoň u nás shodnou strany napříč politickým spektrem. To je ale to poslední na čem se shodnou.

Nejde totiž o nějaký dodatek k novele zákona, ale o změnu celého systému, která se projeví až za desítky let a to nutně tak, že výše našho důchodu bude mnohem víc záležet na každém z nás. Vláda, která takovou reformu prosadí, si zadělává na slušný debakl v příštích volbách. Povinností opozice je jí to pořádně osolit.

Japonští politici, jak je vidí Jasutaka Cucui, však budou schopni konstruktivní spolupráce a s důchodovou reformou se nebudou mazat.

Se stárnutím obyvatelstva si poradí jednorázově nařízením, které by se nedalo shrnout lépe, než jak to udělala v doslovu autorka vynikajícího překladu Anna Křivánková a sice ,,zastřel bábu, bodni dědka“. Důchodci zatěžují sociální systém takovou měrou, že není jiné cesty, než většinu z nich zlikvidovat. A lze snad najít levnější způsob, než je nechat se mezi sebou vyvraždit?

Každý starší sedmdesáti let se tudíž musí povinně zúčastnit bitvy, ve které bojuje proti ostatním důchodcům ve svém okrese v naději, že pokud zůstane poslední, vláda mu udělí výjimku. Kromě toho, že účastníci boje nesmí opustit svůj okres, neplatí žádná pravidla. Hezké že? Námět by se dal zpracovat mnoha způsoby. Jasutaka Cucui se rozhodl pro brutální masakr a ten nejčernější morbidní humor jaký si lze představit.

obálka Jasutaka Cucui: Konec stříbrného věku

Pokud by si někdo myslel, že takovémuto krutému údělu vystavení důchodci jsou v podání Cucuiho politováníhodné oběti, pak se mýlí. Cucui si totiž dělá dobrý den úplně ze všeho, včetně samotných důchodců.

Ti se ve většině případů adaptují na situaci, kašlou na fair play a v boji o přežití ukazují své pravé já – podle autora násilnické, nadržené a někdy až sadistické a perverzní. Takoví vám v nestřeženém okamžiku urazí hlavu berlí nebo ukousnou uši umělým chrupem. A ti co na to nemají jsou paka co se pomalu ani nejsou schopni zasebevraždit…

Nečekejte nějakou pronikavou studii lidských charakterů. Vše je zde uzpůsobeno rychlému tempu, poháněnému kupředu absurdním námětem.

Dialogy jsou komiksově přímočaré a afektované (ostatně komiksová adaptace by Konci stříbrného věku slušela), postavy jen nahrubo nastíněné a celý děj se odehrává čistě v rytmu brutálních vražd a sebevražd prokládaných jen přepisy televizních vstupů, které monitorují průběhy bitev pro nezúčastněné obyvatelstvo jako (real) reality show.

Masakr v přímém přenosu

Ač se může celkem oprávněně zdát, že televizní vstupy v příběhu nehrají roli, pro pochopení hlubší roviny Cucuiho světa jsou klíčové. Doplňují obraz izolovanosti starých lidí, který Jasutaka nenápadně buduje po celé vyprávění. Zatímco důchodci svádějí nelítostné gladiátorské souboje, jejich rodinní příslušníci více či méně lhostejně přihlížejí, stejně jako zbytek populace.

Opravdová krutost tak nespočívá v údělu bojujících seniorů, který je i podle mnohých z nich nevyhnutelný, ale v tom, že mu jsou necháni napospas a jsou sledováni jako od života už odříznutá skupina lidí. Je to tedy stejné jako ve skutečném životě – zatímco nemáme schopnost vcítit se do těžkostí stárnutí, kterému se nelze vyhnout, podléháme iluzi, že nás se stáří netýká.

Všechno to násilí sice působí kečupovitě, přesto čtenáře občas zamrazí. Když si staroušci navzájem podřezávají krky mačetami, ustřelují hlavy harpunami nebo se zašlapávají do země na hřbetu ukradených slonů, střídání zhnusení, hrůzy a smíchu bude pro čtenáře Konce stříbrného věku podobně samozřejmé jako třeba při sledování filmu Stáhni mě do pekla. Pokud tedy máte slabší žaludek nebo nemáte smysl pro černý humor od hodnocení si odečtěte 50 procent.

Název originálu: Ginrei no hate
Český název: Konec stříbrného věku
Autor: Jasutaka Cucui
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Navrhl Pavel Hrach s použitím obrazu Václava Jírovce
Vazba: pevná
Rozměry: 130 x 205
Počet stran: 192
Vydal: Euromedia Group, k. s. – Odeon, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** ( 100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Japonští důchodci se mordují navzájem. Důchodová reforma podle knihy Konec stříbrného věku

Hide picture