Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Karetní hra Policajti nezná stop stav. Každý může být chlupatý!

Petra Vlková

Petra Vlková

7. 3. 2012

Má z nich sálat respekt na sto honů, a přitom nepřestávají být zárukou humoru. Můžou si za to strážci zákona sami? A honí se dnes stále víc za lupiči, nebo za kariérou? Obraz o jejich práci podává vtipná karetní hra Policajti.

Mnoha policistům by se křivdilo, kdyby se měli naházet do jednoho pytle s těmi, co jsou opravdu jen pro smích, nebo hůř – k pláči. Jenže nálepky holt dělají svoje, co pak chudáci takoví skutečně poctiví studenti z Plzně. Tak či tak není policejní práce brnkačka a vzhledem k množství kriminálních případů můžeme být rádi, že ji zatím ještě pořád někdo vykonává.

Tím se však zábava na adresu chlupatých nevylučuje, což pěkným způsobem dokazuje nová hra od Petra Killmana Krále, též autora úspěšných karetních Hobitů. I v tomto případě hru vydává nakladatelství Michaela Bronce s názvem Straky na vrbě.

V karetních Policajtech neexistuje žádné žabkování. Všichni nejprve poctivě šlapou chodníky a začínají jako strážmistři, teprve pak hezky po pořádku postupují v kariéře. Vítězí hráč, jenž se stane policejním prezidentem a po tři kola ho z této funkce nikdo nesesadí. Dle dohody též může vyhrát ten, kdo jako policejní prezident získá sedmdesát bodů. Ve finále však hrozí velká tahanice o křeslo v obou případech.

Nejen obrázky nemají ve hře chybu Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Hra Policajti dokazuje, že nepotřebuje širokou škálu komponent k tomu, aby byl její obsah značně rozmanitý. Ve sto osmi kartách se promítá celý kariérní postup a s ním spojená práce s nejrůznějšími podvratnými živly, mimořádnými událostmi, nadřízenými, podřízenými, parťáky, služebními zbraněmi a předměty. Nezapomnělo se ani na intriky a podrazy mezi kolegy či na následky požití alkoholu. Dokonce se zohledňuje i to, že každý zásah a pokus o zatčení má různou obtížnost a ne vždy se musí povést. Pokud se ovšem akce daří, bodíky se jen hrnou a povýšení s novou hodností na sebe obvykle nenechá dlouho čekat.

Tolik aktivit a variant a pouhý balíček karet. Zní to téměř dokonale, avšak stále se nedaří prolomit jeden obecně platný nešvar. Čím více možností, tím hůře a pomaleji pochopitelná pravidla. Ač napsaná v bodech, působí zde bohužel velice nepřehledně a nejasně, takže pokud není jedinec v hraní hodně trénovaný, nemusí v konečném důsledku pochopit ani základní věci. Naštěstí lze na stránkách nakladatelství nalézt oficiální pravidla v upraveném znění, díky nimž se již hráči dostanou k jádru pudla.

Karty bezesporu tvoří jedinou a základní součást hry, avšak pouze s nimi si soupeři nevystačí. Budou pro kompletní partičku potřebovat ještě dvě klasické kostky s čísly od jedné do šesti a něco na zaznamenání dosažených bodů. Tyto další komponenty součástí balení nejsou, hráči si je musí obstarat sami. Tudíž vedle malého zdržení a omezení tkví nevýhoda ve faktu, že si lze s jinak velmi skladnými Policajty obtížněji zkrátit chvíle na cestách.

Bez kostek a propriet k počítání se hra Policajti neobejde.

Nad nutností papíru s tužkou, případně elektroniky, netřeba dumat. Čísly a bodovým ohodnocením se to ve hře jen hemží a prakticky nemine jedno kolo, kdy by soupeři nepočítali. Přinejmenším sčítají hody kostek, jež představují zprostředkovatele náhody. Konečně to bývá právě náhoda, co významně rozhoduje o úspěchu nebo fiasku, takže v tomto ohledu je hra řešená velmi důmyslně a šikovně. Většina karet má v levém rohu číslo a hráčům se pak daří nebo nedaří podle toho, zda dosáhnou jeho hranice. Roh vpravo pak udává, o kolik bodů se přiblíží k vyšší nebo naopak nižší hodnosti.

V podstatě s jediným druhem akčních karet si jedinci mohou vybrat, zdali raději škodit svým soupeřům, využívat ke svému prospěchu známé nekalé praktiky nebo si prostě dělat na svých případech. Specifické slovní popisy funkci karty a její důsledky upřesňují.

Policajti abstinenti? Kdepak

Kromě textu a čísel obsahuje líc ještě stylové kresby, jež výrazně umocňují humornou podstatu hry. Sice působí zvláštně, že jednou mají policisté podobu lidskou a jindy zvířecí, ale míru pobavení dané provedení neovlivňuje.

Co se týká celkového vnějšího zpracování, soutěž vydařenosti by vyhrály karty a prohrála krabička. Karty mají klasickou a osvědčenou velikost, v ruce nekloužou a ani jinak netrpí viditelnými vadami. Krabice se sice rovněž může pochlubit optimální velikostí, dále šikovným postranním zavíráním, ale na kráse jí ubírá materiál. Dosti slabý papír špatně drží tvar a především v rozích se snadno zmačká. V brzké době lze od něj očekávat potrhání až zničení, ale budiž přičteno k dobru, že to není na hře ta nejdůležitější a nenahraditelná část.

Shrnuto na závěr, hra Policajti dokáže člověka vtáhnout do pravého policejního prostředí a zároveň upřímně pobavit. Soupeře rozesměje nejen pouhý pohled na obrázky, ale i následná více či méně škodolibá interakce. Ladí k sobě náhoda s taktikou a jistě i nejeden policajt uvítá nekalou lákavou příležitost. Tady se totiž může vyřádit i tak, jak to služební zákon a morální zábrany nedovolují.

Název hry: Policajti
Typ hry: Karetní, společenská, party
Výrobce: Nakladatelství Straky na Vrbě
Cena: 195 Kč
Počet hráčů: 2–8
Hrací doba: 15–45 min
Doporučený věk: 7 +

Hodnocení: *** (70 %)

Klady:
Značná obsahová rozmanitost
Tematická věrohodnost
Zpracování karet
Zábavnost
Vtipné kresby
Skladnost

Zápory:
Nejasná a nepřehledná pravidla
Absence hracích kostek
Zpracování krabičky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Karetní hra Policajti nezná stop stav. Každý může být chlupatý!

Hide picture