Asterionská knižní řada se rozrostla o další román. Tím je kniha Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon od Zbyňka K. Holuba, která čtenáře láká na příběh o prastaré skřítčí legendě.
Holubův román velice připomíná exotiku Dálného Východu Zdroj: sxc.hu
Kočka a drak se opět setkají a meč znovu zazpívá. Podobně zní část proroctví, jež se mezi skřítky traduje. A jeho naplnění je očekáváno s napětím. Domovinou Malého lidu – Zlatým lesem – se šíří temnota a strach. Povstávají přívrženci zlého mága, jehož jméno není dovoleno vyslovovat. Pomohou skřítkům cizinci ze západu?
Zbyněk Kučera Holub
Spisovatel patří mezi tvůrce Asterionu, světa pro RPG hru Dračí doupě. Podílel se na vytvoření několika herních modulů a stál také u zrodu asterionské knižní řady. Roku 2007 debutoval se sbírkou povídek Kaat, jež právě tuto sérii zahájila. Knih má od té doby na kontě několik, mimo jiné román Dračí zub či Pohádky kocoura Kostičky.
Spisovatelova záliba v exotice se projevila už v knize Krumpáč a motyky, jejíž podstatná část se odehrávala v džungli připomínající jihoamerické pralesy (o románu Xibalba nemluvě, ten však s Asterionem nemá nic společného). Nyní své postavy vypravil na území skřítčího lidu, které se velice podobá Dálnému východu.
Na samotném začátku se však čtenář ocitne v ulicích města Albirea. Přestože jde o úvodní pasáž určenou převážně k tomu, aby pospojovala hlavní hrdiny příběhu, přináší zajímavý nápad. Na večírku jistého bohatého měšťana, na který byla pozvána i skřítčí mága Tejča, dojde k rozruchu, když na parket vtrhne žebračka Béla, původně určená jako předkrm.
Obchod s bílým masem však Holub dále nerozvíjí. Bohužel. Jde totiž o silné téma, které by vystačilo minimálně na delší povídku.
Klasika, po níž toužíme
Hlavní zápletku naopak autor vystavěl na klišovitém proroctví. Přesně tak, jak to mají fanoušci Dračího doupěte, a fantasy her na hrdiny obecně, rádi. Co by u jiných knih vadilo, tedy nelze románu Čajový drak a kočičí démon vytýkat. Čtenářům totiž nabízí pouze to, po čem prahnou.
Zbyněk Holub však nezapomněl přidat i něco navíc. Atmosféru Číny, úsměvné skřítčí štěbetání nebo narážky na postavy z předchozích knih (o dědcích z krchova se stačí jen zmínit a čtenář hned dostane chuť na další jejich příběh). Mezi nejzajímavější prvky patří čajová magie. Pryč s ohnivými koulemi a metáním blesků, u kouzelného nápoje nikdo nemůže vědět, co přesně způsobí. Dokonce ani čajovnice, jež ho připravila.
Text opepří i občasná špetka humoru, ať už jde o dumání nad prstenem, připomínající debatu v Roklince, či přitakávání po vzoru asijských trhovců: Suši, suši pani. Pokusy skřítků mluvit obecnou řečí ale mohou po čase lézt člověku na nervy. Čtenářovu možnou negativní reakci na hatmatilku si patrně uvědomil i autor a vysvětlil ji tím, že čím více se pišišvorové snaží hovořit bezchybně, tím horší paskvily z úst vypouštějí. Alespoň tak.
Překvapení se ale nekonají
Naneštěstí proto, že je román určen hlavně hráčům dračáku, ostatní čtenáři na něj oslavné ódy patrně pět nebudou. Příběh vede téměř přímočaře, závěr lze vytušit dlouho dopředu. Málokterá z postav nabídne zajímavěji propracovaný charakter. Pokud ale člověk hledá čtení na ukrácení dlouhé chvíle, nemusí nic řešit. Díky svému formátu se kniha vejde do kapsy od kabátu a skvěle zpříjemní třeba čekání před přednáškou.
Druhou možností, jak si román vychutnat, je při posezení v čajovně, jejíž prostředí navodí tu správnou atmosféru. Šikovnější si mohou k četbě zakousnout některou ze skřítčích dobrot. Recepty na ně se nacházejí v závěru knihy.
Název originálu: Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon
Autor: Zbyněk K. Holub
Obálka: Jan Pospíšil
Počet stran: 240
Rozměry: 110 x 160
Vazba: vázaná
Vydal: Mytago, Ostrava 2011
Běžná cena: 229 Kč
Hodnocení: *** (50 %)