Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Čtyři poslední věci ukazuje církev v krutém světle

Marek Hofman

Marek Hofman

22. 10. 2011

Po románu Levá ruka boží přichází britský spisovatel Paul Hoffman s knihou Čtyři poslední věci. Druhý díl potemněl, přitvrdil, stal se mnohem krutějším. Ale to je bohužel všechno.

Hlavní hrdina Thomas Cale na obálce knihy Levá ruka boží Autor: Peter Bergting

V knize Levá ruka boží představil autor Paul Hoffman mladého novice jménem Cale. Chlapec ve věku kolem patnácti let však nepředstavoval dětského hrdinu příběhu pro dospívající čtenáře. Spisovateli posloužil jako měřítko nelítosti, která v jeho knihách panuje. V době, kdy většina stejně starých mladíků zahazuje napodobeniny zbraní a začíná se zajímat o druhé pohlaví, Cale studoval strategii, válečnictví a boj, aby byl připraven dostát svému údělu. Údělu anděla smrti.

Zatímco v první knize se ještě vzpírá a pokouší se s několika přáteli utéct, v pokračování nazvaném Čtyři poslední věci se nedobrovolně vrací mezi tlusté zdi kláštera Oběšeného vykupitele a rovnou pod ruku nenáviděného učitele Bosca.

Za rekapitulaci děje by Hoffman zasloužil pochvalu. Vše totiž provedl nenásilně a netradičně, dokonce tak, že to čtenáře nenudí a neotravuje. Na prvních stránkách převypráví legendu o životě Thomase Calea, načež některé věci vyvrací a uvádí na pravou míru. Dalo by se říci, že těch několik málo počátečních listů přináší jediné obohacení, dále už totiž kniha pouze pokračuje v cestě ve vyjetých kolejích, které vytvořil první díl.

Čtěte také: Kniha Pád přináší konec lidstva. Můžou za to upíři a del Toro

Jistě, došlo k dosti podstatné změně, příběh dostal černější šat a tam, kde byl Hoffman v Levé ruce boží nemilosrdný, ještě přitvrdil. Autor skrze své hrdiny neváhá popravit stovky lidí, ať už postupně rukou kata – lépe řečeno řezníka –, nebo naráz při testování nepřítelových schopností. K těmto věcem by se však mělo přistupovat trochu jinak, opatrněji.

Ne že by se jim měl spisovatel vyhnout, jen by to chtělo upravit dávkování. Pokud čtenář naráží na mordy, neemocionální zacházení s lidmi a chladné přihlížení pogromům na každé páté straně, přestanou jej podobné scény udivovat a zarážet. Zkrátka si zvykne a přijdou mu rutinní stejně jako pro šestiletého Palestince střelba z kalašnikova.

Hrdina jako loutka, jejíž divadlo nebaví

Dalším zklamáním se stal hned Thomas Cale. V předchozím románu čtenáře zajímalo, co je ten kluk zač, vždyť poráží chlapi o mnoho let starší a logicky zkušenější, umění taktizovat by se od něj mohli učit stratégové napříč dějinami, ale ve Čtyřech posledních věcech?

Žal a bída. Nechává si rozkazovat, dokonce snese i pár ran, které mu Bosco občas uštědří a jeho odboj připomíná program Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. Skutečné Caleovy úmysly pak naštěstí vyjdou najevo, avšak situaci už nezachrání.

Naopak zajímavější postavou se stává Kleist, který poznává zcela nový život, jaký dosud neznal a ani nemohl znát. Na své cestě zachrání dívku Daisy, z níž se vyklube jeho budoucí žena, nevědomky s ní zplodí dítě (v mužském klášteře jim nikdo nevysvětloval, že pohlavní styk vede k potomkům) a jeho existence tak získává nový obrat. Musí si získat úctu Daisyina otce a celého kmene, naučit se zodpovědnosti a nakonec se postavit i příslušníkům církve Oběšeného vykupitele, k nimž kdysi patřil.

Čtyři poslední věci? Tato kniha k nim nepatří

Ač by se mohlo zdát, že kniha téměř nestojí za přečtení, zas tak úplná pravda to naštěstí není. Člověk nemá s textem potíže, nikde nedrhne a ubíhá pěkně plynule. Snad jen množství otázek, na které autor neodpovídá, sem tam odvádí čtenářovu mysl jinam.

Kdy se příběh odehrává? Ukazuje dobu, kdy se lidstvu něco nezdařilo a všichni na to doplatili, nebo se Hoffman alegoricky snaží upozornit na nebezpečí křesťanské církve, ať již v současnosti, či v časech dávno minulých?

Přečtěte si: Mordující se Japonci. Důchodová reforma podle knihy Konec stříbrného věku

Možná, že se spisovatel chystá poodhalit pravdu v posledním dílu trilogie, avšak vzhledem k tomu, že podobné úvahy vyvstávaly v čtenářově hlavě už v Levé ruce boží, je dost možné, že jde o chytrý a předem promyšlený autorův záměr, jak donutit člověka k další koupi knihy.

zev originálu: The Last Four Things
Český název: Čtyři poslední věci
Autor: Paul Hoffman
Obálka: Peter Bergting
Počet stran: 416
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydala: Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: *** (50%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Čtyři poslední věci ukazuje církev v krutém světle

Hide picture