RECENZE: Kniha D. Verhulsta prozrazuje, jak se žijí Úprdelný dny na úprdelný planetě
Dagmar Čechová
15. 11. 2011
Koho by nezajímalo, jak to asi vypadalo na planetě Zemi, když se tu pomalu ale jistě vyvíjel život a později i člověk a kultura? Jedním ze spisovatelů, kteří se tímto tématem zabývají, je i Dimitri Verhulst v knize Úprdelný dny na úprdelný planetě.
Dimitri Verhulst toto téma zpracoval a ukázal čtenářům vývoj jednoho druhu, jednoho zoufalého, ale zároveň protivného a sobeckého druhu na blíže neurčené planetě. To, že ta planeta až podezřele připomíná Zemi, je už vedlejší.
Úprdelný dny na úprdelný planetě vyprávějí zcela zjevně příběh lidských dějin. Sledují vývoj čehosi, které adresují jako to. V zuřivém tempu se na papíře odehrává fylogenetický i ontogenetický vývoj, řetězí se zde události od Velkého třesku až po ten velký atomový třesk v Japonsku. A všechno se děje zcela náhodně, jako cíl pudového řízení. Protože jediné, co to zajímá, je sex a žrádlo. A občas sraní. Doslova.
Přečtěte si: Čepelka se v knize povídek Svědectví inspektora Toufara mazlí s češtinou
Román ukazuje na člověku všechno zlé a podle toho vypadá i formální stránka příběhu: jen se to tu hemží vulgarismy a neslušné je i chování „hlavní postavy“ – člověka. Kniha je tak absurdně protivná, že bude snad každý čtenář po přečtení již několika málo stran pěkně naštvaný. Verhulst kritizuje společnost, a to tak otevřeně, až se to skoro nedá číst. Jazyk díla je však kromě své vulgárnosti i neobvyklý a zajímavý. Jestli to ovšem vyváží sílu drsných výrazů, záleží na každém čtenáři zvlášť.
Těžko říct, kam knihu z hlediska žánru zařadit. Jde vlastně o výčet událostí – ať už z počátku často pouze domýšlených, nebo později pravdivých. Autor ale bohužel není schopen objektivně posoudit lidské konání – za žádných okolností.
Popisuje téměř výhradně špatné události, popřípadě v každé z těch daných něco špatného hledá, a ukazuje tak lidstvo v tom nejčernějším možném světle. Každý ví, že se nedá říct, že naše společnost je zcela bezchybná a dobrá, nicméně Velhurst prezentuje až extrémní pohled na věc.
Jako bonus se dá očekávat velmi suchý humor, ale ne moc vtipný. Velhrust je sarkastický, většinou až příliš a ve spojení s cynickým obrazem světa to moc nefunguje. Nicméně pravou třešničkou na dortu je sex. Jak již bylo zmíněno, všechno se řídí pudy a ten sexuální je zde zmiňován nejvíc. Vždyť jde taky o velmi populární téma.
Po stránce výpovědní nebude mít pro mnohé kniha absolutně žádnou hodnotu. Není vtipná, není obsahově zajímavá, děj je zanedbatelný. Nápad je asi to jediné, co může běžný čtenář alespoň trochu ocenit. Nicméně ačkoli je zpracování zvláštní, nové a zcela originální, nedá se kniha považovat za obsahově cennou. A navíc, kdo by četl knihu, jejímž jediným cílem je čtenáře naštvat?
Název originálu: Godverdomse dagen op een godverdomse bol
Český název: Úprdelný dny na úprdelný planetě
Autor: Dimitri Verhulst
Překlad: Veronika ter Harmsel Havíková
Obálka: Jiří Troskov
Počet stran: 148
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2011
Doporučená cena: 229 KčHodnocení: ** (30%)