RECENZE: Kniha V měsíčním svitu vypráví o střetnutí Frankensteina a autisty
Redakce
9. 11. 2011
Dean Koontz rozehrává smrtící hru o čas, v níž se nikdo nemůže stát vítězem a kde jediné přání je přežít. Alespoň dalších pár vteřin.
Dean Koontz patří mezi americké autory, kteří přímo září slávou a vzbuzují obdiv u nespočtu fanoušků. Na svém kontě má přes sto knih, z nichž některé si našly své místo i na řebříčcích bestsellerů New York Times. A nyní se naše nejčernější noční můry probouzí V Měsíčním svitu.
Feministka, autista a Frankenstein
Jednu noc se život pro tři lidi od základu změní. Malíř, jeho bratr autista a profesionální komička byli uneseni šíleným vědcem, kterému přezdívají Frankenstein. Šílený doktor jim vstříkl Věc, avšak místo smrti je čeká probuzení vlastností, o kterých se běžnému smrtelníkovi ani nezdá.
Přečtěte si: Level 26: Proroctví temnoty. Monstrum zabíjí podruhé
Román na pomezí thrilleru, detektivky a sci-fi se jen těžko zařazuje. Od každého žánru nabízí ochutnávku, a tak dohromady smíchává skvěle vypracovaný příběh. Styl autora je jedinečný a strhává na sebe pozornost do detailu vykresleným prostředím, plným barvitých popisů a nápaditých metafor.
V měsíčním svitu čtenář získává pocit, jako kdyby on sám zneškodňoval teroristy a utíkal před palbou z kulometů. Ještě nestihne uklidnit bušící srdce, že hrdinové nejsou spáleni na škvarek, a už se teletransportuje do minulosti.
Hlavní postavy malíře Dylana a bavičky Jilly byly vybrány trochu příliš protikladně. Zjišťujeme totiž, že dva rozdílnější lidé by se jen těžko hledali. Veliký, silný a vždy pozitivně naladěný malíř skončí vždy v hádce s cynickou Jilly, která o sobě několikrát prohlásí, že nejvíce nesnáší lítost a závislost na mužích. Jako kdyby si čtenář sám nevšiml z jejího chování.
Postava šíleného doktora není ničím nová ani zajímavá. Novodobý Frankenstein, vypadající jako kříženec sbormistra a Santa Clause, touží po nové lidské rase. Těmito mysliteli, toužícími po našem dobru, které ale my nenacházíme, se literatura jen hemží. Oproti Frankensteinovi Mary Shellyové doktor nevytváří novou bytost, ale jelikož jsme v jednadvacátém století, vystačí si s nanoroboty.
Nejpřitažlivější a nejzvláštnější postavou se stává autista, který jako jediný z postav prochází vnitřním vývojem. Nejdříve pouze nachází stovky výrazů pro slovo, které se zrovna vyřkne, či skládá neuvěřitelnou rychlostí puzzle, ale po injekci Frankensteina občas vnímá reálný svět a svým autistickým způsobem s bratrem stále více komunikuje.
Puberťáci zabíjí vlastní babičky
V měsíčním svitu chvílemi působí jako antiutopistický román, varující před současnými technologiemi. Jako by říkal, že dnes se již nemusíme bát viditelných změn, ale spíše těch vnitřních, stále nenápadnějších a nenápadnějších.
Také zde nacházíme zneklidňující obraz mladé generace, která neváhá zabít vlastní babičku. Hranice mezi tím, co je správné a co špatné, se v ději pomalu vypařuje.
V neposlední řadě autor odkazuje na typický americký motiv šťastného shledání, kdy se naprosto nepravděpodobně setkává děda s vnučkou, o které nevěděl, že existuje.
Největší zvrat číhá na čtenáře před koncem, kdy se čtivý román s hlubším podtextem mění v superhrdinské vyprávění.
Čtěte také: Malý bratr. Sci-fi příběh o svobodě, který nadchne i nescifisty
Oproti některým jiným knihám Deana Koontze se tentokrát nejedná jen o thriller, ale i o sondu do společnosti, disharmonických rodinných vztahů a pokřivených charakterů.
Pokud toužíte pocítit strach, úzkost, nebezpečí, ale i sílu přátelství, vydejte se do vize světa probouzejícího se v měsíčním svitu.
Název originálu: By the Light of the Moon
Český název: V měsíčním svitu
Autor: Dean Koontz
Překlad: Zuzana Pokorná
Obálka: Bohumil Fencl
Počet stran: 366
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 210
Vydal: BB art, Praha 2011
Doporučená cena: 269 KčHodnocení: **** (80%)