RECENZE knihy: Anna Dayová, Fandom – Pozor na to, co si přejete!
Olga Buriánková
29. 8. 2018
Violet je stydlivá milovnice Šibeničního vrchu a nenávidí veřejné projevy. Dnes ji čeká obojí – prezentace oblíbené knihy před spolužáky i fanouškovská akce na stejné téma. Jenže obojí také skončí katastrofou.
Mezi oficiální britské spisovatelky se vydáním knižního debutu tento rok stala i Anna Dayová a skoro obratem potěšila svým vyprávěním ctitele antiutopií i u nás. Tak jako hrdinové Fandomu (prvního svazku předpokládané literární série pro mládež) se i domácí čtenáři (nebo s ohledem na ústřední lovestory spíše čtenářky) mohou seznámit se zbrusu novým, temným a bizarním světem fiktivní autorky Sally Kingové příznačně nazvaným Šibeniční vrch.
Zatímco skuteční čtenáři se zaklapnutím knihy vrátí do bezpečí svých životů, hrdinové úvodního dílu – Violet, Nate, Alice a Katie – takový luxus nemají. Jako mnozí jiní milovníci dystopií toužili i oni na vlastní kůži prožít knižní realitu a sen se jim stal noční můrou. Ocitli se ve společnosti, kde tyransky vládne geneticky upravená nadřazená rasa (Gemové), ostatní jsou méněcennými otroky (Impy) a slovo člověk je navždy zapovězené.
Anna Dayová
Je britská autorka young adult dystopie. Od malička miluje příběhy (pohádky, mýty i literární fantastiku) a navíc začala s tvůrčím psaním. Její nejoblíbenější knihou jsou Hunger Games, z autorů King, Rowlingová, Asimov, Orwell nebo Burgess. V lednu 2018 jí The Chicken House vydal prvotinu Fandom ve Velké Británii a práva byla odkoupena celosvětově. Vyrůstala v Northumberlandu na severu Anglie, kde nyní ižije s dcerkou a chlapečkem. Cení si vztahu s rodiči a starší sestrou, ale také přátelství (i když pro svobodnou matku není lehké je pěstovat). Vystudovala při zaměstnání a je z ní klinická psycholožka, což také miluje – stejně jako hudbu, vznášející se věci (chmýří z bodláků, sněhové vločky, motýly) či jídlo.
Fanoušci by rádi navštívili oblíbený svět – někteří by ale neměli
Středoškolačka Violet miluje dystopii Šibeniční vrch, stejně jako filmové zpracování příběhu. Aktuálně se nemůže dočkat comic conu inspirovaného právě kultovním snímkem, což si po nevydařeném referátu jistě zaslouží. Sice musí vzít i dalšího ctitele vyprávění – mladšího brášku Natea, s tím ji ale smiřuje ohlášená účast představitele hlavní mužské role. Navíc ji doprovázejí také spolužačky Alice a Katie.
První kamarádka je autorkou úspěšných fanfikcí navazujících na tuto realitu, druhá o vyprávění neví zhola nic a miluje Shakespeara. Akce probíhá skvěle a dokonce i plachá Violet se díky vzhledu ústřední hrdinky cítí netradičně odvážně. Do chvíle, kdy se při focení s idolem na všechny zřítí strop. Když vyklopýtají z trosek, nestojí již uprostřed fanouškovské akce. Ocitají se na Šibeničním vrchu – na místě, kde si nejméně tři z nich přáli být. Teď na stejném děsivém místě však nechce zůstat ani jeden.
Málokdo chce vědět, jak se sny liší od skutečnosti
Děj knihy Anny Dayové se na první pohled zdá celkem prostý – fanoušci se přenesou z vlastní reality do fiktivního světa milované dystopie, aby se pak snažili dostat zpátky. Atraktivní námět, který se jistě vylíhl v myslích nespočtu ctitelů snad jakéhokoli příběhu bez ohledu na jeho příslušnost. Kdo se však nad fascinujícím nápadem zamyslí hlouběji, přijde na mnoho důvodů, kvůli čemu by to v některých realitách vůbec nebylo příjemné.
Potenciální cestovatelé se z dobře známého a většinou bezpečného světa přenesou v jediném okamžiku na místo poznané jen zprostředkovaně, a kde jde o život. Své o tom vědí mladí hrdinové Fandomu, kteří mají teoretickou znalost scénáře příběhu, v němž uvízli, jenže to evidentně nestačí. A nejen proto, že zavinili smrt hlavní postavy a mnohé situace a zápletky se tak neodehrají či jsou pozměněné.
K tomu se ještě potýkají s odlišnými reakcemi jednotlivých charakterů nebo s vývojem hrdinů, kteří žádný neměli. Změny se ale týkají i postav, které jim mohou pomoci. Violet pak má jediný úkol – dohrát roli původní Rose, aby měli šanci vrátit se a přitom usilovně doufat, že se jim to podaří. Jenomže ani cestovatelka se často nedrží scénáře, čímž (nejen ona) přispívá k dalším horkým situacím ústícím v překvapení občas milá, ale většinou tragická.
Cesta strojem času i za zrcadlo jsou nic v porovnání s Fandomem
Spisovatelka Anna Dayová v příběhu rozehrála nebezpečný zápas postav o možnost uniknout z reality vražedné, nepřirozené a matoucí. Idealističtí studenti zjišťují, že populární svět je nepřátelské a veskrze temné místo. Naopak čtenáře si tím příběh získává stále více, protože díky realitě samé je kniha plná napětí i akce, a když se děj trochu uklidní, ocitají se postavy záhy v ještě horší bryndě.
Fanouškům přebíhá mráz po zádech během jejich nesčetných vražedných eskapád, ale také při líčení života Impů (všeobecná bída a hlad, středověká zdravotní péče nebo tresty, sexuální obtěžování), čímž se vyprávění blíží například Rudé královně. Najde se zde však i líčení blyštivého světa Gemů podobné krajkové Selekci. Na rozdíl od příbuzných textů se ve Fandomu objevují také vtipné glosy hrdinů s odkazy třeba na literární kolegy (Hunger Games, Divergence) nebo problémy s odlišnostmi scénáře a „reality“.
Autorka se v mnohém inspirovala ostatními dystopickými sériemi nebo třeba žánrovými filmy (Gattaca, Blade Runner, Total Recall, Matrix), ať již námětem, zápletkou nebo některými detaily (klíč k dlouhověkosti, nemocniční flashbacky, věštění). Proto je milovníkům žánru v knize leccos povědomé, ale zde i mnohde jinde si to známé nostalgicky užívají. Vzhledem k faktu, že je vyprávění určené spíše mladším ročníkům, nemělo by to vůbec rušit.
Navíc se zdá, že se příběh nebere tak úplně vážně a je i dost originální, aby si jej užili i protřelí milovníci fantastiky. Přes občasné lehké zaváhání v ději či sem tam o něco strnulejší charaktery nebo dialogy je vyprávění Anny Dayové sympatickým a zábavným čtením. Fanoušky pak jako bonus určitě potěší, že vzhledem k celkem překvapivému konci se asi dočkají zajímavého pokračování a snad také více poznají fascinující realitu Šibeničního vrchu i jeho hrdiny.
Český název: Fandom. Název originálu: The Fandom. Autor: Anna Dayová. Překlad: Jiřina Stárková. Nakladatel: Baronet, 2018. Počet stran: 400. Doporučená cena: 349, e-shop Baronet 262 korun.