RECENZE knihy: Patrick Rothfuss – Jméno větru: Zrození největšího mága
Olga Buriánková
7. 12. 2015
Ryšavý hostinský zvaný Kote líčí příběh svého života ne zcela lidskému příteli Bastovi a čarodějnému Kronikáři. Vyprávění o legendárním mágovi, minstrelovi i milovníkovi začíná jako příběh geniálního, osamělého a troufalého chlapce jménem Kvothe.
Na pultech tuzemských knihkupectví se v současnosti příliš často neobjevuje série opravdu klasické fantasy. Literární cyklus Kroniky královraha by se však právě do takové škatulky dal zařadit. Třebaže ze žánrových kořenů samotného J. R. R. Tolkiena, plných elfů a hobitů, příliš nevychází, dokáže si mistrně poradit s jeho odkazem. Velkorysost eposů obou autorů je přitažlivá, i když svět Patricka Rothfusse se více blíží „našemu“ středověku než pohádkově laděná Středozem.
Pán prstenů i Kroniky královraha uchvátí spletitým dějem, který zejména v Rothfussově díle nabírá několik rovin příběhu, ale skvěje se i záplavou propracovaných postav, prostředí a autorovým brilantním literárním stylem. První část, nazvaná Jméno větru, čtenáři nadmíru poutavě představí hlavního hrdinu nejen z počátku a snad i konce jeho kariéry, ale líčí i události mezitím. Autor dokáže ctitele fantastiky mistrně vtáhnout do víru dění, spějícímu k neodvratnému a nejspíše i tragickému finále.
Patrick Rothfuss
Autor fantasy (nar. 1973 v Madisonu, Wisconsin) je, díky špatnému počasí, absenci kabelovky a rodičům, od dětství vášnivý čtenář. Na tamní univerzitě zkoušel mnohé (chemické inženýrství, psychologii), ale graduoval jako bakalář z angličtiny (1999). Pak ve Washingtonu získal titul MA a na alma mater se vrátil učit. Během studia psal román The Song of Flame and Thunder (Píseň plamene a hromu), který několikrát odmítli, až v roce 2002 (první ve Writers of the Future) jeho práva koupili v DAW Books. Knihu rozdělili a kvůli Martinově sáze Píseň ledu a ohně překřtili na Kroniku Královraha. Jméno větru bylo publikováno roku 2007 (Quill Award, bestseller The New York Times), díky úspěchům přestal učit a jen píše; Strach moudrého muže (2011) je ještě úspěšnější a vede New York Times bestsellery, aktuálně román dokončuje. S přítelkyní má dítě a věnuje se charitě.
Na štěstí malého chlapce padá stín budoucnosti i minulosti
Celé vyprávění začíná v hostinci daleko od velkých měst i událostí. Jeho majitel si nechá říkat Kote a krom rudých vlasů není ničím zvláštní. S občasnými hosty mu pomáhá mladík, co není úplně člověk a také krčmář leccos skrývá. Až do chvíle, kdy jej vypátrá Kronikář. Tomuto čaroději a svému mladému příteli začne líčit vlastní životní příběh. Příběh legendárního čaroděje a zloděje, hudebníka a milovníka, ale i vraha mnoha jmen, který začíná narozením chlapce jménem Kvothe.
Blažené roky ve společnosti herců Kvotheho v lecčems připravily na další život, stejně jako přátelství s potulným arkanikem Abenthym, který ho zasvětil do základů magie. Díky zážitkům, znalostem, hudebnímu nadání, ale zejména díky jeho genialitě, přežil chlapec několik let v divočině po útoku démonů, když mu nebylo ani patnáct. Díky nim se později vymanil z hladu i pouliční špíny a dokázal uspět na čarodějné Univerzitě. To však zdaleka není konec jeho příběhu, ani nesčetných dobrodružství Královraha – Kvotheho Bezkrevného.
Nic není takové, jaké se zdá na první pohled
Již od úvodních stránek, nebo snad od prvních řádků, je stále jasnější, že Jméno větru není jen tak nějaký tuctový fantasy román. Je fascinující, jak málo téměř nevinných poznámek autorovi stačí, aby vyvolal kýžené napětí a fanoušky epických příběhů hned od počátku navnadil k otáčení dalších a dalších stránek, i když aktuální děj snad není přímo dechberoucí.
Také je evidentní, že znepokojivé zmínky jsou jen předzvěstí mnoha temných problémů hlavních hrdinů, které je dříve či později dostihnou. Stejně zřejmé je, že tajemný hostinský není jen špatný podnikatel a k odloučení má důvod. A protože je román prvním dílem mnohasetstránkového životního příběhu člověka, který zažil a viděl více než tisíce obyčejných lidí, čeká je napětí i akce vrchovatá míra.
Zkraje příběhu možná bude ctitelům fantasy připadat zvláštní, že identita hlavního hrdiny není zřejmá, podobně jako skutečnost, že Kote o sobě v ději dává vědět jen minimálně a ve třetí osobě. Když však nechají vyprávění plynout, zjistí, že se odpovědi na všechny otázky časem dozvědí. Možná to bude chvíli trvat, snad se předtím objeví ještě více nejasností, ale o to zajímavější, napínavější a čtivější příběh je čeká.
Čtenáři se pomalu a z náznaků dozvídají, že krčmář má za sebou hodně pestrou minulost a vzpomínky na ni jej tíží více, než možná zvládne. Brzy pochopí, že Koteho vstup ve třetí osobě je podmíněn dalším vyprávěním ich formou o Kvothem, chlapci, který bude brzy klíčový pro veškeré dění v románu. Proto se dočkají vyprávění ze současnosti hostinského, z jeho vzpomínek na dění minulé, ale i z příběhu jeho písní a legend.
Jméno větru může znít mezi chátrou i mezi aristokraty
Skutečné vyprávění o životě Kvotheho Královraha začíná v okamžiku, kdy jako malý cestuje s rodiči, členy potulného hereckého souboru. Seznamuje se s mágem Abenthym, který si všimne jeho skvělé paměti i schopnosti rychle si osvojit dovednosti, které by leckdo nezískal nikdy. Když pak začínající student magie přijde o učitele, a posléze donucen postarat se sám od sebe, osud důkladně prozkouší všechny jeho schopnosti, včetně vůle žít.
Z tohoto období si odnáší vzpomínky na tísnivou samotu, trýznivé na setkání s děsivým zlem i nezdolnou touhu po dokonalosti, neschopnost podřídit se výše postaveným i autoritám a vědomí vlastní geniality s nezvyklým rozsahem. Díky tomuto mixu ne vždy pozitivních vlastností z Kvotheho vyrůstá mistrný manipulátor schopný získat téměř vše, co chce, stejně jako citlivý snílek toužící nejen po skutečné lásce.
A co více, čtenáři se díky výše zmíněnému na stránkách knihy dočkají líčení smrtících nebezpečí, která svým napětím vyzkoušejí jejich nervy, i obrazů totálního zmaru a neštěstí, s nimiž se hlavní postava musí utkat. Autor dokáže milovníkům fantasy poodhalit temnotu špinavých koutů městského hospicu, zavede je mezi žebráky a zloděje nebo jim představí potulné minstrely či průvodce karavan.
Patrick Rothfuss čtenáře lehce a s přehledem seznámí s pochybnou hierarchií ve zdech tajemné Univerzity, ale i s šílenstvím, jež se s ní pojí. Ukáže jim lesklé pozlátko úspěchu vykoupeného odříkáním a vyčerpáním, ale také prchavé obrazy šťastných okamžiků nebo nečekaných vítězství, jež vykouzlí úsměvy i na tvářích nadšených a napjatých čtenářů.
Přestože milovníky fantasy v ději zatím nečekají velkolepé bitvy či strhující zápas dobra se zlem, ale „jen“ příběh malého chlapce, je jim jasné, že se jedná o úvod k budoucím ještě epičtějším událostem. Román Jméno větru je bezpochyby pozoruhodným vyprávěním, které je pojaté natolik velkoryse, realisticky a živě, že působí jako historický film. Je mistrným příkladem díla, které patří mezi špičkovou tvorbu v žánru klasické fantasy.
A třebaže je závěr románu ještě v autorově hlavě, lze na této knize najít, kromě samého příběhu, i další bonus. Jednak je v českém překladu také druhý díl románu (druhý den vyprávění Koteho před Kronikářem) – Strach moudrého muže, za druhé se mohou potěšit i spin-off svazkem Hudba ticha, který líčí příhody jedné z vedlejších postav úvodního vyprávění – křehké bezdomovkyně Auri, před níž Kvothe na Univerzitě cvičil pro soutěž minstrelů. Díky nim pak čekání bude snad o něco lehčí.
Český název: Jméno větru. Název originálu: The name of the Wind. Autor: Patrick Rothfuss. Překlad: Zdeněk Uherčík. Obálka: Jana Rečková. Nakladatel: Stanislav Juhaňák – Triton, Argo, 2015. Počet stran: 648. Doporučená cena: 398, zlevněno e-shop – od 318 korun.