RECENZE knihy Stephen King, Richard Chizmar: Kouzelná skříňka pro Gwendy
Ondřej Pešek
25. 12. 2018
Loňský rok byl pro české fanoušky Stephena Kinga poněkud útlý. Z novinek si mohli užít nanejvýš tak malou kriminovelku Colorado Kid z roku 2005 a Danse Macabre, studii hororu z roku 1981 s několika dodatky z roku 2010. Letos přišly hned dva opravdu nové kousky, byť oba ve spolupráci s někým – obří Růženky napsané se synem Owenem a maličká Kouzelná skříňka pro Gwendy vytvořená s Richardem Chizmarem.
Gwendy dostane kouzelnou skříňku. Ano, to se dá z názvu tušit, ale ve své podstatě je to opravdu vystihující název, protože o nic jiného v knížečce skoro opravdu nejde. Co ona skříňka dělá? To pořádně neví ani sama Gwendy. Rozhodně dovede přitahovat dobro, ale pod vším se skrývá jakési zlověstné tušení. Tušení, že barevná, a přitom tak lákavá tlačítka mohou se světem zamést více než sebevětší atomová válka.
Stephen King
Přečtěte si medailonek jednoho z autorů Kouzelné skříňky pro Gwendy…
V předchozím odstavci jsem se o Kouzelné skříňce pro Gwendy zmínil jako o knížečce. Opravdu, není velká ani formátem, ani rozsahem (kolem sta a padesáti stran ne zrovna malým písmem), ale je to na obtíž? Není.
Od Kouzelné skříňky pro Gwendy nečekejte horor ve stylu starých kingovek. Tohle je pohádka. Moderní pohádka. Naprosto typická a archetypální, se vším, co k tomu patří a co to s sebou nese. Báli jste se, že by King neuměl napsat young adult? Pche, po stylistické stránce si dovolím tvrdit, že jde o největší úspěch za dlouhé roky.
Zapomeňte na Kingovy oblíbené odbočky a na jeho rozvíjení životů vedlejších postav na stovky stran. Tady máte příběh Gwendy osekaný na naprostou dřeň. Odbočky by pouze natahovaly děj, který musí zůstat jednoduchý a přímočarý.
Děj tedy není nikterak překvapivý, ale atmosféru si drží. Žádné hluboké myšlenky v něm nenajdete, ale přesto si hraje se základní premisou moci. Co bychom udělali, kdybychom měli moc spálit celý svět na uhel? A zvládli bychom se vzdát moci? Nestali bychom se na ní závislí?
To je také úhelným kamenem běžných moderních pohádek. Možná může být příběh sebejednodušší a sebenávodnější, ale přesto balancuje na nějaké zásadní otázce.
A že nejde o sluníčkové čtení, ale o čtení poněkud temné? Podíváme-li se na dalšího moderního pohádkáře Neila Gaimana, vidíte tam snad něco jiného? A podíváme-li se na klasiky jako bratři Grimmové nebo Karel Jaromír Erben, vážně vám přijde, že pohádky v sobě něco temného nemají už z podstaty?
Tlačítko, které něco vyhodí do povětří, existuje. Nixon ho má. A Brežněv taky.
Co se musí útlé novelce nechat, je její zpracování. Obálku bych se nebál označit jako jednu z nejlepších, kterou se kdy Kingovy knihy v češtině mohly pyšnit, a i na samotné vysázení knihy uvnitř s ilustracemi, se zarovnáním, s číslováním stránek a fontem užitým na jména autorů je radost pohledět.
Škoda, že tolikrát utekly například uvozovky v přímých řečích a objevují se všude možně, ale jinak jde o nejlépe provedenou Kingovu knihu, která u nás byla dosud vydána.
Pohádka. Myslíte si, že vám pohádky nic neříkají? Myslíte si, že to byl od velmistra hororu příšerný přešlap? Nezatracujte, než to zkusíte. Kouzelná skříňka je totiž zatraceně dobrá pohádka, která má co říci každému bez ohledu na jeho věk.
Originální název: Gwendy‘s Button Box
Český název: Kouzelná skříňka pro Gwendy
Autor: Stephen King, Richard Chizmar
Překlad: Ivan Němeček
Počet stran: 170
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Beta, Praha 2018
Doporučená cena: 259 Kč