Frank Castle opět čistí podsvětí Brooklynu od krys, když se dostane na stopu obchodu s bílým masem. Navíc se Punishera snaží dostat policie, přestože dělá její práci navýsost dobře. Newyorskou pohřební službu opět čeká stav plného nasazení.
Punisher je univerzální vraždící pomůcka. Odolá i větru a dešti. Ilustrace: Leandro Fernandez
Není tomu tak dlouho, co bláhový gangster Nicky Cavella v komiksu Dole je nahoře, černá je bílá pomočil hrob Frankovy rodiny a zaplatil za to smrtí. Nevypadá to však, že by se z toho kriminální živly jakkoli poučily, a tak si Frank musí posvítit na další partičku. Do Castleova revíru se přistěhovali nezbední a po zuby ozbrojení kluci z východní Evropy.
Garth Ennis
Irský komiksový scenárista Garth Ennis patří na českém trhu k nejžádanějším tvůrcům, jehož práci není třeba sáhodlouze představovat. Kromě Punisherových příběhů mu v češtině vychází i původní komiksové série Hitman a Preacher/Kazatel. V překladu jsou k dispozici i Ennisovy příspěvky ke komiksovým hrdinům Ghost Rider, Nick Fury či Thor.
Leandro Fernandez
Argentinský kreslíř Leandro Fernandez poměrně intenzivně spolupracoval s Garthem Ennisem na jeho verzi Punishera, díky němuž byl představen i českému čtenáři. U Marvelu si vyzkoušel také Hulka (The Incredible Hulk) či Spider-Mana (Spider-Man’s Tangled Web).
Problémy z Východu
V nejnovějším pokračování Ennisovy střevarvoucí telenovely se Punisher náhodně seznámí s moldavskou prostitutkou Vioricou, kterou do New Yorku přivedla skupinka podnikavých dobrodruhů z východní Evropy. Viorica je podobně jako mnoho dalších žen prakticky sexuální otrokyní, které se však podařilo ze spárů organizace vyklouznout. Jenže za matčinu svobodu zaplatilo životem její novorozeně.
[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-punisher-max-otrokari/|width=660]
Smrt dítěte je zkušeností, která se vryla do tváře i Punisherovi, a tak bývalý elitní voják s vytyčením své nejnovější mise ani příliš dlouho neváhá. Je třeba vybít bandu otrokářů, kteří se usídlili přímo v srdci demokratických Spojených států.
Jenže tihle pantátové z Evropy nejsou žádní amatérští polykači ohně, ale zabijáci zocelení desítkami bitev, kteří navíc umějí zatáhnout za správné nitky. Podaří se jim dokonce proti Punisherovi poštvat newyorskou policii, která už mstitelovy krvavé večírky nehodlá nadále tolerovat. To je o problém víc, než by si Frank Castle přál.
Čerstvý vítr uvězněný v tradiční kleci
Komiksy se zabijákem coby ústřední postavou nabízejí v prvé řadě pořádnou porci násilí a Punisher je v tomto směru více než ochotným dárcem potřebného množství olova. Garth Ennis však patří k moderní generaci scenáristů, kteří si dobře uvědomují, že dnešnímu čtenáři už nezředěná krev na papíře nechutná. Touží ji smísit s poutavým příběhem.
Srážka s bandou východoevropských kuplířů vnáší do Punisherova univerza podobně čerstvý vítr jako jeho výlet do Ruska v komiksu Matička Rus, jinak se však tradiční dějové lince příliš neodcizí. Samotář Frank si začne hrát s kriminálním ohněm, v němž postupně všichni nepřátelé shoří. Konec pohádky. Originalitu aby čtenář pohledal.
Ennis se však snaží, což je znát zejména na přístupu k smrti jednotlivých východoevropských kumpánů. Tohle nejsou znudění drogoví dealeři odkojení brooklynskými uličkami, ale tvrdí chlapi, na něž je třeba v knihovně nastudovat příručku anatomie, aby jejich smrt skutečně stála za to. A ukazuje se, že i v poměrně přímočarém komiksu jako Punisher je možné najít neokoukané výrazové prostředky.
Human Traffic v komiksu
Současně nastavuje nový punisherovský sešit zrcadlo moderní civilizaci. Garth Ennis z pozice scenáristy doslova násilně rozevírá oči všem čtenářům, kteří human trafficking považují pouze za smyšlenku z televizních obrazovek a kinosálů. Obchod s lidmi, nucená prostituce a sexuální otroctví jsou existujícími problémy dneška a právě chudý východ Evropy patří k vděčným zdrojům žádaných vývozních artiklů.
Je jedině dobře, že na globální problémy jako tento je možné upozornit i v atraktivním komiksovém hávu, který oslovuje odlišné spektrum čtenářů než výroční zprávy humanitárních organizací. Současně to nijak nenarušuje Punisherovo komiksové kontinuum, ba právě naopak. Stávající problémy aktualizují celý příběh a dodávají mu na naléhavosti.
Kresby se opět ujal kreslíř Leandro Fernandez, jehož realistické obrazy provázely Franka Castla i dvěma z předchozích MAX sešitů, ani v kuloárech obrazotvornosti se tedy příliš nezměnilo. I díky tomu si Ennis připisuje další povedený zářez na pažbu Frankova samopalu. Otrokáři neudělají ostudu ve sbírce dosavadních českých překladů, současně ale stěží obrátí na víru v neúprosného zabijáka Punishera nového čtenáře. Po nelichotivě primitivním díle Dole je nahoře, černá je bílá však lze i toto polovičaté vítězství považovat za úspěch.
Název originálu: Punisher MAX 5: The Slavers
Český název: Punisher MAX 5: Otrokáři
Autor: Garth Ennis
Překlad: Richard Podaný
Kresba: Leandro Ferdandez
Počet stran: 144
Vydal: BB/art, Praha 2012
Hodnocení: **** (70 %)