Po letech vychází vůbec první album Thorgalových příhod. Ačkoli je očividné, že vrcholnou éru tvorby mají autoři Jean van Hamme a Grzegorz Rosiński teprve před sebou, přesto předvádí velice dobré fantasy se vším, co by mělo obsahovat a navíc v zajímavějším plášti.
[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-thorgal-zrazena-carodejka/|width=660]
Před dvaadvaceti lety u nás vyšel první Thorgal. Ač u nás první, v originální sérii se honosí číslem sedm. Poté cik cak další čísla. Nyní Albatros přináší dlouho očekávanou osvětu. První album. Konečně. A ačkoli se tento díl skládá ze dvou příběhů, z nichž jeden kdysi už mohli čtenáři číst v černobílé verzi v Crwi, na jejich kvalitě to nic neubírá. Legendární fantasy série, klenot evropského komiksu, představuje své předkračování.
Jean van Hamme
Třiasedmdesátiletý Belgičan Jean van Hamme stojí za scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, poté ho předal do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal též špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Zaslouženě obdržel mnoho cen.
Dějiny prvního alba, nazvaného Zrazená čarodějka, sahají do roku 1977. Jak na scénáři, tak na kresbě se tento fakt podepsal. Alespoň v první, titulní, povídce. Přestože ve scénáři, který sepsal Jean van Hamme, méně než v kresbě. Lehčí naivita, jinak typické napětí, tajemno a zvraty. Nadprůměr.
Lépe obstojí druhý, kratší příběh, jenž byl vytvořen pro dokompletování stran na typické evropské album. Nese název Téměř v ráji a čtenáři už ho v češtině mohli číst. Pokud předchozí příběh skýtal tajemno, tohle je tajemno ad maximum. Nečekejte tuctový akční fantasy příběh. Ne, Thorgal přináší spíše mystifikaci. Čtenář hazarduje na vážkách, jestli bude to, co tuší, pravda, nebo jen klam. Pnutí graduje, výhra funguje.
Dospívání Rosińského ruky
Více než na scénáři se nezralost (spíše nedostatečná vytrénovanost, nezralost zní moc urážlivě) podepsala na kresbě Grzegorze Rosińského. Vizuál první z povídek je sice dobrý, ale nic víc. Nic extra význačného. Nejvíce výtvarná stránka připomíná něco mezi Rosińskim (nečekaně) a Chéretem. A vzhledem k době vydávání není inspirace Rahanem vyloučená. Ovšem též některé obrázky vypadají jako od českého mistra Káji Saudka (také byli přátelé, že?). Příjemné, ale viděné.
Mnohem lépe obstojí druhý příběh. Tříletá pauza a tři roky zkušeností Rosińskému prospěly. Linka vybroušena, obrázky realističtější, stínování a další věci dodávají příběhu temnotu a nejistotu. Navíc přechod mezi oběma povídkami tak bije do očí, že se člověk do vizuálu druhé zamiluje. Některé obrázky stojí za samotné vystavení a zarámování.
Ačkoli první album Thorgalovo ještě neoplývá kvalitou typickou pro další díly, za koupi stojí rozhodně (a oproti předchozím dílům je levnější). Jak pro hardcore fanoušky, kteří mají konečně po těch eonech možnost dočíst se, jak to všechno začalo, tak i pro nové čtenáře, kteří mají alespoň možnost přečíst si kvalitní fantasy.
Název originálu: Thorgal #1: La magicienne trahie
Český název: Thorgal #1: Zrazená čarodějka
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Grzegorz Rosiński
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 159 Kč
Hodnocení: **** (70 %)