Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiksovou Myší hlídku zastihne tuhá a krutá Zima roku 1152

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 11. 2016

Myší hlídku Davida Petersena jsme poznali na podzim roku 1152, nedlouho poté, co jejím krajem otřásla krutá válka. Do tohoto zvířecího světa se čtenáři zakousli jako myš do sýra – okamžitě, hladově, dychtivě. Získal si je a zjistili, že se po něm vrhnou, kdykoli se objeví. Nyní se mohou zahryznout do druhého svazku.

V druhé knize, Zimě 1152, navážeme přesně na uběhlý podzim. Pokus o převrat se sice podařilo potlačit, ale vyžádalo si to příliš pozornosti, která měla být věnována shánění zásob. Pro zásoby a zařídit fungování myší říše tak vyrážejí ti nejpovolanější z povolaných, myší hlídka. Ale cesta v té nejtužší zimě nemusí dopadnout nejlépe.

David Petersen
David Petersen se narodil v Michiganu roku 1977. Vždycky rád vyprávěl dětem příběhy a vytvářel pro ně jako dárky celé knížečky, s komiksovou sérií Myší hlídka ale přišel roku 2006 zlom. Bajková fantasy série pro Archaia Studios se stala hitem, který si čtou děti, i jejich rodiče. Podíl na tom má i Petersonova kouzelná kresba.

První kniha byla kouzelná a příjemná. Ale z velké části hlavně úvodní. V druhé knize už můžeme stavět na pevných základech.

Tím pádem jdeme rovnou do akce. Nějaké ty úvodní klidné scény a pak se rozjíždí vlak zvaný dobrodružství. A nutno říci, že skutečně povedené. Petersen zde měrou v předchozím díle nevídanou vrší napětí, hustí atmosféru a přilévá olej do ohně.

Petersen skutečně zdatně buduje celou knihu jako komplexní kousek – ačkoli se odehrává v několika rovinách, vše bez sebemenšího zakulhání šlape a zraje do zdárného a smysluplného propleteného konce. Připomíná palmovou klenbu – každé žebro dokáže být samo o sobě úchvatné, ale ta pravá síla přichází v momentě, kdy se úspěšně spojí.

David Petersen Myší HlídkaAčkoli mají hrdinové (pro žánr typicky) archetypálně rozdané role, Petersen postavy prohlubuje. Usazuje je na jejich místa, čtenáře o jejich archetypu nadobro přesvědčuje; a čtenáři taková lehčí plochost nevadí, takový typ příběhu ji vyžaduje.

Všemu hraje do karet prostředí. Krutá, nelítostná zima, temné, tajemné katakomby, v tom všem už se pomalu nacházíme i my. Na čtenáře ze stránek dýchá mráz, ovívá ho hustá vánice a sleduje hřejivé myší rozhovory u táboráku.

Počasí i lokace mimo tento nečas dávají Petersenovi prostor i pro výtvarný rozmach. A vskutku, jakkoli jsme v minulé knize chválili podzimní žluť, až tady vylézá na povrch Petersenova kreslířská genialita. Dlouhé, bílé lány, chodby ztrácejí se ve tmě… Netypický čtvercový formát zaručuje, že už jste dlouho neviděli natolik epické a uchvacující scenérie.

Myší Pán prstenů

Kdesi jsem četl, že si fanoušek stěžoval na překlad jmen do češtiny. To vážně? Říká dotyčnému něco třeba Pán prstenů? Překlad jmen k tomuhle typu fantasy zkrátka patří. Navíc jde často o obrovské překladatelské výzvy – a Jan Kantůrek se s nimi popral bez jediného zakolísání. Dobroves, Jilmov, Tuhé Habří, Školorád… Vážně lze o tak přesvědčivém překladu pochybovat?

Myší hlídka je oblíbený komiks pro děti, ale i dospělé. Ukázkové nenáročné fantasy, které je víc než co jiného příjemné. A v takovéto příjemnosti bych rád strávil času více. Nelze než doufat, že nás další díl zastihne brzy… Třeba ještě než na Myší teritoria přijde obleva.

Originální název: Mouse Guard: Winter 1152
Český název: Myší hlídka: Zima 1152
Scénář a kresba: David Petersen
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 192
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiksovou Myší hlídku zastihne tuhá a krutá Zima roku 1152

Hide picture