Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Fatale: Na západ od pekla

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 10. 2019

Roku 1952 napsal John Steinbeck knihu Na východ od ráje. Románovou kroniku dvou rodin. Jak by Steinbeck pojmenoval kroniku jedné jediné osoby? Kdyby navíc měl slabost pro lovecraftovský horor? Možná by jen převrátil původní název. Na východ od ráje – Na západ od pekla. Ale protože tak neučinil, musel to za něj udělat po šedesáti letech Ed Brubaker s třetí Fatale. Na západ od pekla.

V knize Na západ od pekla Brubaker servíruje čtyři příběhy sloužící jako kronika Josephine. Divoký západ, druhá světová válka, třicátá léta, třinácté století. Od upalování čarodějnic přes kovboje a indiány až po koncentrační tábory. Lidská rasa si nikdy nenechala ujít příležitost provádět nepředstavitelná zvěrstva. V Brubakerově světě je vždy doprovázel podivný kult. A ještě podivnější mladá (mladá) dáma. Nikoli nutně ta samá, ale vždy až nepříjemně povědomá.

Ed Brubaker
Ed Brubaker (1966) měl vždy zanícení především pro Marvel. Taky neměl na výběr, na místě jeho dětství se nedaly jiné komiksy sehnat. Přesto si během dospívání vypěstoval vztah i k DC a především k drsným detektivkám. O tom všem se můžeme přesvědčit v Criminalu, Fatale, Captainu Americovi, Batmanovi či Gotham Central.

Víte, jak to s těmi americkými sériemi bývá. Nestíháme. Nestíháme udělat další skutečnou knihu, tak tam šoupneme pár povídek. Výplňovka. Ještě je zpravida šoupneme jinému kreslíři a doufáme, že si toho čtenář nevšimne. Ale všimne. A příběh se nikam neposune. A je zatraceně naštvaný.

Kupodivu ale Fatale i ve své povídkové knize obstojí bez ztráty důstojnosti. Čím to? Stačilo k tomu, aby Sean Phillips zůstal na postu kreslíře? Ne, to ne. Spíše to, že Fatale mnohem více než na příběhu stojí na atmosféře.

Na západ od pekla možná přinese jeden dva poznatky o světě Fatale, ale příběhový posun míjí víceméně zcela. A přesto jako by to ničemu neškodilo.

Brubakerovi k vybudování atmosféry stačí pouhý jeden sešit, v němž dovede totéž jako v příběhu rozvitém přes sešitů pět. Ubývá na noiru, ale horor a lovecraftovská hrůza zůstává. Neobohacující, ale příjemné. Temně příjemné.

Trochu se na mysl vkrádá skutečnost, že jde už o třetí knihu z pěti a čtenář není o mnoho blíže odhalení všeho na pozadí, než po svazku prvním. Zatím jej to nermoutí, ale ten moment se blíží. Brubakere, Brubakere, odhalíš vůbec něco? A bude nám vadit, když ne? Zatím nemá cenu klesat kvůli tomu k trudnomyslnosti, ale ten oblak již vylézá zpoza horizontu.

– Určitě musíš odhánět mužské klackem.
– Raději je nutím, aby se jím přetáhli sami.

Neměnnou kvalitu série představuje i kresba Seana Phillipse. Temná, stíny řezané tak ostře, jak to jen jde, a úsměv byste na mnoha postavách nenašli. A to ani náznak v jejich očích. Navíc těžko říci, kdy se konečně zají barvy Davea Stewarta, ale zatím jsou stále stejně efektní jako na začátku. Na první pohled rozpoznatelný rukopis, a na co sáhne, to si čtenáře podmaní. Sakrapráce, ten chlap prostě umí.

Na Fatale se čeká téměř rok. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale jak dlouho vy běžně čekáte na svou fatale? A nestojí čekání na rande s touhle femme nakonec vždycky za to?

Originální název: Fatale #3: Na západ od pekla
Český název: Fatale #3: West of Hell
Scénář: Ed Brubaker
Kresba: Sean Phillips
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 104
Vazba: Brožovaná
Vydal: BB/art, Praha 2019
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Fatale: Na západ od pekla

Hide picture