RECENZE komiksů Grandville: Bête Noire a Noël
Ondřej Pešek
29. 3. 2018
Grandville britské legendy Bryana Talbota měl u nás světovou premiéru. Pak nabral několikaleté zpoždění, ale na jeho nápravě se již pracuje. Na příští rok se připravuje celosvětově čerstvý pátý díl. Ovšem nepředbíhejme, právě nyní máme totiž v Česku konečně možnost prokousat se knihou třetí a čtvrtou.
Ve třetí knize se podíváme na zoubek dějinám umění. Na paškál si pan Talbot nevezme jen samotné umělce, alebrž také sběratele umění, jejichž plány nejsou ani zdaleka tak mecenášské, jak se tváří. A že by snad měla podivná sekta ze čtvrtého svazku své cíle o něco ušlechtilejší, o tom si můžeme také nechat leda zdát.
Bryan Talbot
Přečtěte si více o tvůrci komiksu Grandville…
Bryan Talbot se svým nevybíravým názorem na světové politické situace současné i historické netajil. Naopak se nijak neostýchal své komiksy využít k tomu, aby se o svůj pohled na věc se čtenáři podělil. Na jednu stranu je již na začátku každé knihy jisté, že o nic menšího než ovládnutí celé říše nepůjde, na druhou stranu taková menší konspirace nikdy ničemu neuškodila.
Berte si to třeba jako zprávu o naší společnosti, berte si to třeba jako anamnézu, ale faktem zůstává, že dnešní čtenář už nechce číst o tom, jak je nám na světě krásně a jak se nám naši vládci snaží vyjít vstříc. Ne, chceme ten obrázek, který tak důvěrně známe. Ten, ve kterém chamtivým zkorumpovaným politikům nejde o nic jiného než o peníze a moc. Ten, který nám předkládá Bryan Talbot.
Talbot do takového Grandville ale posílá osobu, která se ani tak vysoko postavených parchantů nezalekne. Ta osoba je jezevec. Jmenuje se LeBrock a je detektiv-inspektorem ze Scotland Yardu.
Co se LeBrocka týče, je důvodem k zamilování si Grandville stejně jako k jeho nenávidění. Na jednu stranu sympatický ranař s vytříbeným světonázorem, na druhou stranu čtenáře až otravuje jeho jamesbondovský komplex. Frajer numero uno, lamač srdcí a končetin, který projde i tou nejhustší přestřelkou.
To mě nechte odčervit, jestli tohle není pravda
Co se rozpolcenosti týče, tu by mohla přinést též jedna z posledních scén Bête Noire, totiž scéna s Bublinkou a jejím koncem, jež by se dala bez nesnází nazvat jako deus ex machina. Ale víte vy co? Zatímco u LeBrocka se o protichůdných emocích dá ještě mluvit, tady je klidně hned zapomenete. A víte proč? Protože je to zatraceně vtipné!
Talbot všeobecně ani ve své satirické zvířecí sérii na humor nezapomíná. Špikuje svět Grandville jak humornými situacemi, tak též odkazy do historie umění a komiksů (a historie jako takové).
Vedle epizodních rolí například dvou statečných Galů nebo Jacksona Pollocka (a ten kohout mu vážně sedí) tu na jednu z hlavních rolí vytáhne jistý šťastný kovboj. Trocha Větru ve vrbách také neuškodí; kdo že to připravuje jeho vydání s Petersenovými ilustracemi?
Výhodou třetí a čtvrté knihy je, že už se začínají objevovat nitky tkané skrze celou sérii. Pod povrchem bublá vývar. Bude to vývar z jezevce? Z jezevčice? Krysí? Žabí, slepičí, plazí? Kdo ví. Pravda se skrývá tam někde v páté knize.
Originální název: Grandville: Bête Noire, Grandville: Noël
Český název: Grandville: Bête Noire, Grandville: Noël
Scénář a kresba: Bryan Talbot
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 104, 104
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 499 Kč, 499 Kč