Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Grandville: Zvíře jménem imperialismus nikdy nespí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 2. 2017

Osm let po prvním vydání vychází konečně dotisk komiksu Grandville – steampunkové bajky legendárního Bryana Talbota. V příběhu z alternativní zvířecí historie zavede inspektor-jezevec čtenáře přímo do srdce moderní vědy a korupce, Paříže aneb Grandville.

Ctihodný občan Leigh-Vydra zemřel. Očividně vše mělo vypadat jako sebevražda, ale proti tomu hovoří mnoho aspektů jeho podivné smrti. Jezevčí inspektor LeBrock se vydává do Grandville, aby zjistil, kam až sahají nitky této záhady. A bude to výš, než by si býval leckterý parou poháněný mozek pomyslel.

Bryan Talbot
Přečtěte si více o tvůrci komiksu Grandville…

Bryan Talbot je zaslouženě považován za komiksovou legendu. Jeho Dobrodružství Luthera Arkwrighta představují kus komiksové historie, posun celého média o úroveň výš (a Češi si je mohou vychutnat v prvotřídním bibliofilském zpracování). Dá se tedy čekat, že pod bajkovým povrchem toho bude bublat mnohem více.

A takové očekávání je samozřejmě správné.

K čemu vlastně sloužily bajky? Jistě, vyprávění, v němž zvířata představují lidi a dědí též jejich vlastnosti; to vše se však alegoricky využívalo ke kritice soudobé společnosti a mravů, zpravidla se silně ironickým a kousavým podtextem. Celosvětově osvědčený koncept potvrzený v Antice, mezi Indiány i mezi domorodci celého světa.

Maus, Walt Disney i Alfons Mucha

Bryan Talbot tak tento útvar využívá k tomu, aby se zakousl do současnosti. Že Grandville vyšel už před osmi lety? Ze své aktuálnosti nic neztratil. Na zhruba stovce stran se dotýká témat jako terorismus, masmédia a jejich manipulace s občany (neméně tak politická), rasová nenávist a korupce. Sakra, to se vážně za těch osm let nic nezměnilo? Nebo to šlo jen k horšímu?

Antropomorfní komiksy nejsou nic nového. Koukněte se na Walta Disneyho, uvědomte si, jak dlouho vychází Čtyřlístek… Z moderních dospělejších kousků jmenujme Blacksada, s nímž bývá Grandville často srovnávám (ač obojí míří trochu jiným směrem). A napadá mě ještě jeden naprosto zásadní kus – Maus Arta Spiegelmana. A že je tento vliv přiznaný potvrzuje to, že se tato židovská myš na pár panelech opravdu mihne.

Ostatně Bryan Tabot narážkami a odkazy nešetří. Vedle skutečných jako 11. září a někteří politici najdeme obrovské množství narážek na komiksy a umění obecně. Maus, Tintin ztvárněný ligne claire, samotný název odkazující na J. J. Grandvillea, Albert Robida, pobaví Jacques-Louis David a Eugène Delacroix předělaní do zvířecí říše. Českého čtenáře jistě potěší pastiše plakátů Alfonse Muchy. Člověk se pak nediví, že se nejednou s Grandvillem skloňovalo i dílo Talbotova přítele Alana Moorea, totiž Liga výjimečných.

Všechna tato témata Talbot úspěšně balí do akční jízdy, která nemá jediného zakolísání.  Vše šlape, neexistují slepé dějové odbočky zpomalující děj. A protagonista, totiž nařachaný jezevčí inspektor-detektiv LeBrock, si v ničem nezadá s osmdesátkovými kulturistickými akčními hrdiny.

Příběh překypuje napětím, obsažností i rozmáchlostí, vyčíst se mu dá snad pouze závěr. Ten působí naivně a nedotáhle, oproti zbytku dětinsky nereálně. Nu, uvidíme, třeba to bylo zapotřebí pro další pokračování, která se údajně jen zlepšují.

Svět pod krutovládou Francie prostě nechceš

Kresebně Talbot prozkoumává opět další styl. Líbivé a pestrobarevné ilustrace jsou živé a dynamické právě tak, jak to příběh vyžaduje. Mnoha lidem leze na nervy právě pestrobarevný coloring s přehršlemi photoshopových efektů, ale když se zaměříte například na úvodní scénu nebo pasáž vyprávěnou za záře výbuchů ke konci knihy, na výtky zapomenete. Ačkoli noirový styl obálky by byl nepřekonatelný.

Luther Arkwright je jen jeden. Ale budeme-li věřit některým zahraničním redaktorům, poslední Talbotovy kousky povyšují právě Grandville na jeho životní dílo. A i kdyby to nebyla pravda, vyplatí se tuhle možnost prozkoumat. Minimálně při ní zažijete pěkné, moderní dobrodružství ve zvířecí říši. Ale pozor, dotisk jedničky vyšel pouze ve vemi omezeném množství. A na dvojku už se vybírá

Originální název: Grandville
Český název: Grandville
Scénář a kresba: Bryan Talbot
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 104
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2017 (dotisk)
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Grandville: Zvíře jménem imperialismus nikdy nespí

Hide picture