Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 4. 2018

Roku 2002 Miku Mignolovi nezbývalo mnoho volného času. Přípravné práce na filmu si žádaly mnohem více úsilí, než mohl kdokoli počítat. Ale uložit kvůli filmu ke spánku stěžejní loď komiksovou sérii? To by přece nebylo ke čtenářům hezké. V Dark Horse tedy přišli s jiným řešením, se sérií povídek ze světa Hellboye z per Mignolových kolegů.

Těšit se tak můžeme na příběhy o Babě Jaze a jejích hostinách i pomstě na odkloněných ovečkách, o tom, kterak Kostěj nesmrtelnosti došel, nebo o Abeově závisti. A samozřejmě hromady příběhů o velkém červeném chlapci ďábelského původu. A protože jde o příběhy nekanonické, mohli si v nich autoři dovolit podstatně více než sám Mignola.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Přetočte si k poslední větě perexu recenze a hned na začátek najdete lež. Ano, i my jsme se rozhodli být cool, a následovat trend lživých médií.

O jaké lži mluvím? O tom, že jde o příběhy z per Mignolových kolegů, protože hned první stránky uvozují dvě Mignolovy povídky. Ty byly ale dodány až později; původně vyšly v Divokém honu. Takže lež jen napůl.

Přetočte o jeden odstavec na tvrzení o nekanonických příbězích. Protože opět: Mignolovy části se do Hellboyova kánonu řadí a v případě Kostěje dokonce přinášejí celkem důležitý příběh.

Kterak Kostěj nesmrtelnosti došel nám ukazuje původ této postavy z pohledu, který možná známe již z našeho dětství a pohádek, ale nezdráhá se jej přetvářet a vést vlastními uličkami. Vede jej ale z pozice stařičkého vypravěče lidových příběhů, aniž by uhnul z autentičnosti. Mignola se dovedl vžít do pozice slovanského vypravěče tak, že mu nevěříte, že nemá z Rusi nějaké příbuzné.

Totéž se týká Hostiny Baby Jagy. Zde podtrhuje vypravěčský šarm i tak typickými prvky jako trojím opakováním nebo špetkou Jeníčka a Mařenky. Úderné a i ve své krátkosti úderné. Vůbec nevadí, že jde o víceméně doslovné převyprávění staré pohádky, protože ví, jak na to.

Kočka a ptáček chodili každý večer na dřevo

O oba příběhy se postaral kreslíř Ú.P.V.O. Guy Davis a nemohu se zbavit dojmu, že pro něho Mignola ty povídky napsal jen proto, aby ho viděl, jak nakreslí, jak kocour s ptáčkem sekají dřevo. A víte vy co? Vždyť na tom obrázku není nic divného! Je třeba k Davisovu umu dodávat něco dalšího?

Co se kresby týče, celkově tento sborník boduje. Konečně máme v Česku dalšího tak bolestně chybějícího J. H. Williamse III., Seung Kim ukáže v Lázni prvotřídní práci s tužko a John Cassaday předvede parádní retro v Napínavém detektivním dobrodružství Humra Johnsona.

Za zmínku také stojí Eric Powell, následovaný expresivním Alexem Maleevem. A zbytek? Zpravidla průměrný až nadprůměrný. Což i s uvážením jedné dvou nepřehledných plácanic (Love Story) dává pořádně nadprůměrný kousek.

Hůře už tomu je s příběhy. Často podobné hurá akce dopadají tragédií a v případě Neuvěřitelných příběhů se plnou silou ukazuje, že napsat povídku s Hellboyem opravdu neznamená přivést příšeru, nechat Hellboye plácat se s ní, a skončit.

Nechal jsem knihu den uležet, než jsem přikročil k psaní recenze, abych si schválně zkusil, co mi z toho utkví v hlavě. No, Mignolovy příběhy. Zůstane zábavný J. H. Williams III. podtržený jeho vizuálem, Thompsonova Moje dovolená v pekle, Powellův (v porovnání s Goonem slabší) Půlnoční kovboj, k uzoufání nudná Lázeň… Co se vám alespoň trochu usídlí v hlavě, to tam zůstane jen kvůli výtvarnému zpracování. A občas jen to.

Přesto mají některé příběhy alespoň trochu nápad (například Patnáct minut slávy nebo Půlnoční kovboj), některé jsou dokonce výtečné (opět J. H. Williams III.), ale ze sbírky osmadvaceti je to smutně málo a dva z nich jsou navíc od Mignoly.

Jako rybářská výprava na řeku Styx

Když se u něčeho poví, že se to vyznačuje vykyvující se kvalitou, znamená to, že mezi těmi dobrými povídkami to sem tam zkazí nějaká špatná. Když se to řekne u Neuvěřitelných příběhů, znamená to, že mezi tou obří hromadou nudných, přiblblých a úmorně nenápaditých povídek se najde pár dobrých. Ty ale ani zdaleka nevynahradí čas ztracený čtením toho zbytku. A už vůbec ne druhým čtením po čtyřiadvaceti hodinách, abyste si osvěžili podezřele děravou paměť a dali tomu druhou šanci.

Jediná výhoda tohoto sborníku pak je, že se bez něj vaše znalost Hellboyova vesmíru obejde.

Když Hellboy skončil v perfektním finále Bouří a běsů, fanoušci křičeli, jaká škoda to bude, že teď budou mít po nějaký čas jen Ú.P.V.O. a žádného Hellboye. Tak tady to mají. Mlčeti zlato.

Originální název: Hellboy: Weird Tales
Český název: Hellboy: Neuvěřitelné příběhy
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi, Jill Thompsonová, Alex Maleev, Kev Walker, Craig Thompson, Eric Powell, John Cassaday, J. H. Williams III. a další
Kresba: Guy Davis, Steve Parkhouse, P. Craig Russell, Jill Thompsonová, Alex Maleev, Kev Walker, Craig Thompson, Eric Powell, John Cassaday, J. H. Williams III. a další
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 264
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Hide picture